Co je osteopenie a jak souvisí s osteoporózou? + Tipy pro zdravé kosti

31. 8. 2024
Co je osteopenie a jak souvisí s osteoporózou? + Tipy pro zdravé kosti

Osteopenie je předstupeň závažnějšího onemocnění zvaného osteoporóza. Je často přehlížena a podceňována. Při osteopenii je hustota kostí nižší než normální, ale ještě ne tolik jako při osteoporóze. Přestože osteopenie sama o sobě nemusí mít žádné příznaky, zvyšuje riziko zlomenin, protože kosti jsou slabší, než je normální. V článku rozebíráme příčiny osteopenie, příznaky, možnou léčbu a prevenci.


Co je osteopenie a jaké jsou rozdíly mezi ní a osteoporózou?

Pro osteopenii je charakteristická nižší hustota kostí, než je normální, nedosahuje však hodnoty osteoporózy. Osteopenie je druhým stupněm při vývoji osteoporózy, kde třetím stupněm je již samotná osteoporóza a čtvrtým stupněm je těžká či pokročilá osteoporóza. Pokud chcete vědět více o osteoporóze, doporučujeme náš článek na toto téma.

Mezi osteopenií a osteoporózou jsou rozdíly hlavně v míře ztráty kostní hmoty a následném riziku zlomenin: 

  • osteopenie představuje mírnou ztrátu kostní hmoty, 
  • osteoporóza se vyznačuje výraznou ztrátu kostní hmoty a je pro ni příznačné i vysoké riziko zlomenin. 

Osteopenie je často předzvěstí osteoporózy, naštěstí není pravidlem, že se stav kostní hustoty vždy zhorší do úrovně osteoporózy. Jestli je osteopenie diagnostikována včas a pacient dodržuje doporučená opatření, lze problém s úbytkem kostní hmoty účinně zpomalit nebo zastavit.


Kdy už se jedná o osteopenii?

Na měření kostní hustoty slouží denzitometrie, která poskytuje hodnoty T-skóre a Z-skóre. T-skóre je rozdíl mezi kostní hustotou pacienta a referenční hodnotou (normou), což je 0. Z-skóre srovnává kostní hustotu pacienta vůči hodnotě u lidí stejného pohlaví a věku.

Když je T-skóre v rozmezí -1,0 až -2,5 jde o osteopenii. T-skóre pod hodnotou -2,5 již znamená osteoporózu. V následující tabulce jsou uvedeny hodnoty kostní hustoty pro jednotlivé stupně vývoje osteoporózy:

Stupeň vývoje osteoporózy

Ženy po menopauze a muži 50+

Ženy před menopauzou a muži pod 50 let

Zdravý člověk

T-skóre -1 a více

Jakmile Z-skóre klesne pod hodnotu -2,0, jedná se pravděpodobně o osteoporózu a lékař provede další testy k jejímu určení

Osteopenie

T-skóre od -1 do -2,5

Osteoporóza

T-skóre klesne pod -2,5

Těžká osteoporóza

T-skóre klesne pod -2,5 a objeví se aspoň jedna osteoporotická zlomenina

Zdroj tabulky: https://www.niams.nih.gov/health-topics/bone-mineral-density-tests-what-numbers-mean


Příčiny osteopenie – proč vzniká?

Příčiny osteopenie se shodují s těmi, které vedou k osteoporóze. Shrneme si hlavní příčiny:

  • Stárnutí – S vyšším věkem dochází přirozeně k úbytku kostní hmoty.
  • Dědičnost – Genetické predispozice mohou ovlivnit riziko vzniku osteopenie.
  • Hormonální změny – Jako je u žen pokles hladiny estrogenu po menopauze a nízká hladina testosteronu u mužů.
  • Nedostatek vápníku a vitamínu D – Živiny, jež jsou klíčové pro zdraví kostí.
  • Málo pohybu – Sedavý způsob života podporuje úbytek kostní hmoty.
  • Nadměrné pití alkoholu a kouření – Negativně ovlivňují zdraví kostí.
  • Poruchy příjmu potravy – Nemoci jako anorexie a bulimie mohou vést k nedostatečnému příjmu živin důležitých pro zdraví kostí.
  • Chronické nemoci – Crohnova choroba, revmatoidní artritida, celiakie a další mohou mít vliv na zdraví kostí a kostní hustotu.
  • Užívání léků – Dlouhodobé užívání léků, jako jsou antiepileptika, kortikosteroidy a jiné, může způsobit úbytek kostní hmoty.

