Vše důležité o anémii (chudokrevnosti): příčiny, projevy, možnosti léčby

4. 10. 2023
Vše důležité o anémii (chudokrevnosti): příčiny, projevy, možnosti léčby

Chudokrevnost, onemocnění, které provází bledost obličeje, častá únava, zadýchávání se i při malé námaze nebo závratě. Jaké jsou další projevy tohoto častého a vážného onemocnění? Dá se anémie vyřešit jen úpravou jídelníčku? To a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím článku.

Co je to chudokrevnost? Co je to anémie?

Obojí jsou synonyma totožného onemocnění krve, které postihuje až 30 % světové populace, zejména ženy a malé děti.

Jedná se o onemocnění krve, při kterém nezvládají červené krvinky dostatečně zásobovat tělo kyslíkem.

Může za to snížená tvorba červených krvinek (erytrocytů), která ovlivňuje i koncentraci krevního barviva (hemoglobinu) a poměru červených krvinek k plazmě (hematokritu) v krvi.

Proč vzniká anémie a jaké jsou její příčiny?

Chudokrevnost je nejčastěji spojována se špatnými stravovacími návyky, objevuje se častěji u žen a častou příčinou tak může být silná menstruace, komplikovaný porod či těhotenství. Anémie se může rozeběhnout i po větší ztrátě krve a u lidí s chronickým onemocněním, nejčastěji těch střevních jako například Crohnova choroba, celiakie a další.

Rizikové faktory pro vznik anémie

  • strava s nedostatkem železa, ale i vitamínu B12 a kyseliny listové,
  • silná menstruace,
  • těhotenství a komplikovaný porod,
  • věk nad 65 let,
  • jste li žena,
  • dědičné vlivy,
  • dlouhodobé užívání léků,
  • nadměrné pití alkoholu.

Jaké jsou příznaky a projevy anémie?

Mezi nejzákladnější příznaky chudokrevnosti patří:

  • unavenost, pocit vyčerpání,
  • slabost,
  • snížení kondice,
  • bledost kůže a sliznic,
  • zadýchávání se i po méně namáhavé činnosti,
  • nepravidelný tep,
  • špatná soustředěnost, roztěkanost,
  • studené ruce a nohy,
  • zhoršující se kvalita vlasů, nehtů.

U anémie je důležité vědět, že její nástup může být nenápadný a pozvolný. Energie nám může ubývat postupně a tak ji ani nemusíme zaznamenat, zejména pokud jsme třeba vytížení v zaměstnání nebo pečujeme o malé děti.

Proto je dobré nepodceňovat únavu a řešit s praktickým lékařem co nejdříve, protože v momentě, kdy nám bude srdce bušit jako o závod a obličej chytne žlutý odstín, je často ambulantní léčba už nedostačující.

Jak zjistím, že trpím anémií?

Vzhledem k tomu, že anémie je onemocněním krve, zjišťuje se vyšetřením krevního obrazu, kde se kontroluje zejménahladina hemoglobinu (krevního barviva), počet a tvar erytrocytů (červených krvinek) a hematokrit (podíl červených krvinek v celkovém objemu krve).

Pozor, zde se lehce liší zdravé hodnoty u žen a u mužů. Zatímco u mužů je normální hladina hemoglobinu v rozpětí 130 – 180 g/l, u žen je o něco málo nižší 120 – 170 g/l. Na pozoru bychom měli být, pokud naše hodnoty klesnou o 10 a více jednotek pod nejnižší hladinu. Jako těžká forma anémie je považována hodnota hemoglobinu pod 80 g/l.

Co se týče počtu červených krvinek (erytrocytů), u žen je za zdravou hodnotu považováno rozmezí 3,8 – 5,2 a u mužů 4 – 5,8 x 1012/l

I u hematokritu se hodnoty mírně liší. Zatímco u žen je normou hodnota 0,35 – 0,47 l/l, u mužů je hodnota vyšší a to 0,4 – 0,5 l/l.

Pozor u dětí jsou hodnoty jiné!

Pokud se tedy necítíte delší dobu ve své kůži, špatně se soustředíte, máte studené končetiny, jste během dne unavenější, zkuste v první řadě více odpočívat a relaxovat, zajistit ve stravě dostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové. Kdybyste se necítili po zhruba 2 – 4 týdnech lépe, zajděte si pro jistotu k praktickému lékaři na krevní testy.

Jaké jsou typy anémie?

