Osteoporóza může ovlivnit kvalitu života do značné míry, nejvýrazněji u lidí ve vyšším věku. Projevuje se postupným úbytkem kostní hmoty a hustoty, postupně se objevují oslabené kosti a hrozí vyšší riziko zlomenin. Možná vás napadá: Jak zjistím, zda trpím osteoporózou? Co mohu udělat pro prevenci osteoporózy? Odpovědi najdete v článku.
Co to ta osteoporóza je?
Osteoporóza, často označovaná jako „řídnutí kostí“, znamená snížení hustoty kostí, horší kvalitu a jejich křehkost. Tímto „tichým zlodějem kostí“ může trpět člověk bez zjevných příznaků, dokud nedojde ke zlomenině. Osteoporóza se častěji vyskytuje u žen než u mužů a obvykle vede ke zlomeninám – časté jsou v oblasti kyčlí, páteře a zápěstí. U osob s osteoporózou je narušen proces obnovy kostní tkáně (stará kost je odbourávána a nahrazována novou), proto dochází k úbytku kostní hmoty postupně.
Předstupněm osteoporózy je osteopenie – stav, kdy je hustota kostí nižší než obvykle, ale ještě ne natolik, aby to znamenalo osteoporózu. Lidé s osteopenií mají vyšší riziko rozvoje osteoporózy, pokud neudělají nic, aby zlepšili zdraví svých kostí.
Příčiny osteoporózy
Existují různé příčiny osteoporózy a obvykle zahrnují více faktorů, které ovlivňují tvorbu a odbourávání kostní hmoty. Patří sem hormonální změny, nedostatek vitamínů a minerálů, zdravotní stav, užívání léků a celkově životní styl.
Hormonální změny s přibývajícím věkem
Hormonální změny, které přicházejí s věkem, zejména pokles hladiny estrogenu u žen po menopauze a nízké hladiny testosteronu u starších mužů, dokážou přispět k rozvoji osteoporózy. Estrogen a testosteron jsou pro udržování kostní hmoty nezbytné a jejich pokles vede k rychlejšímu odbourávání kostí. Osteoporóza se však může objevit i u mladých, přibližně 2–3 roky před pubertou. Jde o vzácnou juvenilní idiopatickou osteoporózu, která nemá zcela jasné příčiny.
Málo vápníku a vitamínu D
Nedostatek vápníku, vitamínu D a dalších mikroživin ve stravě může vést k nedostatečné mineralizaci kostí. Vápník je základním stavebním prvkem kostí a vitamín D hraje klíčovou roli při jeho vstřebávání ve střevech. Jejich nedostatek může způsobit oslabení kostní struktury a rozvoj osteoporózy.
Zdravotní stav
Zdravotní stavy jako endokrinní a hormonální poruchy, gastrointestinální problémy, revmatoidní artritida, některé typy rakoviny, HIV/AIDS a mentální anorexie mohou negativně ovlivnit metabolismus kostí a urychlit jejich úbytek, což vede ke vzniku osteoporózy.
Vliv léků
Některé léky mohou narušovat procesy tvorby kostí a podporovat jejich odbourávání. Mezi léky, kterých dlouhodobé užívání může vést k rozvoji osteoporózy, patří:
- Glukokortikoidy – steroidní hormony ovlivňující energetický metabolismus,
- inhibitory protonové pumpy používané k léčbě trávicích potíží,
- antiepileptika – léky snižující frekvenci epileptických záchvatů,
- selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu – léky na depresi,
- thiazolidindiony, které se používají k léčbě diabetu II. typu,
- některé léky na rakovinu.
Životospráva
Nadužívání alkoholu a kouření jsou rovněž faktory přispívající ke vzniku osteoporózy. Na kostní buňky a metabolismus kostí mají alkohol a tabák negativní vliv, což může znamenat jejich oslabení a zvýšené riziko zlomenin. Nedostatek pohybu a málo pobytu na slunci (kvůli vitamínu D) mohou také výrazně zvýšit riziko vzniku osteopenie a osteoporózy.
Dělení osteoporózy
Osteoporóza se na základě příčin dělí do dvou hlavních skupin – primární a sekundární, s dalším dělením na několik specifických typů.
