Jak si vybrat nejlepší kyselinu listovou na trhu? + recenze na produkty

20. 1. 2023
Jak si vybrat nejlepší kyselinu listovou na trhu? + recenze na produkty


Potřebujete doplnit kyselinu listovou a hledáte nejlepší doplněk? V této recenzi vám prozradíme, jak si správně vybrat a proč nemusí být doplňování kyseliny listové ze stravy dostatečné.

Kyselina listová je syntetický vitamín B9, které si naše tělo přeměňuje na aktivní folát (tzv. metylfolát), který je důležitý nejen u dětí a těhotných žen.


Proč je kyselina listová tak důležitá a k čemu slouží?

Užívání kyseliny listové je nejvíce spojováno s těhotenstvím, protože folát je nezbytný pro správný vývoj plodu a právě dostatek vitamínu B9 je považován jako prevence vývojových vad.

Není však nezbytná jen v těhotenství, ale po celý život. Dostatek vitamínu B9 souvisí se správnou funkcí srdce a oběhové soustavy, podílí se na tvorbě červených krvinek (při nedostatku hrozí megaloblastická anémie, kdy jsou kostní dření vytvářeny příliš velké červené krvinky v nadbytečném počtu). Dostatečný příjem vitamínu B9 se podílí i na množství a kvalitě spermií.

Pokud vás trápí padání vlasů či brzké šedivění, může být rovněž na vině snížený příjem kyseliny listové (samozřejmě to není jen o kyselině listové, ale i vitamínu B12 a biotinu).

Při depresích bylo prokázáno, že užívání antidepresiv společně s dostatkem kyseliny listové zlepšilo jejich účinek.

Denní potřeba kyseliny listové je 400 mcg, v těhotenství tato hodnota vzrůstá na 600 – 800 mcg. Za bezpečnou hladinu se považuje 1000 mcg denně. Dlouhodobě vyšší hodnoty můžou být pro tělo škodlivé.Tělo se sice zbavuje nadbytku kyseliny listové močí, ale při dlouhodobém užívání vyšších dávek toto může ovlivňovat jiné funkce v těle. 


Kdo trpí nedostatkem kyseliny listové?

Nedostatkem vitamínu B9 jsou nejčastěji ohroženy těhotné ženy, proto je doporučené užívat kyselinu listovou před plánovaným otěhotněním a během prvního a části druhého trimestru (zhruba do ukončeného pátého měsíce).

Pozor by si měly dát i osoby trpící onemocněním střev. Tyto zdravotní neduhy mohou snižovat vstřebávání B9 jako například Crohnova choroba, celiake, a další.

Nedostatekem jsou ohrožení i lidé na hemodialýze, pacienti s lupénkou, alkoholici a lidé s onemocněním jater.

B9 z těla vyplavují i léky jako například hormonální antikoncepce (s estrogeny), kortikosteroidy, některé léky od bolesti, léky proti křečím a jiné.


Příznaky nedostatku kyseliny listové

Příznaky nedostatku kyseliny listové jsou v mnohém podobné příznakům nedostatku vitamínu B12, je to logické, neboť tyto dva vitamíny pracují v těle ve vzájemné symbióze a nedostatek jednoho může vést k problémům s příjmem druhého.

Mezi typické příznaky toho, že máme v těle málo kyseliny listové patří: 

  • nechutenství, 
  • zvýšená únava, 
  • nesoustředěnost, 
  • zarudlý jazyk, časté afty, 
  • necitlivé končetiny, 
  • průjem a špatné trávení obecně, 
  • zhoršená imunita aj. 

Nedostatek kyseliny listové je dáván do souvislosti s problémy s plodností, jak u mužů, tak u žen. 


Jak efektivně doplnit kyselinu listovou?

Kyselinu listovou můžeme doplňovat dvojím způsobem – správnou, vyváženou stravou bohatou na čerstvé, tepelně neupravené zdroje kyseliny listové anebo výživovými doplňky.

Mezi rostlinné potraviny bohaté na kyselinu listovou patří droždí, tmavě zelená listová zelenina, brokolice, fazole a celozrnné obiloviny. Například 1 kostka droždí (42 g) bohatě pokryje denní potřebu kyseliny listové. Problém u potravinových zdrojů je ten, že kyselina listová je vysoce labilní při tepelném zpracování a dochází až k 90% ztrátám. Kyselina listová se ničí i přípravou, proto je nejlepším zdrojem konzumace syrové, neupravované zeleniny, naklíčených luštěnin či fermentovaných obilovin. Vstřebatelnost z potravin je okolo 50 %.

