Otázky

Proč GAEA?

Gaea

Když jsme hledali název a logo pro naši firmu, tak hned od začátku jsme chtěli jméno, které bude vystihovat náš postoj k naší matce, této planetě. A co hodláme prosazovat.

A jméno bylo nasnadě. Gaea je řecké označení pro Matku Zemi, podle řecké bohyně Gaii. Gaia je známější výraz pro to samé.

V novodobé historii je toto označení používáno pro teorii o tom, že Země funguje jako jeden velký živý organismus. Základem jsou definice Jamese Lovelocka.

Tato základní myšlenka, že všechno na planetě je provázáno, je nám velice blízká, proto jsme se rozhodli pro tento název. Myslíme si, že naší činností můžeme planetě buď pomoci, nebo jí ublížit. Snažíme se najít cestu, jak planetě pomoci tak, aby byla zachována její krása i nadále.

Obaly

Náš obchod se snažíme zaměřit ekologicky. Nezaměřujeme se pouze na alternativní výrobky, které podporují redukci odpadů, ale i na naše obalové materiály, které s provozem e-shopu souvisí.

V rámci úspory a recyklace obalových materiálů také používáme krabice a výplňový materiál od našich dodavatelů i pro Vaše balíčky. Proto Vaši objednávku můžete dostat v krabici od laSaponaria, Ole Hyvä a dalších našich dodavatelů. Též výplně mohou být vzduchové polštáře, rozřezané krabice, klasické plastové výplně, bublinková fólie, prostě vše, co dostaneme. Protože naším cílem je minimalizovat produkci odpadů. Všem nám jde o stejnou věc!

Pokud to jde, používáme šedé, plastové sáčky. Tyto sáčky jsou plně recyklované a zároveň dále plně recyklovatelné. Recyklace může probíhat do nekonečna, zároveň je šetrnější k spotřebě energií a vody. Zároveň váha takového sáčku je 20x menší než váha srovnatelného obalu z kartónu + výplň. To snižuje drasticky emise způsobené dopravou výrobku do vašich rukou a mnohonásobně to snižuje potřebu vody a energií na recyklaci. Proto považujeme tento způsob balení jako ten nejvíce ekologický.  

Obalové krabice, ve kterých budete výrobky dostávat, jsou ze 70 % z recyklovaného papíru. Balící páska je též z papíru a lepidlo je z přírodního kaučuku.

Výplň, kterou v krabici naleznete, je z kukuřičného škrobu.Prosíme, nejezte ho :), ale jedná se o přírodní materiál, takže ho můžete třeba zkompostovat. Tyto vycpávky jsou neškodné pro člověka i pro zvířata, 100 % rozložitelné v kompostu během 14 dnů. Můžete spláchnout do záchodu nebo dát do standardního odpadu (NIKOLIV DO PLASTU). Takže je klidně můžete sníst, ale kalorickou hodnotu neznáme. Radši to nejezte. Vypadají takto:

Doprava

Doprava je další důležitou součástí našeho podnikání. Rádi bychom využívali těch služeb, které aspoň minimálně reflektují zaměření našeho e-shopu.

Pokud Vám nabídka dopravních možností nebude vyhovovat, budeme moc rádi, když nám dáte vědět, co potřebujete, a my se Vám budeme snažit maximálně vyjít vstříc.

Samozřejmě jsme na začátku našeho podnikání, proto se budeme muset ještě hodně učit, takže určitě toto téma bude stále otevřené a vyvíjet se spolu s našimi zkušenostmi.

Etikety

Další důležitou součástí naší práce je správné provedení etiket. To, aby etikety odpovídaly všem tuzemských a evropským požadavkům, zabralo Hance opravdu hodně času. Každopádně nakonec se podařilo a každý výrobek, který od nás obdržíte, je vybaven etiketou v českém jazyce a přesnými informacemi o produktu.

Bohužel v některých případech etikety zaberou značné místo na obalu, takže to může někdy vypadat trochu neesteticky. Za to se omlouváme, ale zde nemáme jinou možnost. Výzvou pro nás byla etikety těhotenských vitamínů od Veganicity, to byl slušný oříšek. Každpopádně Hanka se s tím porvala a vše je OK.

Palmový olej

Otázka palmového oleje je pro nás stejně důležitá, jako pro většinu ekologicky smýšlejících lidí. V běžném životě se hlavně v případě potravin tomuto produktu vyhýbáme, protože existují alternativy, které upřednostňujeme.

Přesto se ani v našem e-shopu produktům s palmovým oleje nevyhneme. V případě produktů Veganicity je to kyselina stearová, která je používána jako lubrikant v řadě produktů. Veganicity je aktivním členem RSPO (Roundtable for sustainable palm oil se svými standardy ekologické, sociální a ekonomické udržitelnosti produkce a konzervace biodiverzity) a usiluje o používání udržitelného oleje.

