Alergická rýma, její příznaky a co dělat, abyste se jí zbavili

27. 4. 2022
Alergická rýma, její příznaky a co dělat, abyste se jí zbavili


S prvními známkami jara se společnost rozděluje na dvě skupiny – zatímco jedni jásají s rukama nad hlavou, druhá má spíše oči pro pláč. A to doslova. Na scénu totiž nastupuje senná rýma čili alergická rýma, která na nějaký čas znepříjemňuje život. Problém je to však celoroční v případě, že imunitní systém nereaguje přecitlivěle pouze na pyl, ale také na jiné alergeny, jako jsou roztoči, prach nebo zvířecí srst. Ať už je na vině ucpaného nosu, řezání či svědění očí to nebo ono, ulevit si můžete i v pohodlí domova.


Co je to senná rýma

Senná rýma nebo také alergická rýma je stavem, během kterého organismus neúměrně reaguje na neškodné podněty. Někdy se zdravotnímu a opakujícímu se problému říká i pylová alergie, protože tím nejčastějším podnětem vyvolávajícím zmiňovanou přehnanou reakci imunitního systému je právě pyl. Vedle něj jsou spouštěčem také roztoči, prach, zvířecí srst nebo konkrétní potraviny, kterým je dobré se v případe alergie vyhýbat.

Není výjimečné, že si člověk „vypěstuje” alergii až po několikátém setkání s alergenem. Při prvních „schůzkách” nemusí nic pociťovat. Imunitnímu systému někdy trvá, než si uvědomí, že mu daná látka vlastně vadí či nesedí. V takovém případě se vyšle signál protilátkám IgE, které se v těle vyskytují v menším množství a které při styku s alergenem podráždí mediátor histamin, čímž vzniknou reakce jako kýchání nebo zarudnutí očí. 


Věděli jste, že…?

Sezónní alergická rýma je nejčastější a přichází zpravidla s prvním teplým ročním obdobím v roce čili s jarem. Startují ji především pyly stromů. Pacienti trpící touto zdravotní obtíží se však s alergickými reakcemi setkávají také na podzim, zejména na začátku podzimu, kdy jsou hlavním alergenem výtrusy plísní.

Jenom ve Spojených státech byla senná rýma roku 2016 diagnostikována u bezmála dvaceti milionů lidí (od osmnácti let), zmiňuje magazín Medical News Today


Alergická rýma: příčiny

Ptáte se, jak je možné, že někdo alergiemi trpí v extrémním stádiu, zatímco jiný alergické reakce vůbec nezná? Slovo zde má (alespoň částečně) genetika. Lze předpokládat, že pakliže je jeden z rodičů alergikem, projeví se tato zdravotní obtíž i u dítěte (pravděpodobnost je, podle doktorky Evy Vernerové z Ústavu imunologie FN v Motole, zhruba 30%). V případě dvou alergických rodičů se pravděpodobnost senné rýmy logicky zdvojnásobuje (minimálně). 

Druhým rizikovým faktorem jsou vnější vlivy, respektive interakce s adjuvantními vlivy zevního prostředí.


Rizikové faktory sezónních alergií

Pomineme-li sennou rýmu, za kterou stojí běžné alergeny typu prach roztoči nebo zvířecí chlupy, nabízí se řada rizikových faktorů vztahujících se k jaru, případně podzimu. Jak už bylo zmíněno, alergická rýma sezonního charakteru je způsobená především pyly, ale také k rizikovým faktorům na přelomu jara a léta patří tráva a nakonec, již vzpomínané, výtrusy plísní.

K vůbec nejobávanějším druhům květin patří bojínek nebo srha. Stejně tak jsou vysoce dráždivé i parkové směsi trav nebo stromy jako bříza, líska nebo jasan či platan a dub. 


Alergická (senná) rýma a její příznaky

Stejně jako jiné zdravotní problémy, i senná rýma má své příznaky. Vedle nejznámějšího kýchání, rýmy či zarudnutí očí se na seznam symptomů řadí také:

  • bolest uší,
  • bolest hlavy,
  • pocit únavy, 
  • bolest v okolí spánků a čela,
  • ztráta čichu nebo
  • svědění v krku, ústech i nosu (případně v uších).