Pro nestálost kyseliny listové je na místě se zamyslet, zda není zejména v zimních měsících, kdy je dostupnost čerstvé zeleniny nižší a u osob se zvýšenou potřebou, nad doplňováním kyseliny listové pomocí kvalitních doplňků stravy, kde je stabilita vysoká. Co se týká vstřebatelnosti, může u doplňků stravy být až téměř 100%.


Která kyselina listová je nejlepší - recenze

Na trhu existuje nepřeberné množství kyseliny listové, až je pro laika příliš těžké se zorientovat, kterou vybrat. Jsou lepší tablety nebo vitamín v tekutém stavu? A v jaké formě je kyselina listová pro tělo nejlépe využitelná?


Jakou formu volit? Tablety, kapsle či tekutou variantu kyseliny listové?

Je celkem jedno, zda zvolíte tablety, kapsle (u nás celulózové) či tekutou variantu, důležité je složení produktu. Obecně by se dalo říct, že levné produkty bývají často „obohacené“ o různá plnidla, zlepšovače chuti či látky prodlužující trvanlivost produktu. Zatímco čisté produkty budou dražší. 

Tablety kyseliny listové budou pravděpodobně nejdostupnější a cenově nejvýhodnější, ale můžete vyzkoušet i tekuté varianty, které jsou často v kombinaci s vitamínem B12, kteří působí synergicky (podporuje účinky vitamínu B9).

Co je důležitější než to, zda je kyselina listová v tabletách, kapslích či tekutá, je její forma. Je lépe využitelný folát, metylfolát, L-metylfolát (quatrefolic) či syntetická kyselina listová?

Aktuálně se jako nejvhodnější a nejlépe vstřebatelná forma jeví L-metylfolát, někdy se také vyskytuje pod označením quatrefolic. Metylfolát obecně je dobře vstřebatelná aktivní forma a ani folát není vyloženě špatný, jen u zhruba 40 % lidí díky genové mutaci nedochází ke štěpení folátu na aktivní formu (metylfolát). Proto raději volte přímo aktivní formu před syntetickou kyselinou listovou.

Zmiňovali jsme synergický účinek kyseliny listové s vitamínem B12, existují však léky, které působí opačně (antagonisticky) a účinek kyseliny listové snižují, patří sem léky obsahující metotrextát (léky na onkologická a autoimunitní onemocnění) a některá antiepileptika (léky na epilepsii a některá psychiatrická onemocnění). V takovém případě se o užívání kyseliny listové poraďte s ošetřujícím lékařem.

Kyselinu listovou, ať už v podobě tablet, kapslí či tekutou užívejte ideálně s jídlem.


Jak vybrat kvalitní kyselinu listovou pro těhotné ženy?

V případě těhotenství se soustředíme více než kdy jindy na kvalitu toho, co do těla vpravíme. Je tomu tak i u výživových doplňků. Co se týče kyseliny listové, záleží především na tom, zda ji chceme užívat samostatně, neboť naše strava je jinak plnohodnotná a nepotřebujeme “berličku” v podobě multivitamínů pro těhotné a nebo zda máme právě obavy o vyváženost naší stravy a tak raději sáhneme po komplexnějším doplňku. 

Na našem eshopu najdete obojí, jak čistou kyselinu listovou, tak i ve formě kvalitních multivitamínů určených přímo pro těhotné. 

Pokud hledáte čistý produkt, doporučujeme tekutou verzi MONO kapky. V těhotenství je běžné, že ženy užívají multivitamíny pro těhotné, i my se k této verzi přikláníme. Ani ne tak kvůli rostlinné stravě, spíše kvůli častým nevolnostem, které sužují mnoho nastávajících maminek. Pro lepší přehled jsme i tyto produkty srovnaly v našem srovnávači. U všech produktů je kyselina listová obsažena v dostatečném množství. Jako nejkvalitnější se nám jeví Cytoplan Pregna-Plan, který obsahuje aktivní metylfolát spolu s problematickým vitamínem D, vápníkem, vitamínem K2 a dalšími. 


Porovnání produktů kyselina listová

Pojďme se nyní podívat na naše nabízené produkty a porovnat si je, abyste si našli tu ideální variantu pro vás. Rádi bychom vás upozornili, že všechny naše nabízené varianty kyseliny listové, které najdete na našem eshopu jsou vybírány s pečlivostí a důrazem na kvalitu. Vše, co nabízíme, sami užíváme, vyzkoušeli jsme a nebo jsme přesvědčeni o kvalitě doplňku.


Cytoplan Methyl faktory, 60 kapslí


Kyselina listová v bioaktivní formě, 60 celulózových kapslí (dávka na 2 měsíce).

