K čemu se používá echinacea: jaké má účinky a na co si dát pozor?

4. 6. 2024
K čemu se používá echinacea: jaké má účinky a na co si dát pozor?

Echinacea patří mezi oblíbené okrasné trvalky v našich zahradách, které si mnozí zamilovali pro její krásnou růžovou či fialovou barvu. Mezi bylinkáři i vědci se těší velkému zájmu pro její potencionální přínosy pro zdraví. Nejčastěji se o ní mluví v souvislosti s posílením imunity, čištěním krve, či jako podpůrné léčivce při zánětech, virových a bakteriálních infektech. 


Co to je třapatka nachová (Echinacea purpurea)?

Echinacea neboli třapatka patří mezi vytrvale rostoucí rostliny s velkými okrasnými květy, je nenáročná na pěstování a proto zdobí velké množství našich zahrad. 

Vy si tak můžete tuto bylinu snadno vypěstovat i doma a její části nasušit a využít pro svou potřebu. 

Původně echinacea pochází ze Severní Ameriky, kde byla populární v indiánských kmenech, které ji využívali k léčení zánětů a bolesti. K nám do Evropy byla dovezena před zhruba 100 lety a těšila se velké oblibě v Německu, Francii a Anglii. Byla využívána k regeneraci po nemoci a k posílení imunity, její popularita klesala s rozšiřováním použití antibiotik. Nyní se její popularita navrací a stává se běžnou součástí zejména medikamentů na imunitu, k prevenci virových onemocnění, na podporu trávení, močových cest, artritidy, bronchitidy, při parazitárních a plísňových onemocněních a taktéž je využívána k ošetření zánětů středního ucha

Pro účinky na zdraví se používá celá rostlina. Kořen má nejsilnější vlastnosti a sbírá se na podzim, zatímco květ a list je slabší a sbírá se v době květenství. 


Jaké účinné látky má echinacea?

Echinacea patří mezi silné antioxidanty s vysokým obsahem zejména flavonoidů, echinakosidů, glykosidů, xyloglukanů, alkylaminů, alkylamidů, pyrrolizidinových alkaloidů, éterických olejů a polyacetylenů. 

Flavonoidy, látky chránící buňky před volnými radikály, posilující imunitní systém a zároveň zabraňující růstu rakovinových buněk, mají protizánětlivé vlastnosti a zpevňují cévy. V echinacei najdeme například luteolin a apigenin

Echinakosid umí aktivovat imunitu a zároveň se vyznačuje silnými antiaterosklerotickými, protizánětlivými a bakteriostatickými vlastnostmi. 

Xyloglukan je polysacharid se silnou oxidační kapacitou.

Všechny tyto látky působí synergicky a vzájemně se podporují a násobí výsledný blahodárný efekt na naše zdraví. 


Na co je dobrá echinacea a jaké má účinky? 

Podle nařízení EU je jediným platným tvrzením o účincích echinacei to, že podporuje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém a přispívá k normální funkci dýchacích cest. 

V zahraničních zdrojích se o echinacei píše i v souvislosti s více zdravotními účinky a proto se pojďme podívat i na tato zjištění.


Imunita a respirační systém

Echinacea je nejznámější svými příznivými účinky na imunitní systém. Starší studie naznačují, že tato rostlina může pomoci imunitnímu systému bojovat proti infekcím a virům, což může urychlit zotavení z nemoci. Je proto často používána k prevenci nebo léčbě nachlazení.


Vliv na hladinu krevního cukru

Studie naznačují, že echinacea může pozitivně ovlivnit hladiny krevního cukru. Extrakt z rostliny může zlepšovat citlivost na inzulín a pomáhat při léčbě vysokého krevního cukru a pozitivně ovlivňovat citlivost těla na inzulin


Protizánětlivé vlastnosti

Echinacea je zkoumána pro své potencionální protizánětlivé vlastnosti. Vědci se domnívají, že by mohla být účinným podpůrným prostředkem při léčbě chronických zánětů v těle, zejména těch doprovázených bolestivostí a otoky. Jiné studie zaznamenaly snižování zánětů v krvi při podávání echinacei během léčby. 


Pozitivní vliv na zdraví pokožky

V případě, že zkoumané kosmetické přípravky obsahovaly echinaceu, docházelo k zlepšení hydratování pokožky a k mírné redukci vrásek. I ve studiích vlivu echinacei na léčbu akné bylo zaznamenáno zlepšení mírného a středně těžkého akné a byl prokázán i pozitivní vliv na ochranu ekzematické pokožky


Pozitivní vliv na snižování úzkostných stavů

Sloučeniny obsažené v echinacei, jako je kyselina rozmarýnová, kávová a alkamidy, mohou mít vliv na snižování pocitů úzkosti. Studie zaznamenala zlepšení již po týdnu užívání 40 mg extraktu a zvýšení emoční pohody jedince. 


