Jak spolu souvisí betakaroten a opalování: kdy jej začít brát pro nejlepší efekt?

14. 4. 2025
Jak spolu souvisí betakaroten a opalování: kdy jej začít brát pro nejlepší efekt?

Slunce, moře, letní počasí – kdo by nesnil o krásně opálené pokožce? Opalování je nedílnou součástí prázdninové sezóny, ale často s sebou přináší i možná rizika, jako je spálení kůže či její urychlené stárnutí. Hledáte-li způsob, jak pokožku chránit a podpořit její zdravý vzhled, jste tu správně.

V souvislosti s opalováním se často skloňuje betakaroten. Jak vlastně funguje? Dokáže skutečně urychlit získání bronzové barvy, nebo spočívá jeho hlavní význam jinde? A kdy je nejlepší čas ho začít užívat, abyste dosáhli maximálního efektu? Podívejme se na to blíže.

Co je betakaroten a proč je užitečný?

Betakaroten patří mezikarotenoidy, tedy přírodní rostlinná barviva, která dodávají ovoci a zelenině charakteristické odstíny. Nejhojněji se vyskytuje v oranžové, červené a žluté zelenině i ovoci, například v mrkvi, sladkých bramborách, meruňkách či paprikách.

Hlavní úlohou betakarotenu v našem těle je možnost přeměny na vitamín A (retinol), proto se mu říká provitamín A. Jakmile organismus potřebuje vitamín A, vyrobí si ho z betakarotenu přesně v takovém množství, jaké je potřeba. Tím se minimalizuje riziko předávkování, k němuž může dojít při nadměrném příjmu vitamínu A samotného.

Vitamín A plní v těle mnoho důležitých funkcí:

  • Podílí se na správném metabolismu železa.
  • Pečuje o normální stav sliznic.
  • Podporuje zdraví a regeneraci kůže.
  • Pomáhá udržet dobrý zrak.
  • Přispívá k bezproblémovému fungování imunitního systému.
  • Podílí se na dělení buněk a jejich specializaci.

Betakaroten vědce zaujal i samostatně, jeho účinky na lidský organismus byly proto předmětem mnoha studií. Z nich vyplývá, že betakaroten může mj.:

Nejvíce pozornosti u laické veřejnosti vzbuzuje vliv betakarotenu na pokožku v souvislosti se slunečním zářením. Jak přesně zapadá do procesu opalování a co od něj můžete reálně očekávat?

 

Betakaroten a opalování: jak ovlivňuje kůži?

Mohli jste slyšet, že betakaroten dokáže vyvolat rychlejší či intenzivnější opálení. Ve skutečnosti není schopný urychlit ani prodloužit samotný proces opálení. Jeho benefit tkví v jiné rovině – napomáhá chránit pokožku před škodlivým UV zářením a podporuje její regeneraci po pobytu na slunci.

Betakaroten se proto doporučuje jako doplněk při opalování. V hlubších vrstvách kůže tlumí poškození způsobené sluncem, čímž snižuje riziko zarudnutí a spálení. Metaanalýzasedmi klinických studií ukázala, že dlouhodobé užívání betakarotenu (alespoň 10 týdnů) významně snižuje citlivost kůže na spálení. Současně se potvrdilo, že účinek narůstá s délkou suplementace.

Novější zkoumání navíc poukazují na skutečnost, že karotenoidy (včetně betakarotenu) nezmírňují pouze dopad UVB paprsků, jež stojí za spálením pokožky, ale podle studie z roku 2021 mohou pomoci chránit také před UVA zářením, které proniká hlouběji do kůže a podílí se na jejím předčasném stárnutí i úbytku elasticity.

Jak si betakaroten poradí s ochranou kůže před sluncem? Vědci poukazují na fakt, že tato látka funguje jako antioxidant a eliminuje volné radikály, které se v pokožce hromadí pod vlivem UV záření. Volné radikály přitom spouštějí záněty, poškození tkání či oslabování obranyschopnosti kůže. I když betakaroten posiluje účinek krémů na opalování, v žádném případě je nenahrazuje.

