Jak poznat projevy pálení žáhy a refluxu a co na to pomáhá?

19. 10. 2023
 Jak poznat projevy pálení žáhy a refluxu a co na to pomáhá?

Nevíte si rady s pálením žáhy? Chcete vědět, čemu se vyhnout a co zaručeně pomáhá na reflux? Co ho způsobuje, jak tato nepříjemnost vzniká, zda je reflux a pálení žáhy to samé a především jak tento zdravotní nešvar řešit se dozvíte v následujícím článku.

Text vám může posloužit i jako důležitá prevence, neboť reflux není vhodné brát na lehkou váhu. Při jeho neléčení může dojít k propuknutí chronických a jiných závažnějších onemocnění.


Co je to reflux?

Jícnový reflux je častým onemocněním trávicího traktu, kdy dochází k úniku kyselin a natráveného jídla z žaludku zpět do jícnu. Způsobuje to nedostatečná činnost kruhového svalu, kterým je zakončen přechod jícnu do žaludku.


Jaké jsou příznaky refluxu?

Mezi nejčastější projevy refluxu patří:

  • pálení žáhy,
  • kyselý zápach z úst,
  • nepříjemný pocit v ústech,
  • častý pocit na zvracení a s tím spojená nevolnost,
  • hůře se dýchá,
  • problémy s polykáním (jakoby měl člověk něco v krku),
  • bolestivost v hrudní oblasti.

Dlouhodobě neléčený reflux (takový, který se dostavuje v četnosti vyšší než 2x týdně) může vést k chronickým onemocněním jako např. problémy se spánkem, zánět hrtanu, kašel, zhoršené astma a jiné


Jaké jsou příčiny refluxu?

Pocit, kdy vás pálí žáha, zná většina lidí. Zejména v období kolem oslav jako jsou např. Vánoce, Velikonoce či narozeninové párty spojené s nadměrnou konzumací nezdravého jídla a často i alkoholu se tento problém vyskytuje napříč populací. 

Tudíž jsou jasné i hlavní příčiny refluxu – nadměrná konzumace nezdravého a tučného jídla, pití alkoholu, přejídání se, pití sycených nápojů. Pokud k tomuto přidáte i jezení pozdě večer, nedostatek pohybu, užívání některých léků, nadváhu či obezitu, je výčet téměř kompletní.

S refluxem se rovněž setkávají těhotné ženy a lidé s dalšími zdravotními problémy.

Pokud vás žáha pálí jen jednou za měsíc, když to přeženete u babičky na obědě, obvykle se nemusíte ničeho obávat, potíž nastává tehdy, kdy se reflux objevuje častěji než 2 – 3 x týdně.

Pokud je četnost vysoká a neustoupí ani po týdnu s úpravou stravy (viz níže) je nutné navštívit svého lékaře a zdravotní potíže s ním vyřešit.


Jaké jsou druhy refluxu?

Rozdělili jsme pro vás typy refluxu podle životních období, ve kterých se nacházíte, neboť každá věková skupina je specifická něčím jiným.


Reflux u dětí

U malých dětí nejčastěji souvisí reflux s nezralou trávicí soustavou a pozitivní je, že většinou s růstem dítěte odezní.

Setkává se s ním spousta maminek kojených dětí, které mají velmi malý žaludek a snadno jej přeplní, tento pocit plnosti je pak špatně snášen a miminko se pozvrací. Odborně se tento jev nazývá gastroezofageální reflux.


Co pomáhá na zmírnění refluxu u miminek?

  • kojení v kratších časových intervalech,
  • správná technika kojení (zde doporučujeme konzultaci s certifikovanou laktační poradkyní),
  • nechávat dítě během i po kojení odříhnout,
  • pokládat hlavu a trup miminka do vyvýšené polohy,
  • snížit plynatost (správnou technikou kojení, masáží bříška, čaji na podporu trávení),
  • manipulovat s dítětem velmi opatrně.

V případě jakýchkoliv pochyb konzultujte zdravotní stav dítěte z jeho pediatrem. U zvracení je vždy důležité sledovat váhový přírůstek. Pokud dítko strádá, nepřibírá či dokonce hubne je na místě reflux řešit okamžitě.

V případě, kdy dítko občasně po kojení zvrací, ale jinak prospívá pěkně, pomůže mnohdy právě konzultace s laktační poradkyní, která vám zkontroluje techniku kojení. Nebojte se ji v případě pochybností oslovit. Se zlepšením trávení u dětí pomůže i užívání kvalitních probiotik.