Užívání echinacey a vedlejší účinky

I přesto, že užívání echinacei bývá obvykle dobře snášeno, mohou se ve výjimečných případech vyskytnout trávicí potíže, nevolnost, bolest břicha či vyrážka. Při dlouhodobém užívání může mít vliv na hladinu krevního tlaku a proto se nedoporučuje její užívání těm, kdo se léčí s nízkým krevním tlakem. 

Neužívejte echinaceu pokud:

  • máte alergii na rostliny z čeledi hvězdicovitých (heřmánek, sedmikráska, čekanka),
  • užíváte imunosupresiva, léky na srdce nebo patříte mezi vážně nemocné lidi, 
  • trpíte autoimunitním onemocněním jako například lupus, revmatoidní artritida či roztroušená skleróza. 


Jak na správné užívání echinacei + dávkování

Nejsilnější dávku byliny získáte z tinktury, naopak nejslabší ze sušených listů a květů echinacei. 

Mějte na paměti, že echinacea je poměrně silná bylina a měla by se užívat krátkodobě a cíleně. Dávkování by mělo být vždy v souladu s doporučením výrobce, neboť vyšší dávky mohou vyvolat alergickou reakci. 

Doporučujeme užívat byliny 2 týdny při akutních potížích a vyšším dávkování, při preventivní léčbě a nižších dávkách můžete bez obav dobu užívání prodloužit na maximálně 6 týdnů. 

Tinktura se obvykle dávkuje úměrně tělesné hmotnosti, kdy na 1 kg váhy užíváte 1 kapku tinktury denně rozdělené do dvou dávek. Tinkturu je nejlepší rozmíchat v malém množství vody a vypít mimo jídlo. Pokud tedy vážíte 70 kg, užívejte 2x denně 35 kapek. 

Užívání echinacei u těhotných, kojících a dětí je stále s otazníkem. Kvůli nedostatku výzkumů pro tyto skupiny se užívání nedoporučuje, ale přesto má podle studie z roku 2020 mnoho pediatrů s podpůrnou léčbou echinaceou dobré zkušenosti. 

Je však možné najít třapatku v přípravcích na podporu imunity dětí, těhotných i kojících žen. Předpokládáme, že na český trh by se neměly dostat preparáty, které by byly škodlivé a za předpokladu, kdy výrobce garantuje bezpečnost při dodržení dávkování mohou tyto produkty používat děti, těhotné i kojící ženy. 


Jak vybrat výživový doplněk s echinaceou?

Echinaceu na trhu najdete nejčastěji ve formě tinktury, sirupu, šumivých tablet, cumlavých pastilek, v podobě čajů, extraktů, kapslí a tablet. Každá forma je odlišná silou a množstvím extraktu a často bývá součástí komplexů na podporu celkového zdraví. 

Složení je závislé na výrobci a vyplatí se připlatit si za kvalitu. U tinktury bývá základ alkoholový anebo bezalkoholový na glycerolové bázi. Vstřebatelnost z tinktury je rychlá a síla extraktu nejsilnější. 

V případě, že zvolíte jinou formu může být třapatka doplněná o další pojiva, sladidla či jiné přidané látky. Maminky dětí často volí sirupy či cumlavé pastilky, kde jejich výhodou bývá chuť, která usnadní příjem preparátů i těm, kteří samotnou tinkturu nezvládnou pozřít. 

Čaje bývají nejslabší, což není nutné brát jako nevýhodu, naopak, díky nízkému obsahu drogy se hodí i na dlouhodobější preventivní užívání. 

Z naší nabídky vám doporučujeme vyzkoušet tyto přípravky:


Salvia Paradise tinktura z echinacei

  • vysoká dávka echinacei bez přidaných látek,
  • tinktura bez alkoholu,
  • bez aditiv,
  • denní dávka (18 kapek) odpovídá dávce 750 mg sušené rostliny,
  • vysoká kvalita se zachováním maximálního množství účinných látek,
  • český výrobce,
  • 50 ml za 140 Kč.


Ochranný štít - imunitní štít s Echinaceou od Naturtreu

  • intenzivní a komplexní podpora a péče o oslabenou imunitu, 
  • kromě echinacei obsahuje také selen, zinek, vitamín C a právenku laťnatou,
  • ověřený výrobce,
  • denní dávka (2 kapsle) odpovídá dávce 250 mg sušené rostliny,
  • 2měsíční kůra,
  • 120 tablet za 599 Kč. 


Závěr

I přesto, že se echinacea těší velkému zájmu v oblasti podpory imunity a léčby zánětů močových cest, nemusí být její použití vhodné pro každého. My v redakci na ni nedáme dopustit a zejména v podzimních měsících se bez ní neobejdeme. Pokud máte chuť ji vyzkoušet, ale zároveň vás provází pochybnosti, vždy je na místě se poradit se svým lékařem. 


Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroje

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28061036/ 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6136540/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23195946/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24868871/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28610718/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20384903/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8850513/
  8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/252684
  9. https://www.medicalnewstoday.com/articles/echinacea-for-kids
  10. https://www.healthline.com/nutrition/6-foods-that-reduce-anxiety
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31876052/
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...