Tato ochrana se nevytváří ihned. Zkoumání ukazují, že určitou dobu trvá, než se v kůži nahromadí dostatečné množství betakarotenu, aby se projevil jeho ochranný efekt.

Z hlediska prevence je tedy nejlepší zařadit betakaroten do letní péče o pleť pravidelně a s předstihem. V kombinaci s vyváženou stravou a šetrnou vnější ochranou (opalovací krémy) se zvyšuje přirozená odolnost kůže a podporuje se zdravý vzhled pleti.

K čemu tedy betakaroten při opalování přispívá:

  • Napomáhá minimalizovat spálení kůže.
  • Funguje jako antioxidant a redukuje škodlivé dopady volných radikálů.
  • Podporuje regeneraci kůže po expozici UV paprskům.
  • Napomáhá zachovat pleť zdravou a pružnou.
  • Při dlouhodobém užívání může dodat pokožce jemný zlatavý nádech.
 

Kdy začít užívat betakaroten: optimální doba a dávkování

Kolik času je potřeba k tvorbě žádaného účinku? Studie ukazují, že viditelný efekt fotoprotekce (tedy ochrany pokožky před sluncem) se objevuje po zhruba 10 týdnech užívání. Přínos dále roste s každým dalším týdnem. Pokud tedy chcete posílit kůži před letním obdobím, je vhodné začít s betakarotenem už na jaře.

Nicméně i kratší doba má svůj smysl – lepší než nezačít vůbec. Důležité je však nepředpokládat zázračné změny po prvních dnech užívání.

Doporučené množství betakarotenu na den

Pro dospělé se obvykle doporučuje denně 10–15 mg, u dětí se dávkování pohybuje kolem 3–6 mg.

Zkoumání se věnovala různým dávkám – od 15 mg až k 180 mg denně. Za nejúčinnější se považovaly dávky v rozmezí 24–30 mg denně, pokud byly užívány alespoň 10–12 týdnů. Výsledky proto nahrávají mírné, avšak pravidelné dlouhodobé suplementaci (minimálně 2–3 měsíce) pro lepší reakci pokožky na sluneční záření.

Jednoznačně stanovená doporučená denní dávka (RDA) pro samotný betakaroten neexistuje. Jeho příjem se totiž eviduje jako součást příjmu vitamínu A, vyjádřeného pomocí tzv. retinolových ekvivalentů (RAE).

Podle National Institutes of Health (NIH) vypadá doporučená denní dávka (v RAE) pro vitamín A takto:

  • muž: 900 μg RAE,
  • žena: 700 μg RAE,
  • těhotná: 770 μg RAE,
  • kojící: 1 300 μg RAE.

Když se betakaroten v těle mění na vitamín A, platí:

  • 1 μg RAE = 2 μg betakarotenu z doplňků,
  • 1 μg RAE = 12 μg betakarotenu z jídla.

Organismus vstřebává betakaroten ze stravy hůře než z doplňků. Proto dodržujte doporučené instrukce ohledně dávkování, abyste se vyhnuli jak jeho nedostatku, tak přebytku.

Kuřáci by měli s betakarotenem nakládat zvláště obezřetně. Některé studie a výzkumy poukazují na to, že vysoké dávky betakarotenu v doplňcích stravy se dlouhodobě nedoporučují osobám, které kouří.

Správná forma užívání: betakaroten je rozpustný v tucích. Pro lepší vstřebávání je vhodné jej užívat s jídlem, jež obsahuje zdravé tuky – například ořechy, avokádo nebo olivový olej.

 

Co obsahuje betakaroten: potraviny bohaté na provitamín A

Betakaroten je rostlinné barvivo, které propůjčuje ovoci i zelenině jejich syté odstíny. Ve stravě ho najdeme především v oranžově zbarvené či tmavě zelené zelenině a ovoci, jakož i v některých bylinkách:

Nejbohatší zdroje betakarotenu:

  • mrkev,
  • sladké brambory,
  • dýně,
  • špenát,
  • kapusta,
  • brokolice,
  • červený pepř,
  • mango,
  • meruňky,
  • cukrový meloun,
  • papája,
  • koriandr,
  • měsíček lékařský.
 

