Fáze menstruačního cyklu: Jak projít jednotlivými fázemi s lehkostí a energií

31. 3. 2025
Fáze menstruačního cyklu: Jak projít jednotlivými fázemi s lehkostí a energií

Menstruační cyklus je pro každou ženu přirozenou součástí života a zároveň důležitým ukazatelem jejího reprodukčního zdraví. Co všechno se během tohoto procesu v těle odehrává a jak poznat, v jaké fázi se zrovna nacházíte? Přinášíme vám ucelený přehled, který vám pomůže své tělo lépe pochopit.

V tomto článku se dozvíte

Fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je složitý biologický děj, jehož hlavním cílem je připravit organismus ženy na případné těhotenství. Skládá se ze čtyř fází:

  • menstruační fáze,
  • folikulární fáze,
  • ovulační fáze,
  • luteální fáze.

Každá z těchto částí sehrává v reprodukčním procesu významnou roli a navíc ovlivňuje náladu, duševní pohodu a hladinu energie. V následujících odstavcích se podrobněji zaměříme na každou z nich.

Menstruační cyklus se počítá od prvního dne menstruace až po první den následující menstruace. I když může u různých žen mít odlišnou délku, jeho jednotlivé fáze probíhají obdobně. Většinou trvá průměrně 28 dní, ale je běžné, že se může zkrátit na 21 dní nebo prodloužit na 35 dní, což odborníci stále považují za normální stav. Jedná se o zcela individuální rozdíly spojené zejména s hladinami hormonů, které se liší u každé ženy.

 

Menstruační fáze

Menstruace je první fází cyklu, která se pravidelně opakuje každý měsíc, s výjimkou období těhotenství. Období, kdy se objevuje první menstruace, začíná v pubertě a končí menopauzou, což je fáze definovaná jako dvanáct po sobě jdoucích měsíců bez menstruace. Tento časový úsek se u každé ženy liší a může být delší, obzvláště pokud do něj zasahují hormonální výkyvy nebo zdravotní obtíže.

Co se během ní děje?

Menstruační fázi provází odlučování děložní sliznice (endometria), které se projevuje krvácením trvajícím přibližně 4‒8 dní. Na začátku bývá silnější a postupně slábne. Součástí výtoku mohou být i útržky děložní tkáně, což je naprosto přirozené pročišťování organismu. Pokud však krvácení přesáhne 8 dnů nebo je mimořádně silné, je vhodné navštívit gynekologa, protože by to mohlo poukazovat na nadměrnou krevní ztrátu nebo jiný zdravotní problém.

Příznaky

Během menstruace se mohou objevit různé tělesné projevy, mezi které patří:

  • křeče v podbřišku,
  • bolesti hlavy,
  • přecitlivělost prsou,
  • nadýmání a plynatost,
  • bolesti v křížové oblasti.

Jak menstruační fáze ovlivňuje náladu?

V období menstruace jsou časté výkyvy nálad, způsobené především hormonálními změnami. Můžete pociťovat zvýšenou únavu, podrážděnost nebo smutek. Nejedná se však o nic neobvyklého a většinou tyto projevy v průběhu několika dnů odezní.

Proč je menstruační fáze důležitá?

V průběhu menstruace se tělo zbavuje staré děložní sliznice a připravuje se na nový cyklus. Tento děj je zásadní pro reprodukční zdraví a udržování hormonální stability. Zajišťuje správný rytmus organismu a je důkazem, že reprodukční systém funguje tak, jak má.

Co (ne)dělat během menstruace?

Během této fáze je klíčové dbát na dostatek odpočinku. Pokud se objeví křeče, může vám ulevit nahřátý polštářek nebo šálek bylinkového čaje. Vyhněte se namáhavému cvičení a příliš velké fyzické zátěži, hlavně v prvních dnech krvácení.

V tomto období je vhodné zajistit pestrý jídelníček s dostatečným obsahem železa a hořčíku, jelikož přispívají ke správné činnosti svalů a zabraňují nadměrnému vyčerpání. Naopak je lépe omezit tučná a příliš slaná jídla, která mohou vést k zadržování vody v těle. Můžete také zvažovat doplňky stravy, jež podpoří harmonický průběh ženského cyklu a nahradí ztrátu železa během krvácení.

Železo lze doplnit ve formě potravy nebo doplňků stravy.

Vegmart Železo – Fumarát železnatý 35 mg, 120 kapslí

Vegmart Železo – Fumarát železnatý 35 mg, 120 kapslí

Za úvahu stojí například kapsle s obsahem železa od společnosti Vegmart, které neobsahují žádné přidané složky a jsou obohaceny o rostlinnou vlákninu pro lepší vstřebávání minerálů a vitamínů.