Reflux u dospělých

V dospělosti je reflux spojen především se špatnou životosprávou, vyšší nadváhou, stresem a nedostatkem pohybu. Kromě výše uvedeného může být způsoben brániční kýlou nebo při užívání některých léků jako nežádoucí účinek (hormonální antikoncepce, léky na potíže se srdcem, vředy, vysoký tlak či na onkologická onemocnění).


Reflux v těhotenství

Těhotné ženy jsme vyčlenili do samotné kategorie. Pálení žáhy a reflux je častou obtíží, která provází více než 60 % všech těhotných. Reflux je způsoben fyziologickými změnami, děloha se zvětšuje, tlačí na žaludek a tím napomáhá k vytlačování žaludeční tráveniny do jícnu a také hormonálními změnami.

Pozitivní je, že reflux s největší pravděpodobností odezní s porodem.


Jak se stravovat a chovat, aby žena předešla refluxu nebo podpořila jeho léčbu

  • měla by jíst raději častěji menší porce v pravidelných časech, není vhodné jíst, až přijde vlčí hlad,
  • jídelníček by měl být bez kořeněných, tučných a kyselých jídel, kávy, kofeinových a sycených nápojů,
  • dbát by měla na dostatek tekutin,
  • pomůže i úprava životosprávy spojená s dostatkem pohybu, spaní s vyvýšenou hlavou a nošení volného oblečení,
  • pro předcházení trávicích potíží doporučujeme užívat kvalitní probiotika, která sníží četnost trávicích potíží a tím pádem i pálení žáhy.


Jaké jsou projevy pálení žáhy? Je reflux a pálení žáhy to stejné?

Pyróza (odborný název pro pálení žáhy) bývá častým projevem refluxní choroby jícnu a poznáte ji podle hořkokyselé pachuti v ústech, pocitu na zvracení, říhání, nadýmání, pocitu horka a především nepříjemným pálením za hrudní kostí. Toto pálení může být tak silné, že si jej lidé zaměňují s pocity při infarktu. 

K pálení žáhy tedy dochází během refluxu, kterým je označován právě proces při kterém kruhový svěrač nefunguje tak, jak by měl a žaludek navrací tráveninu a kyselinu zpět do jícnu. 


Jaký je rozdíl mezi GER a GERD a co znamenají?

Pod označením GER najdeme samotný reflux jícnu. V tomto případě tzv. gastroezofageální reflux způsobuje to, že klapka mezi jícnem a žaludkem je neschopna fungovat správně a dochází k vracení žaludečních kyselin a natráveného jídla zpátky do jícnu.

GER probíhá fyziologicky jako důsledek přejídání, nadměrného pití alkoholu, při pití sycených nápojů, u citlivých jedinců u kouření nebo např. jako sekundární projev žaludeční virózy. GER se může vyskytovat u všech osob bez ohledu na věk či denní dobu.

Naopak pod zkratkou GERD najdeme označení pro onemocnění vzniklé z refluxu jícnu. Pokud se u vás občas objeví pálení žáhy, zejména třeba po nějaké oslavě spojené s nadměrnou konzumací nezdravého jídla, nejedná se o nic závažného. Pokud by ale tento stav přicházel častěji (uvádí se četnost 2 – 3x týdně a častěji) může jít právě o GERD, onemocnění z gastroezofageálního refluxu. Ten vám může diagnostikovat lékař na základě anamnézy, 24 hodinové pH-metrie, sonografie, endoskopie jícnu s biopsií, jícnové manometrie či dalších metod.


Jak léčit GERD?

GERD se léčí v závislosti na závažnosti stavu farmakologicky a nefarmakologicky. Nejčastěji se setkáte s kombinací těchto postupů.

Farmakologická léčba se stanovuje na základě typu a závažnosti onemocnění. V krajních řešení při silném postižení může dojít i na chirurgický zákrok (např. u refluxu s anatomickou anomálií, když se reflux rozšíří mimo jícen a postihne i jiné orgány a další). Nebojte se však k chirurgickému řešení se sahá pouze tehdy, kdy konzervativní léčba nezabrala.

Specifičtěji se na léčiva a jejich negativní účinky podíváme níže, kde vás seznámíme i s přírodními alternativami léčby a tzv. „babskými“ radami.

Nefarmakologická léčba zahrnuje doporučení na úpravu životního stylu. Některé typy jste si již mohli přečíst výše u rozboru refluxu. Jako stěžejní se jeví úprava hmotnosti, změna jídelníčku, abstinence a nekouření. Dále se doporučuje jíst pravidelně a spíše v menších porcích, spát s vyvýšenou hlavou anebo na levém boku (žaludeční kyseliny tolik nepronikají do jícnu), nejíst krátce před spaním a dostatečně se hýbat.