Primární osteoporóza
Sem patří tyto typy:
Idiopatická osteoporóza
Může se objevit v jakémkoliv věku, nejčastěji však u předpubertálních dětí (v tomto případě se označuje jako juvenilní) a u starších osob, obvykle po 50. roce života. Tento typ osteoporózy má nejasné příčiny a bývá diagnostikován až po vyloučení všech známých faktorů, které by mohly způsobovat řídnutí kostí.
Juvenilní idiopatická osteoporóza
Vyskytuje se u dětí, které jinak nemají žádné další zdravotní problémy ani genetické předpoklady k řídnutí kostí. Projevy zahrnují sníženou hustotou kostí, což předznamenává vyšší náchylnost ke zlomeninám. Mohou se přidružit bolesti kostí a růstové problémy, přičemž onemocnění obvykle s věkem ustoupí a úplně se vytratí.
Involuční osteoporóza
Jde o typ osteoporózy doprovázející přirozené stárnutí, kdy dochází k úbytku kostní hmoty a snížení hustoty kostí v důsledku biologických změn souvisejících s věkem. Dále se dělí na dva hlavní typy – postmenopauzální a senilní osteoporózu.
Postmenopauzální osteoporóza
Postihuje ženy po menopauze – menopauzu doprovází pokles hladiny estrogenu, který hraje klíčovou roli v udržování rovnováhy mezi tvorbou a odbouráváním kostí. Nedostatek estrogenu znamená nadměrné odbourávání kostí. Tento druh osteoporózy postihuje především ženy ve věku 50 až 65 let a zvyšuje riziko zlomenin, zejména zápěstí a obratlů.
Senilní osteoporóza
Vyskytuje se u starších mužů i žen, zejména po 65. až 70. roce života. S přibývajícím věkem klesá tvorba nových buněk a zvyšuje se resorpce (odbourávání) kostí. Následkem senilní osteoporózy je vyšší riziko zlomenin, zejména páteře a kyčle. Částečně za to může i snížení hladin pohlavních hormonů (estrogenu u žen a testosteronu u mužů) a také poklesem vstřebávání vápníku a dalších minerálů a vitamínů ve střevě.
Sekundární osteoporóza
Je způsobena jinými zdravotními problémy, nezdravým životním stylem nebo užíváním léků ovlivňujících tvorbu kostní hmoty. Sekundární osteoporóza má jasně identifikovatelné příčiny v porovnání s osteoporózou primární, která vzniká především v důsledku stárnutí nebo menopauzy.
Rizikové faktory vzniku osteoporózy
Osteoporóza je složité onemocnění, na jehož vzniku se podílí mnoho rizikových faktorů – lze je rozdělit na ty, které lze ovlivnit změnou životního stylu, a na ty, které ovlivnit nemůžeme.
Ovlivnitelné faktory vzniku a rozvoje osteoporózy
- Nedostatek vápníku a vitamínu D – Nízký příjem těchto živin může vést ke snížení hustoty kostí a zvýšení rizika zlomenin. Naštěstí nedostatek vápníku není tak častý, avšak nedostatek vitamínu D je běžný. Nejlépe však fungují společně, protože vitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník. Důležité jsou i vitamín K2 a hořčík.
- Stravovací návyky – Strava bohatá na sodík a kofein může přispět k úbytku kostní hmoty, stejně jako strava s nízkým obsahem vápníku a vitamínu D.
- Nedostatek fyzické aktivity – Žádný pohyb, málo silového tréninku a sedavý způsob života mohou přispět k úbytku kostní hmoty, protože tělo není stimulováno k posilování kostí.
- Nízká tělesná hmotnost – Může znamenat menší kostní rezervy, a tak vyšší riziko rychlého rozvoje osteoporózy.
- Nadměrná konzumace alkoholua kouření – Nadměrné pití alkoholu oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin a kouření snižuje vstřebávání vápníku a urychluje úbytek kostní hmoty.
- Některá onemocnění – Nemoci jako revmatoidní artritida, cukrovka, Crohnova choroba a poruchy štítné žlázy mohou zvyšovat riziko osteoporózy.
- Užívání určitých léků – Dlouhodobé užívání specifických léků (jak bylo uvedeno v textu dříve) může způsobit vznik osteoporózy.
Neovlivnitelné faktory vzniku a rozvoje osteoporózy
- Věk – S přibývajícím věkem se zvyšuje riziko osteoporózy, protože hormonální změny a snížená schopnost těla vstřebávat vitamíny a minerály přispívají k úbytku kostní hmoty.
