Po porodu se vám zdá, že vaše nohy jsou těžší než obvykle a oblíbené boty najednou nesedí? Nebojte, otoky nohou patří mezi nejčastější obtíže, se kterými se čerstvé maminky potýkají. Hormonální výkyvy, nahromaděná voda v těle a únava mohou také sehrát svou roli. Nemusíte se ale obávat, tento stav je běžný a existují způsoby, jak ho zmírnit. Přinášíme vám praktické rady, díky kterým se vám vaše nohy budou opět zdát lehké a svěží.
Jsou oteklé nohy po porodu normální nebo se jedná o anomálii?
Oteklé nohy po porodu jsou častou součástí přirozeného zotavování organismu. Tělo se zbavuje přebytečných tekutin nahromaděných za celé těhotenství, zatímco hormonální změny a tlak na cévy v dolních končetinách tento proces mohou negativně ovlivnit. Ve většině případů nejde o nic závážného, ale někdy mohou otoky upozorňovat na zdravotní potíže, které je dobré nepodceňovat..
Kdy jsou otoky běžnou součástí zotavování?
V prvních dnech po porodu se s přechodnými otoky nohou a to především v oblasti kotníků a chodidel setkává mnoho čerstvých maminek. Tělo se postupně začne zbavovat vody, kterou zadržovalo během těhotenství. Tento proces je přirozený a obvykle do pár dní sám odezní.
S otoky se můžu setkat i maminky po císařském řezu. Kromě přirozeného odvodňování je sekce náročnější na vznik edémů z důvodu pooperační omezené hybnosti ženy a případných infuzí.
Po větší fyzické námaze se ženy také mohou setkat s otoky, zejména ve večerních hodinách.
Kdy otoky upozorňují na vážnější problém?
Otoky však mohou signalizovat i vážnější problémy a to zejména, pokud je doprovází:
- Horkost, zarudnutí a pocit napětí v místě otoku.
- Asymetričnost, například jen na jedné noze spolu s bolestivostí lýtek. Může se jednat o příznaky hluboké žilní trombózy.
- Vysoký krevní tlak, bolest hlavy a porucha vidění, jež mohou poukazovat na rozvoj poporodní preeklempsie.
- Trvání delší než 2 týdny nebo dochází ke zhoršování stavu.
V případě jakýchkoli z výše uvedených potíží okamžitě vyhledejte lékaře.
Jaké části těla nejčastěji otékají?
Gravitace a zvýšený tlak na cévy často způsobují otoky dolních končetin, zejména kotníků, chodidel, prstů a lýtek. Pokud se v těle zadržuje více tekutin, může se otok rozšířit i na ruce či obličej. Obvykle nejde o nic vážného, ale i tak je důležité své tělo pozorovat a při neobvyklých nebo výrazných příznacích neváhat kontaktovat lékaře.
Otoky nohou po císařském řezu
Otoky nohou po císařském řezu se mohou odlišovat od těch vzniklých po vaginálním porodu. Souvisí to se specifiky chirurgického zákroku, kdy při císařském řezu je ovlivňován krevní oběh a pohyb tekutin v těle, což může otoky zhoršovat.
Zatímco po vaginálním porodu jsou otoky přirozenou reakcí těla na zadržování vody během těhotenství, tlak na cévy během porodu a hormonální změny, u císařského řezu situaci ztěžuje omezená pohyblivost po operaci, pomalejší krevní oběh, podávání infuzí a zvýšené riziko vzniku trombózy. Tyto faktory mohou způsobit výraznější otoky zejména na nohou, kotnících a chodidlech.
Oteklé nohy po porodu a výživové doplňky
Otoky nejen nohou mohou být zmírňovány pohybem, správnou péčí, stravováním a doplňky stravy, které mohou pomoci zbavit se těla nadbytečné vody a podpořit fungování cévního systému. Na jaké živiny se při výběru doplňků soustředit?
Hořčík: Nejen, že pomůže s uvolněním svalů a zlepšením krevní cirkulace krve, ale také podpoří poporodní regeneraci a napomáhá snižovat svalové křeče. Užívejte jej ideálně v kombinaci s vitamínem B6, který je nezbytný pro psychickou pohodu. Denní dávka hořčíku se pohybuje mezi 300 a 400 mg a ve stravě jej najdete v mandlích, špenátu, banánech nebo jej doplňujte pomocí kvalitních doplňků stravy.
Náš tip: Dopřejte si uvolňující hořčíkovou koupel.