Jak poznat alergickou rýmu u dětí

Zmíněné příznaky jsou obecné a týkají se především dospělých. Jenže co když máte podezření na sennou rýmu u dětí? Tím největším pomocníkem je barva sekretu, který dítě vysmrká. Ucpaný nos a rýma je totiž hlavním poznávacím symptomem i u nejmenších. 

Když dítě trápí běžné nachlazení, sekret je zpravidla nazelenalý nebo žlutý, také hustý. Pokud je rýma projevem alergické reakce, výtok je čirý a vodnatý.


Těhotné ženy evidují výraznější příznaky senné rýmy

V případě těhotných žen mohou být příznaky zdravotní obtíže násobně výraznější a tím pádem i více nepříjemné. Na vině je především hormonální bouře, ke které v období gravidity dochází. Pokud se typické příznaky alergické rýmy u těhotné objeví, před zahájením léčby je nejlepší navštívit odborníka, který určí nejlepší postup s ohledem na miminko. 


Jak se zbavit alergické rýmy?

Co platí na alergickou rýmu? Pokud patříte k pacientům, vydat se můžete dvěma směry, a to cestou farmaceutických produktů, nebo přírodní cestou, kam spadá například přírodní látka Quercetin určená i pro alergiky či inhalace posilující imunitu sliznic (používá se například minerální voda Vincentka, případně speciální produkty v podobě fyziologického roztoku chloridu sodného aj.). Rozhodující je však stádium, respektive míra zdravotního problému. 

V nejlepším případě se poraďte se svým lékařem, který může doporučit i několik tipů pro léčbu svépomocí. Ta je doporučována při mírných projevech onemocnění, při horším průběhu se předepisují léky či jejich kombinace.


Pomáhají antihistaminika, inhalátory nebo oční kapky

Mezi nejčastěji ordinované patří antihistaminika ve spreji nebo tabletách. Dokonce jsou běžně dostupné a jejich úkolem je zastavit uvolňování histaminu, který za podrážděním stojí. Poradí si jak s příznaky rýmy, tak se svěděním nebo kýcháním, ovšem nedokážou uvolnit ucpané dutiny. 

Druhým velmi často předepisovaným léčivem jsou tradiční oční kapky, které jsou určené hlavně těm, jejichž alergická reakce se situuje do oblasti očí. V případě, že je vaším problémem spíše rýma a ucpaný nos, doporučují se spreje zvané „nosní kortikosteroidy”.

Nesmíme zapomenout ani na inhalátory, které jsou alergiky velmi často využívané. 


Imunoterapie jako léty prověřený léčebný postup

Lékaři se někdy přiklání i k takzvané imunoterapii, která si klade za cíl postupně znecitlivět imunitní systém vůči alergenům. Také zabraňuje rozvoji astmatu nebo vzniku nových alergií. 

Imunoterapie jinými slovy poskytuje dlouhodobou úlevu od alergických reakcí a oceňují ji především ti, které alergie trápí dlouhé roky. Její aplikování pomocí injekcí zajišťuje vždy lékař, případně existují sublingvální verze imunoterapie či léky rozpouštějící se pod jazykem. Ty je možné brát v pohodlí domova.


Těhotné ženy, pozor

Alergická rýma v těhotenství není ničím příjemným. Pokud se typické příznaky zdravotního problému objeví v době očekávání, nedoporučuje se nasadit svévolná léčba dle vlastního uvážení. U dětí a těhotných či kojících žen platí, že je zapotřebí vyhledat lékaře a poslechnout si jeho doporučení. Lékaři zpravidla volí takovou cestu léčby, která je šetrná ke křehkému dětskému organismu i k těhotné ženě, jejíž tělo musí po dlouhých devět měsíců čelit hormonální bouři. Velmi doporučovaná je zmiňovaná inhalace, která pomáhá i při velmi silných alergických reakcích. 


Zhoršují se příznaky?