BetterYou Iron železo ve spreji 10mg, 25ml

BetterYou Iron železo ve spreji 10mg, 25ml

Další možností je železo ve spreji, oblíbené zejména pro svoji rychlou a pohodlnou aplikaci. Vstřebává se přes sliznici v dutině ústní, což zaručuje rychlejší účinek. Navíc má šetrné složení a příjemnou příchuť granátového jablka.

 

Folikulární fáze

Následuje po menstruaci a během ní dochází k přípravě těla na možné těhotenství. Současně začíná období plodnosti, jelikož spermie mohou v děloze přežívat až 5 dnů a „vyčkávat“ na uvolnění vajíčka. Pokud se těhotenství neplánuje, je v tomto období obzvláště důležité používat ochranu při pohlavním styku.

Co se během ní děje?

Ve folikulární fázi stoupá hladina estrogenu, který podporuje růst a zhušťování děložní sliznice. Roste také hladina folikuly stimulujícího hormonu (FSH), který zahajuje vývoj folikulů ve vaječnících. Uvnitř každého folikulu se nachází nezralé vajíčko, přičemž jedno z nich postupně dozraje. Tento jev je klíčový k tomu, aby v první polovině menstruačního cyklu mohlo dojít k možnému oplodnění.

Příznaky

Během folikulární fáze se mohou projevit:

  • větší příliv energie,
  • lepší nálada,
  • vzestup sexuální touhy,
  • změna konzistence cervikálního hlenu ‒ je řidší, průhledný a značně elastický, typický pro plodné období,
  • vyšší motivace.

Jak folikulární fáze ovlivňuje náladu?

Folikulární fáze je oproti menstruační fázi ve znamení přílivu energie a pozitivní nálady. Stoupající hladina estrogenu stimuluje nejen tělo, ale i psychiku. Mnoho žen cítí zvýšenou motivaci, kreativitu a celkové zlepšení duševní pohody.

Proč je folikulární fáze důležitá?

V tomto úseku menstruačního cyklu probíhá dozrávání folikulů ve vaječnících a intenzivně narůstá děložní sliznice vlivem estrogenu. Sliznice se tak připravuje na případné uhnízdění oplodněného vajíčka, což je zásadní pro zdárné otěhotnění i následný průběh těhotenství.

Co (ne)dělat během folikulární fáze?

V tomto období se energie využívá nejlépe při intenzivnějším pohybu, cvičení či náročnějších fyzických aktivitách. Nezapomeňte ale pečovat o správnou životosprávu i dostatek spánku, aby mělo tělo prostor na regeneraci. Nadměrný stres či vyčerpání mohou nepříznivě ovlivnit hormonální rovnováhu.

Během období blížící se ovulace je vhodné zaměřit se na potraviny s vyšším obsahem kyseliny listové a zinku, neboť přispívají ke správnému buněčnému dělení. To je klíčové, pokud dojde k oplodnění. Vhodným pomocníkem může být také doplněk stravy zaměřený na hormonální vyváženost, který v sobě kombinuje koncentrovanou červenou macu, sasanku, šalvěj lékařskou a pískavici řecké seno. Navíc obsahuje zinek a vitamín B6, jež přispívají k reprodukčnímu zdraví, zvýšení libida a podpoře ženské energie.

Pro zdravý menstruační cyklus můžete také vyzkoušet Verra komplex s myo-inositolem. Obsahuje práškový olej z pupalky dvouleté, heřmánkový extrakt, zázvor a několik významných vitamínů a minerálů, například foláty, hořčík, železo, vitamín B6 a zinek. Tyto látky jsou zde ve vysoce kvalitní a dobře vstřebatelné podobě.

 

Ovulační fáze

Ovulační fáze je naprosto zásadní pro otěhotnění, neboť během ní dochází k ovulaci ‒ tedy k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. K tomu zpravidla dochází kolem 14. dne 28denního cyklu, avšak může se to měnit v závislosti na délce konkrétního cyklu. Právě v tomto období je žena nejplodnější, takže pravděpodobnost početí je nejvyšší.

Co se během ní děje?

V ovulační fázi prudce stoupá hladina luteinizačního hormonu (LH) a folikulostimulačního hormonu (FSH), což spouští samotnou ovulaci. Obvykle 16‒32 hodin po vrcholu LH folikul praskne, uvolní se zralé vajíčko a je připraveno k oplodnění. V této fázi se hladina estrogenu snižuje, a naopak roste progesteron, aby připravil dělohu na případné uhnízdění oplodněného vajíčka.

Příznaky

Běžné znaky ovulace mohou zahrnovat:

  • bolest v podbřišku,
  • citlivější prsa,
  • charakteristickou změnu hlenu v děložním hrdle – stává se průhledným, elastickým a podobá se vaječnému bílku,
  • bolest v křížové oblasti,
  • zvýšenou sexuální touhu,
  • lehké špinění či slabé krvácení způsobené prasknutím folikulu.