Chudokrevnost se nejčastěji dělí podle příčin vzniku:

Anémie z nedostatku vitamínu B12 nebo z nedostatku kyseliny listové (megaloblastová)

  • vzniká buď z nedostatku kyseliny listové nebo vitamínu B12,
  • je charakteristická velkými nezralými červenými krvinkami v kostní dřeni (nazývají se megaloblasty),
  • tento typ může mít původ i ve špatném vstřebávání živin, při resekci střev nebo souvisí se syndromem slepé kličky aj.

Anémie z nedostatku přijímaného železa (sideropenická)

  • tato chudokrevnost vzniká, pokud tělo přijímá nedostatek železa,
  • jde o nejčastější anémii u dětí,
  • tělo má zároveň i nedostatek feritinu, zásobního železa,
  • jde o častý typ u těhotných žen a žen po porodu s větší krevní ztrátou,
  • často doprovází jiná chronická onemocnění, větší krevní ztráty či se vyskytuje u chronického krvácení.

Zhoubná anémie (perniciózní)

  • jedná se o nejčastější druh megaloblastové anémie,
  • tělo si vytváří protilátky proti vlastním buňkám a tělo díky zvýšené tvorbě kyseliny v žaludku má sníženou schopnost vstřebávání vitamínu B12,
  • jde o autoimunitní onemocnění,
  • příznaky nastupují pozvolna, diagnóza tak může přijít až v pokročilejším stádiu,
  • tento druh anémie je spojován s vyšším výskytem rakoviny žaludku.

Anémie chronických chorob

  • tzv. anémie zánětů je druhým nejčastějším typem a doprovází zhruba čtvrtinu všech chronických onemocnění,
  • k úspěšné léčbě je nutná správná diagnostika, je zde pozměněn metabolismus železa a doplňování stravou nemusí stačit, někdy je nutné železo podávat nitrožilně.

Hemolytická anémie

  • při tomto typu dochází k předčasnému rozpadání červených krvinek, naše tělo tak nedokáže samo pokrýt výrobu v dostatečné míře,
  • tato forma je častější u žen,
  • můžou k ní vést genetické předpoklady, ale rovněž se může nemoc rozeběhnout i po dlouhodobém oslabení.

Srpkovitá anémie

  • dědičná varianta, která je specifická změněným tvarem červených krvinek,
  • jde o nebezpečnou formu, neboť ji mohou doprovázet časté oběhové příhody.

Anémie v těhotenství

  • samostatně zmíníme i chudokrevnost v těhotenství, která se u žen vyskytuje velmi často a je způsobená zvýšenou potřebou těla, kterú se ne vždy daří pokrýt stravou (ať už z důvodů nevolností, nechutenství nebo neznalosti potravin bohatých na železo a špatně sestavenému jídelníčku),
  • tento typ většinou odezní s koncem těhotenství,
  • je nutné hlídat hladinu železa zejména kvůli možnosti komplikací u porodu, kdy by větší ztráta krve mohla vést k velkým problémům, proto se železo hlídá po celé těhotenství a případně ihned řeší (lehká anémie navýšením železa, těžká anémie přeposláním na hematologii, kde je těhotná více hlídána).

Jak se léčí anémie?

V případě léčby anémie záleží na samotné příčině. Je proto dobré být správně diagnostikován, neboť pouhé navýšení příjmu B12, kyseliny listové a železa nemusí stačit.

Lehké formy anémie se léčí ambulantně na hematologii, těžší formy a vzácnější typy mohou skončit i hospitalizací. U těžké anémie se můžete setkat s potřebou krevní transfúze či transplantací kostní dřeně (u aplastické anémie).

V případě, že máte symptomy, které by mohly vést k anémii, vaše první kroky by měly směřovat k vašemu praktickému lékaři, který vám udělá základní krevní obraz a na základě výsledků vám navrhne další postup léčby.

Jak doplňovat železo?

Opět jsou dvě možnosti – jednodušší varianta pomocí kvalitních doplňků stravy anebo skrz vyváženou a plnohodnotnou stravu.

Kvalitní doplňky stravy

Pozor, není vhodné doplňovat železo preventivně! Po doplňcích sáhněte jen tehdy, pokud je vaše strava opravdu nevyhovující nebo máte zjištěnou nižší hladinu železa v krvi. Nedostatek železa je stejně nebezpečný jako jeho nadbytek. Předávkovat se pomocí stravy je téměř nemožné (museli byste jíst hromadu např. vnitřností denně) u doplňků stravy je to snadné. Zejména u malých dětí na to dejte pozor!