V případě produktů pro domácnost od Uni Sapon je odpověď trochu složitější. Uni Sapon ve svých produktech využívá rostlinné tensidy na bázi mastných alkoholů, které mohou být vyrobeny buď z palmového nebo kokosového oleje. Dodavatelé Uni Saponu byli nově vybráni tak, aby maximální část těchto tensidů byla vyrobena z kokosového oleje, ovšem i v tomto případě se může stát, že malé procento bude dodáno z ekologicky pěstované palmy olejné. Pro oba oleje platí to, že mohou být produkovány ekologicky, sociálně a šetrně, nebo taky ne.

Z toho důvodu se Uni Sapon zaměřuje na to, za jakých podmínek byl olej vyroben. Uni Sapon nakupuje olej od dodavatelů, kteří zaručují ekologickou, ale i sociální udržitelnost jeho produkce. Nakupované tensidy podléhají certifikaci ECOCERT (zaručující ekologický původ oleje).

V minulosti Faith in nature používal výhradně kokosový olej pro své produkty. Hektarová výnosnost palmového oleje ovšem byla tak výrazná, že i dodavatelé této značky přešli na palmový olej. V současnosti nelze říct, zda dodaný olej pochází z ořechů kokosu nebo z palem olejných. Faith in nature dělá vše pro to, aby palmový olej byl dodáván z odpovědných zdrojů.

Produkty Beauty without cruelty jsou částečně bez palmového oleje, některé obsahují mizivé množství přísad na bázi udržitelně pěstovaného palmového oleje.

Samotné používání palmového oleje nemůže být bráno jako něco negativního. Výnosnost z hektaru tohoto oleje je skoro 3krát vyšší než výnosnost kokosového oleje. Při odhadované poptávce po oleji v roce 2020 by bylo potřeba cca. 6,3 miliónu hektarů osázených palmou olejnou, ale asi 19 miliónů hektarů osázených kokosovými palmami (rozdíl přibližně v úrovni rozlohy Řecka), nebo dokone 42 miliónů hektaů osázených sójou (rozdíl rozlohy je v úrovni celého Německa), pokud bychom nahradili palmový olej sojovým. Samotné vyhýbání se palmovému oleji může tedy znamenat mnohem větší problém. Je nutné se zaměřit na odpovědnou produkci, celkové snižování spotřeby a rekultivaci ploch.

Doplňky stravy

Naší prioritou je etický přístup k našim zákazníkům. Naprostá většina doplňků stravy by měla být pouze dočasným řešením a hlavní prioritou je vyvážená strava obsahující dostatečné množství všech minerálů, vitamínů a dalších základních látek. Výjimku tvoří vitamín B12, který dle našeho názoru a zkušeností není ve veganské stravě obsažen.

Pokud si myslíte, že potřebujete nějaký doplněk stravy, považujeme za nejlepší si nechat udělat rozbor krve a konzultovat odborníka. V naší nabídce pak naleznete většinu doplňků stravy, které můžete potřebovat.

Důležité je si taky uvědomovat spojitosti mezi jednotlivými vitamíny a minerály. Např. železo se o dost hůře vstřebává bez vitamínu C nebo vápník se bez vitamínu K2 ukládá spíše v žílách než v kostech. A samozřejmě také závisí na individuálních genetických předpokladech každého jedince. Každý z nás může nějakou složku vstřebávat hůř, což znamená, že musí přijímat vyšší množství, aby netrpěl nedostatkem.

Obecně doporučujeme, pokud na etiketě není uvedeno jinak, užívat doplňky stravy s jídlem. Tělo je aktivováno stravou a lépe vstřebá doplněk stravy.

S výběrem jednotlivých doplňků se na nás klidně obraťte. Nejsme odborníci, ale posledních 10 let se zabýváme zdravým životním stylem a správným fungováním těla pro to, abychom se sami udržovali v fyzické kondici a zdraví. Tudíž Vám můžeme sdělit naše zkušenosti, případně Vás nasměřovat tam, kde naleznete pomoc.

Za těch 10 let jsme se ale naučili jednu věc. Žádný doplněk stravy Vám z dlouhodobého pohledu nepomůže, neuleví, neuzdraví Vás, pokud budete v psychické nepohodě. Psychika dle našich zkušeností je asi 80 % zdraví, zbytek obstará strava. Nikomu nemůžeme slíbit zázračné uzdravení, můžeme poskytnout berličku během procesu uzdravování, které ale závisí jen na Vás. Své zdraví máte ve Vašich rukou, hlavně ale ve své hlavě.

Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...