Co může způsobit neléčený reflux? Je důležité jej léčit?

Neléčený reflux (GERD) pravděpodobně povede k dalším zdravotním komplikacím a chronickým potížím. Mezi ty nejčastější patří chronický zánět hrtanu, astma nebo jeho zhoršení, záněty plic, středního ucha a dutin, vředy, poruchy spánku až po závažný Barrettův jícen (přednádorový stav změny sliznice jícnu) a rakovinu jícnu, která naštěstí není tak častá.


Kdy zajít s refluxem k lékaři a kdy si mohu pomoci doma?

Pokud jste četli pozorně, je pro vás odpověď na tuto otázku snadná. Doma si můžete ulevit od refluxu, pokud se jedná o občasný problém. V případě pravidelných a častých potíží je rozumné léčit se pod lékařským dohledem.


Co pomáhá na reflux a pálení žáhy u dospělých

  • Změna životního stylu – jako nejlepší se jeví mít normální váhu, refluxu se daří u lidí s nadváhou a obezitou, ale i u lidí podvyživených.
  • Úprava stravy – vynechejte ze své stravy tučná a kořeněná jídla. Rovněž se doporučuje omezení sladkostí, čokolády, citrusového ovoce, rajčat, česneku, máty a jiných. Pozor máta je zde zajímavá, protože je často doporučována na žaludeční potíže, při refluxu se však nehodí!
  • Kromě úprav jídelníčku je dobré věnovat pozornost i samotnému procesu konzumace jídla – jezte v klidu, vědomě a s dostatečnou časovou prodlevou před spánkem.
  • Zákaz konzumace alkoholu – pokud jste hákliví na pálení žáhy, je lepší se alkoholu zcela vyhnout. Má podobný vliv na jícen jako tučná a kořeněná jídla.
  • Zákaz kouření – při kouření dochází k uvolňování kruhového svalu jícnu, což řadí cigarety mezi další nevhodné zlozvyky při refluxu.
  • Vyhýbání se těsnému oblečení – věděli jste, že v případě, že holdujete těsnému oblečení, zejména tomu v oblasti pasu, může vám to zhoršovat pálení žáhy? Proto vždy volte volnější, pohodlné oblečení, ideálně z přírodních materiálů.
  • Omezení stresu – při jakémkoliv onemocnění, tudíž i při refluxu, vede snížení stresu ke zlepšení zdravotního stavu.


Co pomáhá na pálení žáhy podle „babských“ rad?

Není na škodu se občas podívat na rady našich babiček a prababiček. Zejména co se týče pálení žáhy mají plnou studnici tipů. 

Mezi ty nejdoporučovanější patří:

  • jedlá soda (čtvrt lžičky sody rozmíchat ve sklenici vody a při pálení žáhy vypít, rozhodně ji však nepoužívejte často, jen v případě občasného refluxu, jedlá soda může i uškodit),
  • mandle (pár mandlí pomůže díky zdravým tukům neutralizovat překyselený žaludek),
  • jablko (v případě potíží snězte kousek jablka, raději je však oloupejte, neboť slupka může podráždit žaludek),
  • zázvor (ať už v podobě zázvorového čaje nebo nastrouhaného kousku čerstvého zázvoru, pomůže zklidnit žaludek, zázvor je velkým pomocníkem i při nevolnostech v těhotenství a existují i tzv. zázvorová lízátka),
  • kyselá okurka (zejména při pálení žáhy po alkoholovém opojení),
  • lžička jablečného octa (rozmíchat ve vlažné vodě a po troškách vypít),
  • šťáva ze syrových brambor (pozor, ne každý jedinec syrovou bramborovou šťávu zvládne. Dávejte pozor, aby použitá brambora nebyla zelená a ani naklíčená).


Jaké léky se používají na reflux? Znáte jejich vedlejší účinky?

Nejčastěji se setkáte s těmito čtyřmi typy léků:


Léky snižující kyselost vnitřku žaludku, tzv. antacida

  • jsou volně prodejné,
  • neutralizují kyseliny a téměř okamžitě uleví od pálení žáhy,
  • není vhodné je užívat při dlouhodobých problémech, kdy je již poškozená sliznice.