Osteopenie je klasifikována jako stav, který předchází osteoporóze, a diagnostikuje se na základě hodnot získaných z denzitometrie (měření hustoty kostí). Nemá dále specifické typy jako osteoporóza (např. idiopatická osteoporóza, juvenilní osteoporóza atd.). 


Kdo má vyšší riziko vzniku osteopenie?

Riziko a výskyt osteopenie narůstá s věkem – souvisí to jak s hormonálními změnami, tak s přirozeným úbytkem kostní hmoty. Osteopenie je u starších dospělých poměrně běžný jev. Studie ukazují, že osteopenií trpí až 50 % žen nad 50 let a přibližně 30 % mužů ve stejné věkové skupině. 

Rizikové skupiny pro vznik osteopenie:


Lidé s nízkou hladinou estrogenu nebo testosteronu

Nízká hladina estrogenu u žen nebo nízká hladina testosteronu u mužů může zvýšit riziko osteopenie.


Starší dospělí

Kostní hustota se začíná snižovat již od třiceti let a tento pokles se s přibývajícím věkem zrychluje. Riziko osteopenie výrazně narůstá po padesátce. 


Ženy, zejména po menopauze

Ženy mají vyšší pravděpodobnost vzniku osteopenie než muži, zejména po menopauze v důsledku poklesu hladiny estrogenu.


Lidé s výskytem osteopenie nebo osteoporózy u někoho v rodině

Dědičnost hraje významnou roli v pravděpodobnosti výskytu osteopenie nebo osteoporózy. Pravděpodobnost, že se tyto nemoci objeví i u vás, je vyšší, pokud jimi trpí vaši rodiče nebo sourozenci. 


Lidé s některými onemocněními

Celiakie, revmatoidní artritida, Crohnova choroba a jiné autoimunitní choroby také mají vliv na vstřebávání živin a zdraví kostí, což zvyšuje riziko osteopenie.

Lidé užívající určité léky

I užívání některých antiepileptik, kortikosteroidů, léků na štítnou žlázu a jiných léků po dlouhou dobu může vést k úbytku kostní hmoty.


Lidé s nedostatkem pohybu a nezdravou životosprávou

Riziko osteopenie hrozí lidem, kteří se málo hýbou (například i osobám se zdravotním postižením), nadměrně pijí alkohol, kouří a jejich strava je chudá na vápník a vitamín D.

Pokud patříte do některé z výše uvedených skupin, zvažte preventivní vyšetření u lékaře. K udržení zdraví kostí je prevence velice důležitá.


Jak rozpoznat osteopenii – příznaky a projevy

Osteopenie zpravidla probíhá bez zjevných příznaků a je považována za tichou nemoc. Většina postižených spočátku nepociťuje žádné příznaky, ty se většinou projeví, když se stav zhorší natolik, že přejde do osteoporózy. Často je odhalena náhodou při jiných vyšetřeních kostí z jiných důvodů, například při rentgenu nebo denzitometrii.

Tyto dva příznaky se objevují pouze u malého procenta případů, ale lze podle nich osteopenii nejpravděpodobněji rozpoznat: 


Vyšší sklon ke zlomeninám

Při osteopenii mohou být lidé náchylnější ke zlomeninám a naštípnutím kostí, a to i při drobných úrazech, které by normálně zdravé kosti nezlomily. Mluvíme zejména o zlomeninách zápěstí, předloktí nebo kyčlí.


Bolesti kostí a kloubů

V některých případech mohou lidé s pokročilejší osteopenií pociťovat bolesti kostí a kloubů v důsledku výraznější ztráty kostní hmoty.