- Pohlaví – Ženy mají vyšší riziko rozvoje osteoporózy než muži, zejména po menopauze, kdy dochází k poklesu hladiny estrogenu.
- Stavba těla – Štíhlí lidé s jemnější kostrou mají vyšší riziko vzniku osteoporózy, protože jejich kosti mají menší rezervy kostní hmoty.
- Výskyt osteoporózy v rodině – Genetické faktory hrají důležitou roli, pokud někdo z rodiny, jako rodiče nebo sourozenci, trpí osteoporózou. Je vysoká pravděpodobné, že ji budete mít také.
- Rasa – Běloši a Asiaté mají vyšší riziko osteoporózy ve srovnání s Afroameričany a Hispánci.
Vegani a riziko vzniku osteoporózy
Na čistě rostlinné stravě lze zajistit dostatečný příjem vápníku, avšak studie často ukazují, že vegani mají nižší příjem vápníku ze stravy, než je potřeba. Je důležité dbát na dostatečný přísun všech živin (což platí i pro smíšenou stravu), aby se předešlo nedostatkům klíčových látek pro zdraví kostí. Záleží spíše na správné skladbě jídelníčku než na samotném způsobu stravování.
Příznaky osteoporózy (řídnutí kostí) a jak se projevuje
Osteoporóza se často označuje jako „tichý zabiják“, protože v počátečních stadiích nemá žádné zjevné příznaky a až v pokročilejší fázi se mohou objevit bolesti spojené s tímto onemocněním. První projevy osteoporózy jsou často viditelné až v okamžiku, kdy dojde k zlomeninám nebo výrazným změnám v držení těla či struktuře kostí. Hlavními příznaky osteoporózy jsou postupné snižování výšky, špatné držení těla, bolesti zad způsobené zlomeným nebo zhrouceným obratlem a zlomeniny kostí i při malém úrazu. Zde jsou některé z nejčastějších příznaků a projevů řídnutí kostí:
Snížení tělesné výšky
Běžným projevem osteoporózy je postupné snižování výšky. Tento úbytek je důsledkem kolapsu obratlů, což vede ke zmenšení celkové výšky těla. Ztráta výšky může být postupná a často je viditelná jako první příznak, který přivádí pacienty k lékaři.
Skolióza a kyfóza
Dalším častým příznakem je zakřivení páteře, známé jako skolióza (boční zakřivení) nebo kyfóza (zakřivení směrem dopředu, známé také jako hrb). Tato deformace může způsobovat bolesti a problémy s dýcháním. Změny v zakřivení páteře ovlivňují držení těla a mohou vést k tlaku na plíce a další orgány, což negativně ovlivňuje celkovou fyzickou kondici.
Bolesti zad
Bolesti zad mohou být akutní nebo chronické a často vznikají v důsledku kompresních zlomenin obratlů (tlakem způsobené zlomeniny). Bolest výrazně ovlivňuje kvalitu života. Kompresní zlomeniny vedou ke zhroucení obratlů, což zhoršuje držení těla a nastává chronická bolest vyčerpávajíci organismus.
Vyšší náchylnost ke zlomeninám kostí
Lidé trpící osteoporózou mohou snadno utrpět zlomeniny kostí i při malém nárazu, například při pádu z nízké výšky, zakopnutí nebo v extrémních případech i při silném kýchnutí. Nejčastěji se zlomeniny vyskytují v oblasti kyčlí, páteře nebo zápěstí a mohou mít vážné následky, včetně invalidity po dlouhou dobu a snížení kvality života. U lidí s osteoporózou je totiž proces hojení kostí mnohem složitější než u zdravých jedinců.
Slabost až chronická únava
Nižší hustota kostí může způsobit oslabení těla, chronické bolesti a zhoršení schopnosti vykonávat denní aktivity. Hrozí riziko pádů a následných zlomenin.
Mezi další, méně specifické příznaky patří:
- Svalová slabost,
- bolesti v kloubech,
- nesprávné držení těla,
- horší mobilita,
- časté svalové křeče,
- trávicí potíže (například zácpa),
- horší kvalita zubů nebo jejich vypadávání.
Vývojové stupně osteoporózy
Osteoporóza se rozvíjí v několika fázích a vede ke ztrátě kostní hmoty a zvýšenému riziku zlomenin. Známe čtyři hlavní stupně vývoje osteoporózy:
1. stupeň – hustota kostí v normě
Člověk má zdravou kostní hustotu, která odpovídá normálním hodnotám pro daný věk a pohlaví. Má silné kosti a minimální riziko zlomenin. Je důležité udržovat si zdravou stravu bohatou na vápník a vitamín D a pravidelně cvičit, aby se zachovala kostní hmota.
