4+1 postřehů z nejpodrobnější studie veganských a vegetariánských dětí v ČR

15. 3. 2020
4+1 postřehů z nejpodrobnější studie veganských a vegetariánských dětí v ČR


Již od podzimu loňského roku probíhá ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady pod vedením pana doktora MUDr. Martina Světničky ( martin.svetnicka@fnkv.cz ) zatím největší a nejpodrobnější analýza příjmu živin veganských a vegetariánských dětí.


Do dnešního dne se povedlo vyšetřit něco kolem 50 dětí a vědecké výsledky zatím k dispozici nejsou. Od pana doktora MUDr. Světničky jsme pro vás ale získali první postřehy a doporučení, která jsou v souladu s informacemi, které se vám dlouhodobě snažíme předat. 

1)    Vitamín D a vitamín B12. Naprostá většina dětí nemá přirozené zásoby těchto vitamínů, je nutné velmi dbát na jejich PRAVIDELNÝ příjem z doplňků. A jsme z toho trochu smutní. To, co doporučujeme našim zákazníkům, je to, aby doplňovali B12 a D. Vše ostatní je individuální a záleží na životosprávě a genetické výbavě, ale tyto dva vitamíny jsou pro vegetariány a vegany extrémně důležité. A hlavně pro děti, které nemají kde brát. Při důležitosti těchto vitamínů na vás všechny tímto apelujeme, dávejte tyto dva vitamíny vašim dětem pravidelně, aspoň obden. Ale celkově věříme, že špatně v těchto vitamínech dopadly děti, jejichž rodiče u nás zatím nebyli 😊  Pomocnou, orientační tabulku naleznete na našem blogu.

2)    Další látkou, která se ukazuje jako kritická, je vápník. Společně s vitamínem D (za nás bychom doplnili ještě vitamín K2). Ukazuje se, že absolutní příjem vápníku je podlimitní. Doporučujeme zaměřit se na přirozeně bohaté zdroje vápníku s minimem antinutrientů jako jsou brokolice a kadeřávek. Společně s tofu, které je srážené vápenatými solemi, rostlinnými mléky obohacenými vápníkem, džusy, případně fíky, ze kterých se třeba dají dělat sladké pochoutky. Přehled potravin můžete nalézt zde. Pozor, zde je absolutní obsah, nikoliv vstřebatelný obsah, což může být často problém. Můžete si všimnout, že z přehledu vypadnul mák. Mák má sice obrovský obsah vápníku, kvůli obsahu antinutrientů je ovšem jeho vstřebatelnost mizivá. Zároveň máku nikdy nejíte moc, takže celkový obsah vápníku z máku, který jste schopni využít, je skoro zanedbatelný – to se týká i mlék. Více informací o vstřebatelnosti vápníku naleznete např. na webu České veganské společnosti nebo na webu Soucitně

3)    Další zmiňovaná látka jsou Omega 3 mastné kyseliny. To, co pravidelně zmiňujeme našim zákazníkům, pomocník pro trojkombinaci – srdce, oko, mozek.  Omega 3 jsou relativně dobře dosažitelné v potravinách, více můžete nalézt například na stránkách ČVS. Hlavně pro menší děti doporučujeme potraviny se sníženým obsahem vlákniny – tedy místo lněných semínek například lněný olej (velký důraz klademe na to, aby olej byl v prodejně uchováván v lednici a doma též. Doporučujeme nákup ve zdravých výživách raději než třeba v DM). Alternativou je doplňování Opti 3, které se dá rozstřihnout a vymačkat na lžičku. Upozorňujeme ale, že olej z chaluh, který je základem Opti 3, dost zapáchá „rybinou“. Důvodem je to, že ryby zapáchají po těchto chaluhách, ze kterých získávají jejich omega 3. 

4)    V testech se též potvrdilo naše přesvědčení o suplementaci železa. Většinu z vás jsme od „preventivní“ suplementace zrazovali, pokud se neobjevily příznaky nedostatku. Zatím studie tyto naše domněnky potvrzuje.

5)    Nově je otázkou jód, ale zde jsou specialisté teprve na samém začátku, tudíž je to spíš námět pro další výzkum.

Obecně platí to, že kojenci, kteří končí s mateřským mlékem a přechází na pevnou stravu, mají největší riziko podvýživy. Výživnost mateřského mléka často již nestačí, ale dítě se ho ještě nechce vzdát ve prospěch pevné stravy. Z aktuálních výsledků vychází závěr, že až 20 % dětí může mít problémy s veganskou/vegetariánskou stravou, protože ji rodiče nedokáží dostatečně dobře zkombinovat. V těchto dvou oblastech je velký prostor pro specialistu, který by rodičům pomáhal. No, je to výzva pro nás i pro organizace jako ČVS nebo Soucitně.


Nakonec bychom chtěli stále apelovat, pokud jste vaše děti ještě nepřihlásili, tak tak učiňte na e-mailu pana doktora. Výsledky představují obrovskou berličku pro všechny rodiče, pokud potřebují něco zlepšit, nebo ohromné povzbuzení, když jejich dítě má vzorové výsledky. Zároveň proto, aby studie byla vyhodnotitelná s běžnou populací, je potřeba zanalyzovat aspoň 100 dětí, takže jsme za půlkou. A nikde nedostanete tak komplexní výsledky. Jo, a prý je pan doktor sympaťák 😉 . Tak zvažte výlet do Prahy, pokud Vaše dítě snese odebrání asi 12 ml krve. Odběr krve je pro dítě zpříjemněn užitím buzzy na odvedení pozornosti, případně u starších dětí lze použít EMLA gel.


V situace nouzového stavu samozřejmě odběry prováděny nejsou. Prozatím bude docházet k vyšetření pouze telefonicky a dotazníkem, následně bude v Praze proveden pouze odběr a asi 15ti minutová prohlídka. Aktuálně jsou nejbližší termíny na odběr v červnu 2020 a pak po prázdninách. Aktuální situace zkomplikovala i průběh této studie, stejně jako vše ostatní.


Děkujeme všem, kteří se tohoto výzkumu účastní a těšíme se na finální zprávu, která bude o dost podrobnější než tento článek.

Roman Bartoš
GAEA.cz, Vegmart.cz, Vegmart.sk

Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...