Diagnostika osteopenie

Výše jsme již zmiňovali testy na měření hustoty kostí zvané denzitometrie. Nejčastěji používanou metodou je dvojitá energetická rentgenová absorpciometrie (DEXA nebo DXA), která poskytuje přesné měření kostní minerální hustoty (BMD – bone mineral density).


Jak probíhá vyšetření hustoty kostí?

Denzitometrie, konkrétně DXA skenování, využívá rentgenového záření v minimální dávce. Toto záření prochází kostmi a měří jejich hustotu, a to zejména v oblastech s nejvyšším rizikem zlomenin, tedy v bederní páteři, kyčlích a předloktí. Výsledky vyjadřují tyto hodnoty:

  • T-skóre – Hustota kostí pacienta se porovnává s normální hodnotou, což je 0. Hodnoty od -1,0 do -2,5 značí osteopenii.
  • Z-skóre – Porovnává hustotu kostí pacienta s průměrnou hustotou lidí stejného věku, pohlaví a tělesné stavby.

Toto vyšetření se doporučuje osobám z rizikových skupin pro osteopenii a osteoporózu:

  • Ženy po menopauze a muži nad 65 let,
  • osoby s rodinnou anamnézou osteoporózy nebo častých zlomenin,
  • lidé dlouhodobě užívající kortikosteroidy nebo jiné léky, které mají vliv na kostní hmotu,
  • pacienti s poruchami příjmu potravy nebo s podváhou,
  • lidé s chorobami ovlivňujícími kostní metabolismus, jako je revmatoidní artritida, Crohnova choroba nebo chronické onemocnění ledvin,
  • osoby s nízkou fyzickou aktivitou (např. lidé na vozíku).


Ochrana a prevence před osteopenií 

Klíčovou součástí prevence osteopenie je vyvážená strava obsahující dostatek vápníku a vitamínu D, což jsou základní živiny pro zdraví kostí.

Mezinárodní nadace pro osteoporózu doporučuje následující denní dávky vápníku a vitamínu D jako prevenci:

  • Ženy do 50 let – 1 000 mg vápníku denně.
  • Ženy nad 51 let – 1 200 mg vápníku denně.
  • Muži do 70 let – 1 000 mg vápníku denně.
  • Muži nad 71 let – 1 200 mg vápníku denně.

Mezinárodní nadace pro osteoporózu doporučuje jako prevenci tyto denní dávky vitamínu D:

  • Většina dospělých do 60 let: 400 – 800 IU vitamínu D denně.
  • Většina dospělých nad 60 let: 800 – 1 000 IU vitamínu D denně.

Další důležité živiny pro zdraví kostí zahrnují hořčík a vitamín K. Pravidelná cvičení, zejména aktivity s váhovou zátěží, pomáhají posilovat nejen svaly, ale i kosti.

Doporučuje se také: 

  • Omezit požívání alkoholu a kouření, které negativně ovlivňují hustotu kostí
  • Vyhýbat se lékům, které mohou mít negativní vliv na kosti, nebo jejich užívání konzultovat s lékařem. 
  • Absolvovat pravidelné kontroly u lékaře, včetně měření hustoty kostí v případě podezření na osteopenii – může to pomoci včas odhalit pokles kostní hmoty a umožnit tak dřívější zavedení preventivních opatření a předejít vzniku osteoporózy.


Jak se léči osteopenie? 

Při léčbě osteopenie je třeba změnit životní styl, užívat doplňky stravy s klíčovými živinami pro zdraví kostí a v některých případech i léky. Základem je upravit stravu – zařadit potraviny bohaté na vápník a vitamín D, což může posílit kosti.

Nezbytný je pohyb, především cvičení s váhovou zátěží, které přispívá ke zvyšování kostní hustoty. Lékař může předepsat i léky, které zpomalují úbytek kostní hmoty nebo podporují její nárůst – patří sem bisfosfonáty, selektivní modulátory estrogenních receptorů (SERM) a další léčiva podporující zdraví kostí.