1 kapsle obsahuje 400 mcg kyseliny listové ve formě L-metylfolátu

Jako plnidlo a zároveň i další zdroj kyseliny listové působí alfalfa (vojtěška setá). V každé kapsli je obsaženo 75 mg vojtěšky. Kromě toho kapsle obsahuje maltodextrin a kyselinu stearovou. Jedná se o velmi dobře vstřebatelnou formu za příznivou cenu. Jedinou nevýhodou tohoto produktu je, že není vhodný pro těhotné, kterým se v těhotenství nedoporučuje užívat vojtěška.

Cena: 6 Kč / kapsle

>>> Více o produktu


Cytoplan Methylfolate Kyselina listová v bioaktivní formě, 60 kapslí


Kyselina listová v bioaktivní formě doplněná o vitamín B1, B2, B5, B12, zinek a betain. 60 celulózových kapslí (dávka na 2 měsíce).

1 kapsle obsahuje 800 mcg kyseliny listové L-metylfolátu, 100 mg vitamínu B1, 3 mg B2, 15 mg B6, 1000 mcg Vitamínu B12, 400 mg betaninu a 5 mg zinku. Kapsle obsahuje maltodextrin a kyselinu stearovou. Skvělá kombinace pro lidi, kteří trpí únavou, oslabenou imunitou a stresem

Cena: 11 Kč / kapsle

>>> Více o produktu


SinoPlaSan MONO kapky tekutá kyselina listová (5-metyltetrahydrofolát) 400 µg, 50 ml


Kyselina listová v tekuté podobě a v bioaktivní formě L-metylfolátu s výjimečnou čistotou 99,9 %, balení vydrží zhruba 6 měsíců.

Denní dávka 400 mg je obsažená ve 4 kapkách.

Ideální kombinace pro ty, kteří hledají čistý produkt a vitamín B12 mají zajištěný z jiných zdrojů. Dávkování v kapkách umožňuje dávkovat dle potřeby. Vhodné i pro těhotné.

Cena: 3 Kč / denní dávku, 4 kapky

>>> Více o produktu


Vegancity Kyselina listová 400 μg, 90 tablet


Kyselina listová v tabletách ve formě folacinu. 90 tablet (dávka na 3 měsíce).

Denní dávka 400 mcg je obsažená v 1 tabletě. Kromě folacinu v tabletě najdete i fosforečnan vápenatý, akácii, kyselinu starovou, stareát hořečnatý a mikrokrystalickou celulózu.

Nejlevnější preparát s kyselinou listovou v naší nabídce. Folacin vyniká dobrou vstřebatelností a tato varianta je vhodná i v těhotenství. Nevýhodou je více přidaných látek a také to, že 40 % populace neumí díky genové mutaci folát přeměnit na aktivní formu.

Cena: 1,30 Kč / tableta

>>> Více o produktu


BioCare Nutrisorb FolGuard tekutý B12 metylkobalamin + metylfolát, 15 ml


Kyselina listová společně s vitamínem B12 v bioaktivní formě (dávka na 4 měsíce).

Denní dávka je obsažená ve 4 kapkách, kromě vitamínu B9 a B12 produkt obsahuje ještě purifikovanou vodu, kyselinu citrónovou a konzervant sorban draselný. 

Kombinace metylkobalaminu a metylfolátu je ideální pro vegany. Užívá se ve vodě nebo pod jazyk.

Cena: 6 Kč / denní dávku, 4 kapky

>>> Více o produktu


V následující tabulce jsme pro vás zpracovali přehled informací o uvedených produktech – počet kusů/objem v balení, co produkt obsahuje, jak dlouho balení vydrží, jaká je cena denní dávky a také, zda je produkt vhodný pro těhotné:

 

Cytoplan Methyl faktory

Cytoplan Methylfolate 

SinoPlaSan MONO

Veganicity kyselina listová

BioCare Nutrisorb FolGuard

balení

60 kapslí

60 kapslí

50 ml

90 tablet

15 ml

obsah

400 mcg L-methylfolátu

800 mcg L-methylfolátu plus vit. skupiny B, zinek, betain

400 mcg 5-metyltetrahydrofolát

400 mcg folacinu

400 mcg metylfolátu plus B12

jak dlouho vydrží?

2 měsíce

2 měsíce

6 měsíců

3 měsíce

4 měsíce

cena denní dávky

6 Kč

11 Kč

3 Kč

1,30 Kč

6 Kč

vhodné v těhotenství

NE

ANO

ANO

ANO

ANO

Tabulka: Srovnání produktů kyseliny listové


Kyselina listová pro těhotné

Jak jsme už výše zmínili, tak ne všechny formy kyseliny listové jsou vhodné i pro těhotné ženy (na které je často nejvíce cílený). Pojďme si proto představit produkty, které vhodné jsou a my je můžeme vřele doporučit.