Nadbytek železa v těle poznáte např. podle kovové pachuti na jazyku, nevolnosti, zvracení, bolesti břicha či průjmu.

Pokud máte diagnostikovanou anémii, vybírejte přípravky obsahující organické železo, které je lépe vstřebatelné jako např. bisglycinát. Mezi formy se vstřebatelností až 95 % patří i chelátová a liposomální, které najdete na našem eshopu.

Kromě formy železa je nezbytné mít na paměti i to, že aby byla vstřebatelnost co nejlepší, je nutné konzumovat železo společně s vitamínem C. Buď si tedy vyberte přímo doplněk, kde bude železo obohacené o vitamín C anebo železo zapíjejte např. džusem

Železo se má ideálně užívat na lačný žaludek, ale citliví lidé mohou cítit po požití nalačno nevolnost. Pokud mezi ně patříte, dávkujte si železo 30 minut po menší svačině.

U chudokrevnosti nestačí doplňovat jen železo, ale je dobré hlídat i hladinu vitamínu B12 a kyseliny listové. Zejména u veganů to může být problém, proto nezapomínejte na pravidelnou suplementaci B12. Více o důležitosti B12 si můžete přečíst ZDE.

Kyselina listová, o které si můžete přečíst v samostatném článku ZDE, je problematická zejména v těhotenství, kdy je její příjem navýšen na dvojnásobnou dávku a bývá dost těžké toto množství pokrýt jen stravou. V případě anémie je rovněž potřeba kyseliny listové vyšší než se doporučuje jako denní dávka a podléhá lékařskému doporučení. Není nic neobvyklého, když vám doktor předepíše i více než desetinásobek doporučené denní dávky. I v tomto případě doporučujeme vybírat kvalitní doplňky, ideálně ve formě L-methylfolátu.

Dále máme v nabídce i komplexnější doplňky ze kterých bychom rádi vyzdvihli Naturtreu Krevní sílu, což je směs železa, vitamínu C, mědi a fenyklu, která se podílí na podpoře správné krvetvorby.

Strava

Problematika rostlinné stravy, železa a kyseliny listové

Je dobré si připomenout, jaká úskalí přináší rostlinná strava, co se příjmu železa týče. Zejména pokud trpíte anémií, je nutné vědět, že vstřebatelnost železa z rostlinných zdrojů je o něco nižší než v případě „živočišného“ (tzv. hemového) železa. Vstřebatelnost zvýšíte užíváním potravin bohatých na železo s vitamínem C.

Rovněž je nutné kombinovat potraviny bohaté na železo a zařazovat je ideálně do všech jídel dne a nespoléhat se na jedno plnohodnotné jídlo denně. Mezi nejlepší rostlinné zdroje železa patří luštěniny, semínka, celozrnné obiloviny, tmavě zelená listová zelenina, mořské řasy, sušené ovoce, kakao a červená řepa.

Vstřebatelnost naopak zhoršuje vláknina a kofein.

U kyseliny listové je zase důležité nezapomínat na to, že tepelnou úpravou se ničí, proto pokud chcete přijímat dostatek ze stravy, zařazujte co nejvíce tepelně nezpracovanou tmavě zelenou listovou zeleninu, naklíčené luštěniny či fermentované obiloviny.

Problematika rostlinné stravy a vitamínu B12

Jak jsme již výše zmiňovali, tak rostlinnou stravou nelze pokrýt potřebu B12 (podle současných vědeckých poznatků). I když se vám některé zdroje budou snažit tvrdit, že některé plodiny obsahují B12, tak je dobré vědět, že jde o neaktivní formu, kterou naše tělo neumí využít, proto je nezbytné B12 doplňovat skrze obohacené potraviny nebo výživové doplňky.

Závěr

Vyvážená strava bohatá na železo a kyselinu listovou doplněná o suplementaci vitamínu B12 je skvělou prevencí nejen před chudokrevností. Pokud hledáte návod na zdraví volte co nejvíce celozrnnou, průmyslově co nejméně zpracovanou stravu bohatou na obiloviny, luštěniny, zeleninu (zejména tmavou listovou), ovoce, ořechy, semínka a kondimenty v podobě mořských řas, miso pasty a jiných.

Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroje 

  1. http://www.stefajir.cz/chudokrevnost-anemie 
  2. https://www.nhlbi.nih.gov/health/anemia 
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360
  4. https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/anemia
  5. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3929-anemia 
  6. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-anemia-basics
  7. https://www.hematology.org/education/patients/anemia
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...