Samotná ovulace trvá jen pár hodin a řada žen ji vůbec nepocítí. U některých se mohou projevit nepříjemné příznaky, jako je bolest v podbřišku či v bederní oblasti, tzv. bolestivá ovulace. Další informace o tomto tématu najdete v našem samostatném článku.

Jak ovulační fáze ovlivňuje náladu?

V období ovulace se většinou díky vyšší hladině estrogenu dostavuje větší příval energie, zlepšená nálada i zvýšené sebevědomí. Často je pozorována také silnější sexuální touha, která souvisí s přirozeným biologickým pudem zajistit reprodukci.

Proč je ovulační fáze důležitá?

Jde o nejpodstatnější a současně nejkratší období v cyklu ženy, protože v té době se uvolňuje zralé vajíčko schopné oplodnění. Bez ovulace není možné, aby došlo k početí.

Co (ne)dělat během ovulace?

V tomto období je dobré pokračovat v aktivním životním stylu, avšak zaměřit se i na vyváženou stravu a dostatek tekutin. Omezte stres, přílišnou zátěž a také kouření či alkohol, které mohou negativně působit na plodnost. Jestliže se snažíte otěhotnět, je to nejlepší čas pro nechráněný styk, jelikož pravděpodobnost oplodnění je nejvyšší právě teď.

K podpoře plodnosti mohou přispět doplňky s myo-inositolem, protože výzkumy naznačují jeho vliv na zrání vajíček a regulaci ovulace. V naší nabídce najdete čistě rostlinný myo-inositol v kapslích, vhodný pro ženy s ovulačními potížemi. Zvážit lze rovněž směs myo-inositolu a kyseliny listové ve formě prášku, která může podpořit rovnováhu hormonů, pomoci při problémech s ovulací a podpořit plánování těhotenství.

Důležitá je také zdravá a pestrá strava se širokým spektrem vitamínů a minerálů. Zinek je pro plodnost zásadní, neboť přispívá ke správnému zrání vajíček i reprodukční funkci. Podle vědeckých zjištění má dostatek zinku velký význam pro ovulaci.

Vegmart Zinek Bisglycinát 200 mg, 120 kapslí

Vegmart Zinek Bisglycinát 200 mg, 120 kapslí

Lze sáhnout po bisglycinátu zinku od Vegmartu, který se vyznačuje vysokou vstřebatelností a neobsahuje žádné přídavné látky. Díky rostlinné vláknině zároveň nezatěžuje trávení.

Další osvědčenou volbou pro zvýšení plodnosti je maca peruánská, známá pro své adaptogenní účinky na reprodukční zdraví, plodnost a sexuální vitalitu. Za vyzkoušení stojí třeba maca v kapslích od společnosti Vegmart, která je čistá, bez zbytečných příměsí a vhodná jak pro ženy, tak pro muže, kteří chtějí podpořit svůj reprodukční potenciál.

Luteální fáze

Luteální fáze představuje závěrečnou část menstruačního cyklu a je obdobím, kdy se organismus připravuje buď na těhotenství, nebo na příchod nového cyklu. Trvá obvykle 12‒14 dní, avšak do určité míry kolísá podle individuální délky cyklu. Podle odborníků může být za normální považována i luteální fáze v rozmezí 10‒17 dnů.

Co se během ní děje?

Sníží se hladiny luteinizačního hormonu a folikulostimulačního hormonu. Folikul, který praskl a uvolnil vajíčko, se zacelí a vytvoří tzv. žluté tělísko, jež produkuje progesteron. Ten ve spolupráci s estrogenem zajišťuje ztluštění děložní sliznice. Tím je sliznice připravena na případné uhnízdění oplodněného vajíčka.

Pokud se oplodnění nekoná, žluté tělísko zaniká a přestane vytvářet progesteron. Hladina estrogenu se sníží, sliznice se následně odloupne, což se projeví menstruačním krvácením a začátkem nového cyklu.

Pokud ovšem k oplodnění dojde, žluté tělísko hormony produkuje i nadále. Progesteron a estrogen pak zaručují potřebné prokrvení a ztluštění děložní sliznice, aby se embryo mohlo bez problémů uchytit.

Příznaky

Luteální fázi lze poznat také podle následujících příznaků:

  • náladovost,
  • bolestivá nebo citlivá prsa,
  • zhoršení pleti,
  • nadýmání a plynatost,
  • větší chuť k jídlu,
  • cervikální hlen bývá hustší a lepivější, což značí konec plodných dnů,
  • únava.

Některé z těchto projevů mohou souviset s premenstruačním syndromem (PMS), což je komplex fyzických, emočních a behaviorálních znaků, které se často objevují v posledním týdnu luteální fáze, tedy zhruba 1‒2 týdny před menstruací.