2. stupeň – rozvoj osteopenie
Hustota kostí se snižuje pod normální hodnoty, ale ještě se nejedná o osteoporózu. Kosti jsou slabší a riziko zlomenin se mírně zvyšuje. Jde o varovný signál, že je třeba podniknout kroky k ochraně kostí, jako například zlepšit stravu, zvýšit příjem vápníku a vitamínu D (například i z doplňků stravy) a zvýšit čas strávený pohybem.
3. stupeň – rozvoj osteoporózy
Kostní hustota je výrazně snížená, křehkost kostí a riziko zlomenin i při menších úrazech nebo pádech je vysoké. V tomto stadiu mohou bolet kosti a projevovat se změny i v držení těla, například sklon k hrbení se. Obvykle se užívají léky na posílení kostí, doplňky stravy s vápníkem a vitamínem D a cvičí se speciálně navržené cvičební programy.
4. stupeň – těžká pokročilá osteoporóza
Kosti jsou neobyčejně křehké, mohou se zlomit i při běžných aktivitách. Typická je velmi nízká kostní hustota a vyskytují se časté zlomeniny, někdy i spontánní, jako jsou zlomeniny obratlů způsobené vlastní váhou těla. Objevuje se chronická bolest, výrazné zakřivení páteře (kyfóza) a ztráta výšky. Léčba spočívá v intenzivní lékařské péči, rehabilitaci a vyžaduje si i speciální léky.
Části těla nejčastěji postižené osteoporózou
Osteoporózou nejčastěji postihnutými oblastmi těla jsou nejvíce zatěžované kosti nebo kosti nejvíce náchylné ke zraněním, které nesou velkou část tělesné hmotnosti nebo jsou mechanicky nejvíce opotřebovávané. S věkem roste i riziko pádů, což zvyšuje pravděpodobnost zlomenin v těchto slabších místech. Jsou to tyto části těla:
- Páteř – Obratle jsou často postiženy kompresními zlomeninami způsobenými tlakem a váhou těla. Dochází k výrazným bolestem zad, snížení tělesné výšky a zakřivení páteře směrem dopředu (kyfóza).
- Kyčelní kloub – Další časté místo výskytu zlomenin, zejména v oblasti krčku stehenní kosti. Během života se kyčle značně namáhají a v pokročilém věku jsou tak více ohroženy.
- Zápěstí a jemné kosti rukou – Další časté místo zlomenin, ke kterým dochází při pádech, kdy se člověk instinktivně snaží chránit rukama. Kosti rukou jsou jemné a více náchylné k osteoporotickým změnám a následným zlomeninám.
Jak se osteoporóza diagnostikuje?
Nejdříve proběhne konzultace s lékařem, který zhodnotí anamnézu pacienta, výskyt osteoporózy v rodině a rizikové faktory. Dále při fyzickém vyšetření může lékař zjistit změny v držení těla nebo bolestivost páteře. Metoda používaná pro potvrzení diagnózy se jmenuje denzitometrie – bezbolestné vyšetření pomocí rentgenového záření, které měří hustotu kostí v oblasti kyčlí a páteře. Pod další metody spadají krevní testy na vyloučení jiných příčin úbytku kostní hmoty.
Jak se osteoporóze vyhnout?
Prevence osteoporózy vyžaduje dodržování několika opatření. Podívejte se s námi, co konkrétně může v prevenci osteoporózy pomoci:
Dostatek pohybu a fyzické aktivity
Pravidelný pohyb, zejména cvičení zaměřená na posílení kostí a svalů (chůze, běh nebo silový trénink), hraje zásadní roli v prevenci osteoporózy. Pohyb zvyšuje kostní hustotu a posiluje svaly, což přispívá k lepší stabilitě a držení těla, což je důležité zejména u starších lidí, protože to může snížit riziko pádů.
Zdravý životní styl
Životní styl, který zahrnuje vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu, pomáhá udržovat zdravé kosti, protože oba tyto faktory mohou negativně ovlivnit zdraví kostí. Zdravá tělesná hmotnost, vyvážená strava a dostatek živin mohou výrazně přispět k dlouhodobému zdraví kostí a prevenci osteoporózy. Lékařské prohlídky a včasná diagnostika jsou rovněž zásadní pro účinnou prevenci tohoto onemocnění.
