Atopický ekzém: co ho způsobuje, jak se projevuje a co na něj pomáhá?

29. 11. 2022
Atopický ekzém: co ho způsobuje, jak se projevuje a co na něj pomáhá?



Atopický ekzém, kožní onemocnění, které dokáže nositele i jeho blízké velmi potrápit. A i přesto, že je tato choroba nepřenosná, částí společnosti je stále vnímána jako velmi stigmatizující. Pojďme se tedy s touto nemocí seznámit blíže, ať víme, co je zač a jak sobě nebo jeho nositeli nejlépe pomoci.


Co je to atopický ekzém?

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je kožní neinfekční zánětlivé onemocnění, které je často geneticky podmíněné. Nedědí se však nemoc jako taková, ale pouze atopická predispozice. Uvádí se, že v momentě, kdy atopickou dermatitidou trpí jeden z rodičů, atopická predispozice se zvyšuje na 60 %, v případě, kdy ekzémem trpí oba rodiče, je pravděpodobnost až 80 %. I přesto, že se dá nemoc relativně snadno držet pod kontrolou, zcela vyléčit (podle moderní medicíny) se nedá, a i po zaléčení může opakovaně docházet k recidivě. Toto onemocnění může výrazně zhoršovat kvalitu života.

Choroba je úzce spjata s imunitním systémem a stavem střevJak podpořit zdraví střev? Stav střev úzce souvisí s imunitním systémem a v případě špatného stravování a jejich stavu může dojít k zhoršení atopického ekzému nebo jeho spuštění. Předcházet se tomu dá zdravou stravou bohatou na vlákninu a probiotika. Pokud je problémem doplnit probiotika stravou (výborným zdrojem je například kysané zelí, jogurty aj.), můžete pravidelně zařadit naše probiotika, která jsou vhodná i pro nejmenší.


Jaké jsou příčiny atopického ekzému a co ho způsobuje?

Jak už jsme uvedli výše, velkou roli hraje dědičná predispozice, dále mezi příčiny řadíme alergické reakce a alergeny, kam patří mikrobi, potraviny, kosmetika, drogerie a jiné. Dalším podnětem k nemoci může být porucha funkce kožní bariéry, kdy v kůži ubývá lipidů a dochází ke zvýšené ztrátě vody skrz kůži.

Neměly by se opomíjet ani oděvy, prostředí v němž pacient žije, počasí a roční období a zejména psychika. Psychosomatické příčiny kožních onemocnění jsou v současné době důležitým bodem výzkumů.


Koho atopický ekzém postihuje?

Atopický ekzém postihuje všechny věkové skupiny. U tohoto onemocnění v dětském věku je velká šance, že do dospělosti příznaky vymizí.

Zatímco u dětí je toto onemocnění velmi časté, uvádí se, že postihuje až 20 % dětí, tak mezi dospělými je odhadováno zastoupení o dost menší, jen okolo 6 %.

 
Jak poznat, že se jedná o atopický ekzém?

Samozřejmě nejjasnější odpověď vám dá dobrý kožní lékař. Projevy atopické dermatitidy jsou různé. Nejčastěji se projevují zarudnutím kůže, která je suchá, svědivá, může až pálit.

V akutní fázi můžeme pozorovat zarudlé skvrnky, pupínky a puchýřky, často nepravidelně ohraničené. Kůže je šupinatá se spoustou oděrek, může mokvat i hnisat.

V kojeneckém věku ekzém nejčastěji postihuje obličej, hlavu, končetiny a trup, zejména místa, kde dochází k ohybu a kůže je zde namáhaná a více se potí (podkolenní jamky, loketní jamky, za oušky).

V předškolním a školním věku se atopická dermatitida nejčastěji vyskytuje na obličeji, krku a rovněž v podkoleních a loketních jamkách.

V dospělosti je častý přesun na ruce, dlaně, prsty, samozřejmě může putovat i na místa, kde se ekzém vyskytuje v dětství. Pokud atopik trpí ekzémem od dětství, bývá kůže po ekzému zrohovatělá, tenká, náchylná na poranění a zanesení infekcí.

Atopický ekzém není často jen o kožních projevech, ale bývá u 10 % pacientů doprovázen i jinými neduhy spojenými s oslabenou a namáhanou imunitou. Mezi doprovodné neduhy patří střevní problémy, dýchací problémy a další.

Komplikace nastávají v momentě, kdy je ekzém infikován mikroorganismy (viry, bakteriemi aj.), pacient může skončit i hospitalizovaný.


 
Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?

Podle moderní medicíny se atopický ekzém nedá zcela vyléčit, ale dají se eliminovat příznaky a dobře zaléčit akutní fáze. Je důležité si uvědomit, že každý atopik je jedinečný a to, co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému, a proto by měla být léčba vždy individuální a může to být dlouhá cesta, než člověk objeví, co zabírá jemu. A někdy i za cenu toho, že jde proti doktorovi.