Také platí, že návštěva lékaře se stává neodkladnou v případě, kdy se příznaky alergické rýmy nezlepšují, ale stagnují nebo se zhoršují. Pokud nepomáhají ani doporučované léky zakoupené na základě rady lékárníka, je také nutné zamířit k lékaři. 


Jak na alergickou rýmu svépomocí

Ať už vám byla doporučená nějaká léčiva či nikoliv, zahraniční web nhs.uk sepsal seznam věcí, co dělat a co naopak nedělat, aby došlo ke zmírnění projevů nejen v období, kdy je výskyt pylu poměrně vysoký. 


Co dělat při senné rýmě

  • Natírejte si okolí nosu přírodní vazelínou nebo jinými podobnými hydratačními krémy. Nejen, že zabráníte vysušení pokožky během smrkání a oděrům od kapesníku, ale také zachytíte pyl, který se vám v takové míře nedostane do dýchacího ústrojí.
  • Noste sluneční brýle, i když se slunce zrovna schovává za mraky. Minimalizujete tím pravděpodobnost, že se vám pyl dostane do očí. 
  • Přírodní léčba alergické rýmy spočívá i v pití čaje z kopřiv. Bylinka je jednou z nejvýznamnějších při léčbě alergických reakcí a je vhodné ji pít při všech typech zdravotního problému.
  • Převlékněte se po každé procházce. Pamatujte, pyl se může usadit na vašem oblečení a následně si ho přenesete přes práh domu. 
  • Utírání prachu a vysávání by mělo být častěji na programu dne. Při luxování investujte do kvalitních pylových filtrů, které se ostatně dají sehnat i do otvorů v autě.
  • Pokud se venku vyskytuje zvýšené množství pylu, raději mějte zavřená jak okna, tak i dveře. Pro dostatek čerstvého vzduchu používejte čističky, při vysokých teplotách klimatizaci nebo větrák. 
  • Zařaďte klobouk do vaší karderóby. Zabráníte tím hromadění pylu ve vlasech, což by následně vedlo k jeho rozptýlení do očí a obličeje. 
  • Prevence ve formě inhalace – posílení imunity sliznice.


Co nedělat při alergické rýmě

  • V případě projevů alergické rýmy se vyvarujte sekání trávy, případně chození po trávě a procházkám na loukách či v botanických zahradách (jinými slovy eliminujte možné setkání s pylem).
  • Nesušte prádlo venku na zahradě. I když to svádí (zejména touha po rychle suchém oblečení), opět platí to, co u bodu zmíněného výše – může dojít k uchycení pylu na oblečení čili si alergen dobrovolně pozvete domů.
  • Kouříte? Snažte se během projevů sezonní alergie zdraví škodlivý zlozvyk omezit. I pouhé pobývání v blízkosti kouře zhoršuje příznaky alergií, nemluvě o dalších zdravotních rizicích spojených s kouřením.
  • Snažte se nepouštět své mazlíčky do domu, pokud to není nutné. Nejen oblečení pověšené venku, ale i domácí mazlíčkové mohou být nechtěnými přenositeli pylu.


Univerzální lék zatím neexistuje

Jelikož se senná rýma může stát vážnějším onemocněním, které v organismu vyvolá alergické astma, nesmí se prvotní příčiny zanedbávat. Včasnou návštěvou lékaře se udrží senná rýma pod kontrolou a předejde se naplnění černého scénáře. Bohužel, v současné době neexistuje žádný univerzální lék čili nezbývá nic jiného, než období v roce plného pylu přečkat s pořádnou dávkou odhodlanosti. Snaha eliminovat příznaky například podle výše uvedených rad je však skvělá cesta k poměrně poklidnému prožití ročních období.


Zdroj Informací: 

  1. https://nemoci.vitalion.cz/senna-ryma/
  2. https://vegmart.cz/jak-zmirnit-priznaky-alergie-kvercetin 
  3. https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2012/02/03.pdf 
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/160665 
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279488/ 
  6. https://www.nhs.uk/conditions/hay-fever/
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...