Dostatek vitamínů a minerálů
Základem je zajištění dostatečného příjmu vápníku, vitamínu D, hořčíku a vitamínu K2. Tyto mikroživiny jsou nezbytné pro správnou mineralizaci kostí.
Vápník můžeme získat i z rostlinných zdrojů, jako je listová zelenina, ořechy a semena. Vitamín D můžeme získat přirozeně ze slunečního záření, případně prostřednictvím doplňků stravy, zejména v období od září do dubna, kdy u nás není dostatek slunečního záření pro příjem vitamínu D ze slunce.
Doplňky stravy pro prevenci osteoporózy
Jako prevence nebo při počátečním stadiu osteoporózy je dobré po konzultaci s lékařem zvážit užívání doplňků stravy, jako jsou vápník, vitamín D, hořčík a vitamín K2, protože:
- Vápník je nezbytný pro pevnost kostí.
- Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku ve střevech.
- Hořčík pomáhá v metabolizaci vápníku.
- Vitamín K2 reguluje ukládání vápníku do kostí a zabraňuje kalcifikaci cév.
Mezinárodní nadace pro osteoporózu doporučuje tyto denní dávky vápníku a vitamínu D:
- Ženy do 50 let: 1 000 mg vápníku denně. Ženy nad 51 let: 1 200 mg vápníku denně.
- Muži do 70 let: 1 000 mg vápníku denně. Muži nad 71 let: 1 200 mg vápníku denně.
- Většina dospělých lidí do 60 let: 400 – 800 IU vitamínu D denně. Většina dospělých lidí nad 60 let: 800 – 1 000 IU vitamínu D denně.
Jak se osteoporóza léčí?
Léčba osteoporózy může probíhat různými způsoby. Cílem je zpomalení nebo zastavení úbytku kostní hmoty a prevence zlomenin.
Nejčastěji používanými léky při závažnějších případech jsou:
- Bisfosfonáty, které zpomalují odbourávání kostí a mohou pomoci znovu zvýšit jejich hustotu,
- selektivní modulátory estrogenních receptorů (SERM) napodobují účinky estrogenu a pomáhají udržovat kostní hmotu – hormonální terapie může být vhodná pro některé ženy po menopauze, ale její nasazení závisí na individuálním zdravotním stavu.
Dále je třeba dbát na dostatečný příjem vápníku a vitamínu D a na úpravu životního stylu. Cílené cvičení a rehabilitace zaměřené na zvýšení síly a rovnováhy posilují svaly a snižují riziko pádů a následných zlomenin. V závažnějších případech je vhodné provádět cvičení pod dohledem odborníka, aby nedošlo k poškození kostí kvůli nevhodným nebo nesprávně provedeným cvikům.
Závěr
Osteoporóza je vážné onemocnění postihující kosti. Dochází při ní k úbytku pevnosti, síly a hustoty kostí, což zvyšuje riziko zlomenin. Postihuje zejména ženy po menopauze, ale může se objevit i u mužů a mladých lidí v důsledku různých faktorů. Jestli se jí chcete vyhnout, měli byste dbát na vyváženou stravu bohatou především na vápník a vitamín D, pravidelný pohyb a zdravý životní styl. Včasné rozpoznání a řešení rizikových faktorů může pomoci k prevenci jejího vzniku nebo zvrácení rozvoje tohoto onemocnění.
Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy
Zdroje:
- https://www.niams.nih.gov/health-topics/osteoporosis
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/symptoms-causes/syc-20351968
- https://casopisvnitrnilekarstvi.cz/pdfs/vnl/2016/93/15.pdf
- https://www.niams.nih.gov/health-topics/surgeon-generals-report-bone-health-and-osteoporosis-what-it-means-you
- https://www.healthline.com/health/osteoporosis#causes
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/stages-of-osteoporosis
- https://www.niams.nih.gov/health-topics/bone-mineral-density-tests-what-numbers-mean
- https://www.pharmanews.cz/clanek/osteopor-za/
- https://www.bonehealthandosteoporosis.org/patients/what-is-osteoporosis/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7924854/
- https://www.researchgate.net/publication/361121362_Calcium_intake_in_vegan_and_vegetarian_diets_A_systematic_review_and_Meta-analysis
- https://www.osteoporosis.foundation/patients/prevention