Cytoplan Pregna-Plan Multivitamin pro těhotné i kojící matky, 60 tablet

Multivitamín obsahující dostatečné množství kyseliny listové v tabletách s výbornou vstřebatelností. 60 tablet (balení vystačí na 30 dní).

Obsahuje složky, které byly namíchané tak, aby těhotným a kojícím ženám pomohly v tomto pro tělo náročném období a odpovídaly hormonálním změnám v ženském těle. Oproti jiným multi doplňkům pro těhotné má tento výrobek výhodu, že obsahuje kyselinu listovou ve formě methylfolátu. Kromě toho obsahuje i vyšší množství vitamínu D, vápníku a vitamín K2. Jedná se asi o vysoce kvalitní produkt pro těhotné.

Cena: 15 Kč / denní dávku (2 tablety)

>>> Více o produktu


Vegetology Pregnancy Care Pro těhotné a kojící ženy, 60 tablet

Tablety obsahující denní dávku kyseliny listové a dalších 20 živin, které jsou nezbytné pro zdraví maminky i děťátka. Balení 60 tablet vydrží na 2 měsíce (1 tableta denně).

Stejně jako ostatní veganské multivitaminy pro těhotné obsahuje kromě kyseliny listové i dostatek vitamínu B12, který je navíc doplněný o železo.

Výborný poměr cena, kvalita. Výrobce má mnoho let zkušeností a tento produkt patří dlouhodobě k nejprodávanějším.

Cena: 8 Kč / denní dávku (1 tabletu)

>>> Více o produktu


Veganicity Pregnancy Essentials - Vitamíny a minerály pro těhotenství, 60 tablet

Multivitamín obsahující kyselinu listovou v dostatečném množství pro období těhotenství i kojení. 60 tablet (balení vystačí na 30 až 60 dní, doporučené dávkování je 1-2 tablety denně)

Obsahuje celkem 25 hlavních živin, které jsou nezbytné pro ochranu matky a jejího dítěte. Z problematických živin bychom kromě vitamínu B9 vyzdvihli vitamín D3 z lišejníku, vápník, jód, zinek, železo či vitamín K2.

Kladem tohoto doplňku je jednoznačně jeho cena.

Cena: 5,50 – 11 Kč / denní dávku

>>> Více o produktu


V následující tabulce jsme pro vás zpracovali přehled informací o uvedených produktech pro těhotné – počet kusů v balení, co produkt obsahuje, jak dlouho balení vydrží, jaká je cena denní dávky a také, zda je produkt vhodný pro těhotné:

 

Cytoplan Pregna-Plan Multivitamin

Vegetology Pregnancy Care

Veganicity Pregnancy Essentials

balení

60 tablet

60 tablet

60 tablet

obsah

400 mcg metylfolátu, vit. D, vápník, K2 a další

400 mcg folátu a dalších 20 živin

400 mcg folacinu a dalších 24 živin

jak dlouho vydrží?

1 měsíc

2 měsíce

1 - 2 měsíce

cena denní dávky

15 Kč

8 Kč

5,50 - 11 Kč

vhodné v těhotenství

ANO

ANO

ANO

Tabulka: Porovnání produktů s kyselinou listovou pro těhotné a kojící ženy


Závěr

Věděli jste, že nadbytek kyseliny listové může maskovat nedostatek vitamínu B12 v krvi? Podle výzkumů se dostatečný příjem kyseliny listové nepodepisuje jen na kvalitě spermií u mužů, ale může zlepšit i problémy s erekcí.

Ať už jste nastávající maminka, rodič malého dítěte, sportovec, mladý dospělý, který plánuje potomky, senior či jen čtenář zajímající se o zdravou stravu, vězte, že kyselina listová je nezbytně důležitá pro všechny věkové kategorie. Zařazujte co nejvíce zelené listové zeleniny, droždí, zeleninu obecně, luštěniny a obiloviny a v případě, že máte zrovna období se zvýšeným nárokem na kyselinu listovou, nebojte se sáhnout po kvalitním doplňku. V případě nejasností se poraďte se svým lékařem či odborníkem na výživu. 


Autor článku:

Lenka Špaček

Výživová poradkyně


Zdroje k článku:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid-vs-folate
  2. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-folate/art-20364625
  3. https://www.verywellfamily.com/best-prenatal-vitamins-4165543
  4. https://www.forbes.com/health/family/best-prenatal-vitamins/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34051538/
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...