Jak luteální fáze ovlivňuje náladu?

Kolísání hladiny estrogenu a progesteronu může vést k výkyvům nálady, podrážděnosti i smutku, což souvisí s PMS. Pokud dojde k oplodnění, hladiny hormonů se rychle zvyšují, což je pro tělo další změna a může vyvolat narušení hormonální rovnováhy, které se může projevit i náladovostí v raném těhotenství.

Proč je luteální fáze důležitá?

Děloha se v této fázi chystá na přijetí oplodněného vajíčka díky pokračující tvorbě progesteronu a estrogenu. Sliznice dělohy se tak stává silnější a lépe prokrvenou, což jí umožňuje zajistit embryo. Pokud nedojde k oplodnění, fáze se uzavře menstruačním krvácením, čímž začíná nový cyklus.

Co (ne)dělat během luteální fáze?

V této etapě je vhodné dopřát si dostatečnou regeneraci a vyhnout se většímu stresu či nadměrnému fyzickému vypětí, obzvláště pokud existuje šance na těhotenství. V opačném případě si i tak dopřejte klid, ať tělo načerpá síly na další cyklus.

V důsledku PMS se u žen často objevují silné chutě na sladké či slané. Místo toho však můžete zkusit nutričně hodnotné potraviny, jako jsou čerstvé ovoce, zelenina, ořechy nebo celozrnné výrobky, které vám dodají energii bez zbytečného zatížení. Nezapomínejte také na pitný režim – správná hydratace je zásadní pro všechny procesy v těle.

Naturtreu Ženská síla - Inositol & Drmek, 90 kapslí

Naturtreu Ženská síla - Inositol & Drmek, 90 kapslí

Pro zmírnění nepohodlí v luteální fázi a při premenstruačním syndromu můžete vyzkoušet speciální doplněk stravy určený ženám, který kombinuje myo-inositol, vitamíny B6 a B12, minerály jako železo a zinek, a biologicky aktivní formu kyseliny listové pro lepší využitelnost. Tato kombinace pomáhá ulevit od obtíží spojených s menstruací a přináší rovnováhu v průběhu celého cyklu.

Pokud plánujete otěhotnět, je důležité zaměřit se na kvalitní jídelníček a doplňovat potřebné vitamíny a minerály. U nás najdete například komplex určený pro plodnost a plánované těhotenství, který obsahuje aktivní formu kyseliny listové, vitamín C, železo, zinek a extrakt z vitexu jehněčího. Pečlivě sestavená kombinace mikroživin podporuje zdraví budoucí maminky.

 

Proč je dobré znát vlastní cyklus?

Díky znalosti menstruačního cyklu se člověk lépe vyzná ve svém těle a jeho potřebách. To je klíčové při plánování těhotenství nebo naopak při snaze vyhnout se otěhotnění. Pravidelným sledováním cyklu je také možné odhalit případné nepravidelnosti, které by mohly poukazovat na zdravotní komplikace. Zároveň se lze na jednotlivé fáze dopředu připravit a lépe zvládat projevy, jež je provázejí.

 

Jak sledovat menstruační cyklus?

  • veďte si záznamy v menstruačním kalendáři – pomůže vám získat přehled o délce a pravidelnosti cyklu a určit, v jaké fázi se nacházíte;
  • používejte ovulační testy – mohou přesněji ukázat nejvhodnější dny pro otěhotnění;
  • měřte si bazální teplotu – usnadňuje rozpoznání ovulace;
  • všímejte si tělesných projevů v jednotlivých fázích, například změn hlenu nebo nálady.
 

Závěrem

Správný průběh menstruačního cyklu hraje důležitou roli ve vašem zdraví, protože každá z fází je nezastupitelná pro reprodukční funkce. Pečlivým vnímáním a sledováním svého cyklu lépe pochopíte, co se s vaším tělem děje a v jaké fázi se momentálně nachází. To je klíčové jak pro plánování rodiny, tak i pro udržení hormonální rovnováhy.

 

Autor: Mgr. Petronela Misárová ‒ bioložka

Zdroje:

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle
  2. https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/biology-of-the-female-reproductive-system/menstrual-cycle
  3. https://www.saintlukeskc.org/health-library/hormones-control-your-menstrual-cycle
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319669
  5. https://my.clevelandclinic.org/health/body/23953-follicular-phase
  6. https://www.rochester.edu/uhs/ask-the-sexpert-sex-drive-and-the-menstrual-cycle/
  7. https://www.mdpi.com/1424-8247/14/6/504
  8. https://academic.oup.com/biolreprod/article/104/5/976/6141166?login=false
  9. https://www.nhs.uk/conditions/periods/fertility-in-the-menstrual-cycle/
  10. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24417-luteal-phase
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...