I když osteopenii nelze ve většině případů zcela vyléčit, její postup lze zpomalit nebo zastavit, pokud jsou přijata vhodná opatření. Pokud se osteopenie neřeší nebo o ní pacient neví kvůli absenci příznaků, je pravděpodobné, že se časem rozvine do osteoporózy.


Co ovlivňuje osteopenii – co při ní pomáhá a co ji zhoršuje?

Nyní se podívejme na to, co můžete udělat pro zlepšení svého stavu při osteopenii a co naopak může osteopenii zhoršit.


Strava

Dostatek vápníku a vitamínu D ve stravě je klíčový pro prevenci a léčbu osteopenie. Mezi vhodné zdroje vápníku patří: 

  • zelená listová zelenina (brokolice, kapusta), 
  • sójové výrobky (tofu srážené vápenatými solemi), 
  • ořechy, semínka a obohacené potraviny (cereálie, rostlinná mléka), 
  • mléčné výrobky (mléko, jogurty, sýry), 
  • ryby (losos, sardinky).

Vitamín D obvykle získáváme ze slunečního záření nebo z výživových doplňků. Důležitými mikroživinami jsou také hořčík, vitamín K a fosfor, které přispívají k tvorbě a udržení zdravých kostí.

Co zdraví kostí neprospívá je nadměrná konzumace soli, cukru a tuků. Dále strava bohatá na fosfáty, které se nacházejí v nápojích a průmyslově zpracovaných potravinách. Ty mohou negativně ovlivnit vstřebávání vápníku a tím pádem i zdraví kostí.


Alkohol a cigarety

Alkohol může snižovat tvorbu kostní hmoty a zvyšovat riziko pádů. Kouření cigaret rovněž snižuje hustotu kostí a zvyšuje riziko zlomenin.


Pohyb vs. sedavý způsob života 

Cvičení podporuje produkci osteoblastů, buněk, které tvoří kostní hmotu, a tím pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty. Vhodná je zejména chůze, běh, tanec a silový trénink.

Nedostatek pohybu a dlouhé sezení mohou způsobit z části ztrátu kostní hmoty a zvýšit riziko vzniku osteopenie a osteoporózy.


Důležité vitamíny a minerály pro podporu zdraví kostí

  • Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku ve střevech, často se vyskytuje v doplňcích spolu s vitamínem K2.
  • Vitamín K zabraňuje tomu, aby se vápník ukládal v cévách, a podporuje jeho vstřebávání do kostí.
  • Hořčík se zúčastňuje metabolizace vápníku a vitamínu D a je nezbytný pro strukturu a zdraví kostí.
  • Fosfor pomáhá spolu s vápníkem tvořit kostní hmotu.


Závěr

Tichým nepřítelem našich kostí je osteopenie, která často zůstává bez povšimnutí. Podle výzkumů se osteopenie vyskytuje přibližně u 30 – 50 % žen a 15 – 30 % mužů ve věku nad 50 let. Ženy mají riziko osteopenie a následné osteoporózy výrazně vyšší, zejména po menopauze a po 65. roce života.

Zdraví kostí je nutné podporovat prostřednictvím stravy, cvičení a pravidelných lékařských prohlídek. Dostatek informací o osteopenii je klíčem k včasné diagnostice a její prevenci.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy

Zdroje:

  1. https://www.niams.nih.gov/health-topics/bone-mineral-density-tests-what-numbers-mean
  2. https://www.osteoporosis.foundation/patients/about-osteoporosis
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21855-osteopenia
  4. https://www.osteoporosis.foundation/patients/prevention
  5. https://www.webmd.com/osteoporosis/osteopenia-early-signs-of-bone-loss#1-8
  6. https://www.healthline.com/health/osteopenia#symptoms
  7. https://www.health.com/osteopenia-overview-7503365
  8. https://www.health.ny.gov/publications/2045/
  9. https://www.osteoporosis.foundation/patients/prevention/calcium
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...