Léky snižující produkci kyseliny v žaludku, tzv. inhibitory protonové pumpy (IPP)

  • často vázané na předpis, ale můžete se setkat i s volně prodejnými (my však doporučujeme jejich užívání konzultovat s lékařem nebo užívat jen na jeho doporučení),
  • užívají se u dlouhodobých problémů,
  • účinek se nedostaví okamžitě, ale až zhruba po hodině po podání, musí se užívat delší dobu,
  • IPP jsou spojovány s nežádoucími účinky jako je zhoršení vstřebávání železa, vitamínu B12, bílkovin a rovněž i se změnou střevního mikrobiomu.


Léky aktivně tlumící produkci žaludeční kyseliny, tzv. H2 blokátory

  • dostupné volně prodejné i vázané na lékařský předpis,
  • specificky působí na snížení množství kyseliny, která se uvolňuje večer,
  • nejčastěji se používají pokud je reflux doplněn o další zdravotní problémy jako např. vředy ve dvanáctníku,
  • dlouhodobé užívání sebou přináší zvýšené riziko vzniku infekce (např. bakterie Clostridioides difficile, která způsobuje průjmy a narušení střevní mikroflóry).


Léky snižující návrat žaludeční kyseliny, tzv. prokinetika

  • dostupné na předpis,
  • mezi nežádoucí účinky při dlouhodobém užívání patří průjem, zácpa, bolest břicha, zvýšená produkce slin, bolest hlavy, podrážděnost, poruchy spánku.


Jaké bylinky a výživového doplňky pomůžou s pálením žáhy?

Na závěr se podívejme do alternativní medicíny, která přináší různorodé typy na přírodní pomocníky vhodné na léčbu refluxu jícnu. Doporučujeme konzultovat zdravotní stav s fytoterapeutkou (odbornicí na byliny), ne každá bylina je pro každého vhodná.

  • smetanka lékařská (při akutních stavech můžete žvýkat přímo stonek nebo list pampelišky pro zmírnění potíží),
  • zázvor (ten jsme již zmiňovali u rad našich babiček, dá se užívat i preventivně, kdy si ke každému tučnějšímu nebo kořenějšímu jídlu dopřejete trošku zázvorové šťávy rozmíchané ve vodě),
  • heřmánek (pomůže s vyrovnáním kyselosti žaludku),
  • kurkuma (opět skvělá bylinka na trávení obecně, pomáhá obnovovat sliznici jícnu, podobný efekt má i běžnější skořice, doporučujeme naučit se přidávat špetku kurkumy nebo skořice do všech jídel),
  • fenykl (snižuje plynatost žaludku a tím pádem i říhání),
  • aloe vera (dužina z aloe vytváří ochranný a hojivý film na sliznicích trávicí soustavy),
  • bazalka, oregáno, rozmarýn a tymián (přidáním do jídel snížíte riziko pálení žáhy),
  • kvalitní probiotika (uzdravují trávicí trakt a pomáhají nastolit zdravý střevní mikrobiom, volte spíše varianty bez laktózy),
  • vitamín U (má příznivý vliv na nadměrnou produkci žaludečních kyselin a napomáhá při refluxu),
  • kombinace bromelinu, quercetinu a vitamínu C (opět vyladěná kombinace pro zdravé zažívání).

Z naší nabídky bychom rádi vyzdvihli:

  • Acidofit – obsahuje právě zmíněné aloe vera, je rozpustný ve vodě, má rehydratační účinek a podporuje odkyselení těla.
  • GastroAD – komplex sestavený na problémy s pálením žáhy a žaludeční obtíže.
  • Quercetin Plus – podpora zdravého střevního mikrobiomu a trávení, zároveň ve velkém posiluje imunitu.


Závěr

Pokud vás trápí reflux, pálení žáhy či byste rádi těmto problémům předcházeli, začněte úpravou životního stylu. Pokud budete jíst vyváženou pestrou stravu, udržovat si normální váhu, budete pravidelně sportovat, ale také i odpočívat, relaxovat a dostatečně spát a toto vše doplníte zvládáním stresových situací, máte nakročeno nejen k životu bez pálení žáhy, ale také ke zdravému stáří. A v případě, kdy si nejste skladbou svého jídelníčku jisti a máte pocit, že některé části vašeho životního stylu by stály za to vylepšit, můžete sáhnout po berličkách od nás v podobě kvalitních výživových doplňků. Rádi pomůžeme dostat váš život do rovnováhy.


Autor článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroj

  1. https://www.everydayhealth.com/gerd/top-15-heartburn-remedies/
  2. https://www.healthline.com/health/gerd/heartburn-relief
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
  4. https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html  
  5. https://www.webmd.com/heartburn-gerd/heartburn-relief-tips
  6. https://www.webmd.com/heartburn-gerd/reflux-disease-gerd-1
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...