Magnéziové (Hořčíkové) vločky do koupele
Draslík: Podporuje zdravou rovnováhu tekutin v těle, stimuluje činnost ledvin a pomáhá snižovat zadržování vody. Najdete ho v chutných potravinách, jako jsou banány, avokádo nebo sladké batáty.
Vitamín C: Je esenciální pro zdraví cév – podporuje tvorbu kolagenu, který jim dodává pevnost a pružnost, a zároveň funguje jako silný antioxidant, chránící cévy před poškozením. Denní dávka 500–1000 mg je ideální, a najdete jej v čerstvém ovoci a zelenině, které přirozeně posílí vaše zdraví. V případě zvýšené potřeby vybírejte z kvalitních doplňků.
Omega-3 mastné kyseliny: Podporují správný krevní oběh a tím napomáhají zmírňovat příčiny otoků které mohou být příčinou otoků. Denní příjem 1–2 g můžete získat z potravin, jako jsou vlašské ořechy, chia, lněná a dýňová semínka. Pokud preferujete veganskou stravu, zařaďte také zdroje omega-3 z mořských řas, které jsou skvělou alternativou.
Kolagen a kyselina hyaluronová: Podporují regeneraci tkání, zlepšují elasticitu pokožky i cév, což přispívá ke zmírnění otoků. Přinášíme vám rostlinnou alternativu k živočišným zdrojům, která při pravidelném zařazení do jídelníčku pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu kolagenu v těle.
Kaštan koňský: Výtažek z něj je přírodním pomocník pro zdravé cévy – posiluje jejich pružnost a pevnost, zatímco díky obsahu aescinu podporuje lepší lymfatický odtok a zmírňuje otoky. Tento účinný extrakt můžete využít ve formě tablet, gelů či krémů podle svých potřeb.
Diuretické byliny: Například kopřiva dvoudommá nebo smetanka lékařská (pampeliška) napomáhají tělu odvádět ven přebytečnu vodu.
Před zařazením jakýchkoli doplňků stravy do svého jídelníčku je vždy dobré poradit se s lékařem, zejména během kojení. Některé složky mohou ovlivnit kvalitu mateřského mléka nebo mít nežádoucí účinky. Kombinace vyvážené stravy, vhodných doplňků a pravidelného pohybu však může výrazně pomoci při zmírnění otoků a podpořit rychlejší regeneraci těla.
Vyzkoušejte 7 tipů na otoky nohou po porodu
Z mnoha doporučení jsme pro vás vybrali 7 způsobů, které jsou účinné při otocích nohou po porodu.
- Pijte vodu: Dostatečná hydratace je klíčem k tomu, aby se tělo snadněji zbavovalo přebytečných tekutin. Potřeba vody se liší u každého, ale jako obecné pravidlo se doporučuje pít přibližně 4 dcl vody na každých 10 kg tělesné hmotnosti.
- Omezte sůl: Méně soli často znamená méně zadržování vody v těle. Podle některých zdrojů problém nemusí být vždy samotný sodík, ale spíše nadměrná konzumace vysoce průmyslově zpracovaných potravin, které jsou nejen plné soli, ale i dalších složek zatěžujících organismus. Klíčem je omezit tyto potraviny a zaměřit se na čerstvé, přirozené suroviny.
- Relaxujte s nohami ve zvýšené poloze: Zvedněte nohy nad úroveň srdce a nechte gravitaci pomoci s návratem krve a lymfy. Tím snížíte tlak na cévy, zlepšíte cirkulaci a ulevíte od otoků. Ideální způsob, jak si odpočinout po náročném dni nebo dlouhém sezení.
- Dopřejte si pohyb: Krátké procházky nebo jemné cvičení skvěle podporují cirkulaci. Vyzkoušejte jednoduché cviky, jako je kroužení kotníky, protahování od paty ke špičkám, nebo protahování lýtek. Skvělá je i „jízda na kole“ vleže, nebo jógové pozice se zvednutými nohami, jako je třeba „svíčka“ – stačí 5 minut a vaše nohy vám poděkují.
- Vyzkoušejte kompresní punčochy a noste volné oblečení: Punčochy pomáhají zmírnit otoky a podpořit lepší cirkulaci, nejlépe je nasadit ráno, než se otoky začnou tvořit. Volné oblečení také napomáhá lepšímu průtoku krve.
- Využívejte chladivých obkladů: Přinesou otokům okamžitou úlevu.
- Zajděte si na lymfatickou masáž: Masáž na podporu lymfy napomáhá tělu zbavovat se nadbytečné vody a může tak ulevit od otoků.