V akutní fázi se ekzém léčí dle intenzity a doporučení kožního lékaře. Opravdu doporučujeme, v případě, že máte ekzém rozjetý a velmi rozsáhlý a nepříjemný, neléčit jej sám “na vlastní triko”, ale minimálně pod dohledem kožního lékaře. Infekty skrze porušenou kůži jsou časté a hospitalizace rovněž, proto si alespoň vyslechněte doporučení lékaře a ideálně najděte takového, který bude nakloněn individuální cestě k vašemu zdraví.

Horší fáze se léčí kortikoidy, antibiotiky (v případě infekce), mohou vám být předepsaná i antihistaminika pro zmírnění svědění.

U chronických i akutních fázích je důležité upravit zdravý životní styl, správně pečovat o kůži (suchou hydratovat, mokvající vysušovat), vyhybat se alergenům, ale i úpravou šatníku, jídelníčku, ideálně non toxic domácností a v neposlední řadě i správnou psychohygienou.

Alternativou může být přírodní léčba, ale tu doporučujeme řešit až po zaléčení akutní fáze (nebo souběžně s dohledem lékaře či jiného odborníka např. fytoterapeuta).


5 faktorů ovlivňující stav kůže atopika

Které faktory mohou ovlivňovat atopický ekzém? V následující části si popíšeme 5 základních oblastí, které ovlivňují atopiky.


Psychika

Psychická stránka atopiků se dostává na výsluní a už i doktoři (doufejme) pochopili, že bez uzdravení psychiky nedojde k zaléčení kůže atopika. Stačilo by říct, nestresuj se, kůže se uzdraví, ale jak víme, není to tak snadné. Už jen to, že kůže atopika je stále ve společnosti stigmatizována, i když jde o NEinfekční onemocnění, potýká se mnoho pacientů při viditelném ekzému s nepřijetím ve společnosti. Nesmíme zapomenout i o diskomfort ze svědění či estetické stránky věci.

Neexistuje jednotný návod, který by pomohl navodit psychickou pohodu u všech pacientů, ale jsou tipy, které se setkávají s úspěchem. Je tedy na pacientovi, aby si našel svou cestu, která mu pomůže k psychické odolnosti a pohodě.

K navození psychické pohody můžete vyzkoušet meditace, pobyt v přírodě, sportovní aktivitu, najít si oblíbený koníček, trávit čas s nejbližšími, saunování, otužování, bylinky (třezalka, kozlík, meduňka, šalvěj, mučenka, ashwagandha aj.), dostatečný spánek a relaxace, vyhýbání se stresovým situacím a další.

Pokud máte ve svém atopika vy, buďte mu oporou, zbytečně jeho kůži nekomentujte a mějte pochopení. Pokud nevíte nebo něčemu nerozumíte, raději se dotyčného zeptejete. I když ekzém nemusí být překážkou v ničem, tak stejně tak může být atopikovi nepříjemná například návštěva veřejných bazénů, saunování, může být omezován, i co se týče potravin a další.

Z psychosomatického hlediska je ekzém ukazatelem našeho vnitřního nesouladu, s tím, co bychom chtěli a tím, co máme a dostáváme. Kůže je bariérou mezi námi a okolím a proto jakýkoliv nesoulad ve vztazích může být přenášen na kůži. U dětí je nejdůležitější zdravý vztah dítě a matka (rodič), u dospělých psychosomatika přisuzuje často příčinu partnerským vztahům nebo nedořešeným problémům s rodiči.


Tip: U bylinek se nebojte poradit s fytoterapeutem.


Strava

Mezi rizikové potraviny, které mohou rozjet nebo zhoršit atopický ekzém patří mléko a mléčné výrobky, sója, vejce, lepek, tropické ovoce, kyselejší ovoce, kakao, uzeniny, kvasnice, ale také některé druhy ořechů, špenát, lilek, rajče a další.

Ne každému budou vadit všechny tyto potraviny, ale je dost pravděpodobné, že po vysazení nastane zlepšení stavu.

V případě, že máte atopii, doporučujeme alespoň v začátcích vynechat silné alergeny jako je mléko, vejce, lepek (alespoň v podobě bílé mouky a výrobků z ní), tropické plodiny, konzervované potraviny a potraviny bohaté na histamin. V případě, že se projeví souvislost mezi ekzémem a mléčnými výrobky, je dost pravděpodobné, že vám bude vadit i sója a výrobky z ní.

Preferujte co nejvíce celistvou stravu bohatou na dostatek vlákniny, pestrou, z lokálních surovin. Pokud tato úprava nepomůže, vyzkoušejte eliminační dietu.

Z vitamínů a minerálů doporučujeme přijímat dostatečné množství biotinu, selenu, zinku a omega 3 mastných kyselin.