Betakaroten v doplňcích a kosmetice

Někdy je náročné získat potřebné množství betakarotenu pouze ze stravy. Ačkoliv ho mnoho potravin obsahuje, jeho vstřebatelnost může být různá, záleží na způsobu úpravy jídla, kombinaci s tuky nebo individuální schopnosti organismu převést ho na vitamín A.

Pokud je vaším cílem znatelná podpora pleti před létem, doplňky stravy častokrát představují praktičtější a spolehlivější volbu.

Hlavní výhodou doplňků je přesně stanovené množství betakarotenu a možnost vybrat si formu, která vám vyhovuje.

V kosmetické sféře najdete betakaroten předevčím ve složení opalovacích produktů, kde zastává úlohu antioxidantu a napomáhá rovnoměrnému, zdravě vypadajícímu opálení.

Ne ve všech výrobcích je betakaroten explicitně uvedený. Často se skrývá v extraktech z mrkve, rakytníku či měsíčku.

Chcete-li si léto užít naplno a zároveň zajistit dvojí ochranu pleti – jak vnitřní, tak vnější – určitě oceníte kvalitní doplňky a přírodní kosmetiku s obsahem betakarotenu.

Váše pokožka se vám odmění zdravějším vzhledem a vyrovnanějším opálením.

Veganicity přírodní betakaroten 15 mg, 30 vegan kapslí

Veganicity přírodní betakaroten 15 mg, 30 vegan kapslí

Podpořte svoji pokožku před letním obdobím pomocí tohoto doplňku stravy, který nabízí 15 mg betakarotenu v každé kapsli. Při dostatečné a dlouhodobé konzumaci získá vaše kůže lepší odolnost vůči slunci. Kapsle neobsahují želatinu a jsou vhodné i pro vegany a osoby s citlivým trávením.

Jasný zrak | Vitamíny na oči – lutein a vitamín A, 90 kapslí

Jasný zrak | Vitamíny na oči – lutein a vitamín A, 90 kapslí

Jasný zrak od Naturtreu je jednoduchá a efektivní cesta, jak doplnit betakaroten před letní sezónou. Jeho užívání má příznivý vliv na zátěž pokožky plynoucí ze slunění, a navíc přináší benefity pro zdraví očí díky obsaženému luteinu, zeaxantinu i vitamínu A.

Adelle Davis - betakaroten z řasy Kelp, 25 000 IU, 60 kapslí

Adelle Davis - betakaroten z řasy Kelp, 25 000 IU, 60 kapslí

Dopřejte své pleti dlouhodobou a přirozenou ochranu zevnitř. Tento doplněk s bohatým obsahem betakarotenu z mořské řasy kelp je ideální pro období, kdy na pokožku působí intenzivní sluneční paprsky. Jeho silná dávka v každé kapsli bez zbytečných přísad vám vystačí na celé léto.
 

Na závěr

Ačkoli betakaroten není magickým urychlovačem opalovacího procesu, rozhodně má nezanedbatelný přínos pro zdraví kůže.

Dostupná zkoumání potvrzují, že může pomoci chránit pokožku před nepříznivými účinky UV záření, snižovat riziko spálení a napomáhat regeneraci po opalování.

Zásadní je ale vsadit na dostatečný čas pro jeho působení. Pokud si přejete podpořit pleť před letní sezónou, začněte s příjmem betakarotenu raději už s několikatýdenním předstihem (nejlépe 10 týdnů). I krátce před létem se vám nicméně vyplatí zařadit ho do stravy nebo doplňků stravy.

Možná zjistíte, že pouze s jídlem je náročné dosáhnout jeho potřebného množství. V takovém případě se můžete spolehnout na kvalitní doplňky stravy.

Vaše pokožka vám poděkuje.

 

Redakce Gaea

Zdroje:

  1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3139236/
  2. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2854912/
  3. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5119484/
  4. https://www.mdpi.com/2076-3921/7/2/28
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17998490/
  6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711322003658
  7. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6264659/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18086246/
  9. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/phpp.12690
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23053552/
  11. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/
  12. https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cncr.23527
  13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20155614/

Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...