Tyto jednoduché kroky vám mohou rychle ulevit a podpořit vaše zotavení. Pokud však otoky přetrvávají déle než 2 týdny nebo se zhoršují, neváhejte a co nejdříve se poraďte s lékařem.
Má stravování po porodu vliv na otoky?
Po porodu může změna stravy výrazně pomoci zmírnit otoky. Správné jídlo podpoří odvodnění těla, urychlí regeneraci a zlepší vaši celkovou pohodu. Stačí několik jednoduchých úprav v jídelníčku:
- Zařaďte více bílkovin: Bílkoviny pomáhají udržovat rovnováhu tekutin v těle a zabraňují otokům. Zařaďte do stravy luštěniny, tofu nebo pseudoobiloviny, jako jsou jáhly a quinoa.
- Omezte solení: Sůl podporuje zadržování vody v těle, což může otoky zhoršit. Omezte konzumaci slaných jídel, jako jsou uzeniny, polotovary a chipsy, a raději se zaměřte na čerstvé potraviny.
- Dostatečně pijte: Správná hydratace pomáhá tělu zbavit se přebytečných tekutin. Pro lepší účinek můžete zařadit i bylinkové čaje, například z kopřivy nebo pampelišky.
- Nezapomínejte na draslík: Draslík pomáhá vyvážit hladinu sodíku a podporuje přirozené odvodňování těla. Skvělé zdroje tohoto minerálu zahrnují banány, batáty, špenát, rajčata a avokádo.
- Zaměřte se na flavanoidy, zejména vitamín C: Tyto látky zlepšují prokrvení a podporují zdraví cév. Nejvíce je obsahují čerstvé ovoce a zelenina.
- Dopřejte si omega-3 mastné kyseliny: Zařaďte do stravy vlašské ořechy, lněná nebo chia semínka a řepkový olej, čímž podpoříte zdraví srdečně-cévního systému, který úzce souvisí s tvorbou otoků.
- Vyhýbejte se nadbytku cukru: Cukr má podobnou schopnost zadržovat v těle vodu jako sůl. Souvisí to s vyšší hladinou inzulinu, která může mít na svědomí navýšení zadržování sodíku, který zapříčiní větší obsah tekutin v těle. Je dobré omezit nejen sladkosti, ale i sladké nápoje a bílé pečivo.
Změnou jídelníčku nejen zmírníte otoky, ale i podpoříte rychlejší regeneraci po porodu. Navíc se budete cítit lehčí a plné energie – což je v tomto náročném období k nezaplacení!
Kdy je nutné navštívit lékaře?
Jak jsme již zmínili, otoky obvykle nejsou vážným problémem, ale v některých případech je potřeba být opatrná. Pokud otoky přetrvávají déle než 14 dní, určitě se poraďte s lékařem.
Zpozornit byste měla také, pokud jsou otoky na jedné straně těla, doprovázené bolestí, zarudnutím, teplem nebo napětím. Pokud k tomu přibudou i příznaky jako vysoký krevní tlak, bolest hlavy, poruchy vidění, závratě, bolest na hrudi nebo dušnost, může jít o preeklampsii nebo krevní sraženinu. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc – neotálejte a raději volejte rychlou záchrannou službu.
Závěr
Otoky nohou po porodu jsou běžné, ale s pár jednoduchými kroky je můžete výrazně zmírnit. Dbejte na pohyb, správnou polohu nohou, vyváženou stravu a dostatek vody. Pokud ale otoky přetrvávají nebo se zhoršují, nebo pokud se objeví další příznaky, rozhodně se poraďte s lékařem. Vaše tělo si zaslouží tu nejlepší péči, abyste se co nejdříve cítila v pohodě a plná energie.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.webmd.com/baby/postpartum-swelling-what-is-it
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/322504
- https://www.babycenter.com/baby/postpartum-health/postpartum-swelling-edema_1152274
- https://www.vinmec.com/eng/article/postpartum-swelling-and-edema-why-en
- https://www.naturalcycles.com/cyclematters/postpartum-swelling
- https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/lrb.2016.0038?journalCode=lrb
- https://bnrc.springeropen.com/articles/10.1186/s42269-021-00567-1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6119242/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5409062/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6770596/
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/postpartum
- https://academic.oup.com/nutritionreviews/article-abstract/73/suppl_2/97/1930742?redirectedFrom=fulltext
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24019-electrolyte-imbalance
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4030645/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5852744/