Rostlinné zdroje biotinu jsou luštěniny, ořechy, obiloviny a houby, nejlepším zdrojem selenu jsou para ořechy, celozrnné obiloviny, fazole, semínka, ořechy, zinek najdete v ořeších, semínkách, luštěninách, tofu, tempehu, celozrnných obilovinách nebo v tahini, omega 3 mastné kyseliny zase obsahují vlašské ořechy, lněná a chia semínka, řepkový olej, kapusta, edamame, mořské řasy.


Prostředí

I takový faktor, jako je prostředí, ve kterém atopik žije, může mít velmi neblahý vliv na stav kůže. Hraje zde role čistota ovzduší, množství pylu ve vzduchu, materiály, kterými se nemocný obklopuje, přítomností zvířat a množství mikrobů. Při atopii není nutné se vzdát domácích mazlíčků, jen je nutné přizpůsobit svoje aktuální zdraví místu, kde žije. Množství pylu a mikrobů ve vzduchu se dá snížit kvalitními sítěmi do oken a výkonnou čističkou vzduchu. Rovněž je dobré omezit nebo častěji čistit v domově místa, kde mají mikrobi žně, jako jsou koberce, závěsy, psí pelechy, matrace aj. Místo, kde spíte důkladně větrejte aby větraly i matrace, volte materiály, které brání přebývání mikrobům. Nebojte se a investujte do antialergenních pokrývek, prostěradel a matrací.

Roli hraje ale také třeba roční období, kdy v létě je ekzém mnohdy v dobrém stavu a s příchodem podzimu a zimy kůže opět vysychá a dochází ke zhoršení, proto je nutné v chladných měsících dbát na zvýšenou hydrataci a péči o pokožku. 


Drogerie a kosmetika

U drogerie a kosmetiky doporučujeme sáhnout po non toxic drogerii a kosmetice. Výhodou je i menší zátěž pro planetu. Běžná, konvenční kosmetika, drogerie a čistící prostředky by z vašeho domu měli zmizet zcela. Proč? Vše co přijde do kontaktu s vaší kůží, může zhoršovat její stav. Ženy neopomíjejte ani na menstruační pomůcky. Jako dobrá investice se jeví i pořízení parního čističe.

Usnadníme vám práci alespoň s kosmetikou a líčením, můžete vybírat i u nás na eshopu z nabídky přírodní kosmetiky.

Tip: V péči o tělo se vyhýbejte koupelím (pokud nejsou léčivé) a upřednostňujte krátké sprchy. Na otírání jsou skvělé osušky z bavlny, naopak nevhodné jsou hrubé ručníky a drhnutí těla.

Léčbu můžete podpořit léčivou koupelí, která by neměla být příliš horká (horká voda vysušuje). Můžete použít speciální koupele pro atopiky nebo si udělat ovesnou koupel. Stačí, když si do látkového pytlíku nasypete 100 g ovesných vloček a vhodíte při napouštění do vany. Uvolní se do vody minerály a sliz, který je velmi léčivý a vytváří jemnou ochrannou vrstvu na pokožce.


Oblečení

Řešit oblečení by se zdálo zbytečné, ale opět platí to, co jsme uvedli výše. Oblečení je v přímém kontaktu s kůží, proto by pro nás měly být tabu kousky z nepřírodních materiálů a potom vše dráždivé jako jsou svetry na holé kůži a jiné. Vybírejte oblečení ze 100% bavlny, ideálně nebarvené nebo barvené šetrnými barvami. Při nákupu nových kousků se poohlížejte po eko buticích, které prodávají právě především šetrně vyráběné kousky.

Pokud trváte na oblíbených kouscích, které nejsou z přírodního materiálu, myslete vždy na to, abyste např. pod svetrem měli triko s dlouhým rukávem z bavlny.

Nákupem oblečení to nekončí, myslete na sebe i u údržby oblečení. Používejte ekologické prací prostředky, místo aviváže používejte ocet a pokud vás oblečení po vyprání dráždí, zkuste zapínat dvojité máchání.

Při přechodu z běžného praní na ekologické je nutné vyčistit ekologicky i pračku.


Závěr

Jak vidíte, téma atopického ekzému je velmi obsáhlé a vložit vše podstatné do jednoho článku je téměř nemožné. Doufáme, že jsme vám alespoň poskytly obecný přehled, který poslouží jako odrazový můstek v dalším hledání.

Nevzdávejte se, pokud se kůže nebude léčit tak rychle, jak očekáváte a nebojte se v případě psychických problémů vyhledat i kvalitního terapeuta. Nebojte se vzít zdraví do vlastních rukou, věřte, že dostat atopii pod kontrolu jde a svou cestu najdete i vy.


Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance


Zdroje k článku:

  1. https://emedicine.medscape.com/dermatology
  2. https://www.healthline.com/health/atopic-dermatitis/what-is-atopic-dermatitis#:~:text=Atopic%20dermatitis%20(AD)%20is%20a,tends%20to%20flare%20up%20periodically.
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273#:~:text=Atopic%20dermatitis%20(eczema)%20is%20a,irritating%20but%20it's%20not%20contagious.
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4326095/
  6. https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/ 
  7. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jdv.14891
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...