Latexová míza známá jako dračí krev pochází ze stromů druhu Dracaena, Croton, Pterocarpus a Daemonorops a charakterizuje ji její tmavě rubínová barva. Strom mízu produkuje jako svou ochranu a v případě narušení kůry pomáhá zacelit ránu a zahojit strom. Používá se vnitřně i zevně, ale je důležité znát a dbát na správné užívání. Sangre de drago, jak se taky dračí krev nazývá, je velice silná látka a proto vás chceme seznámit se všemi důležitými informacemi s ní spojenými.
Jaké jsou účinky dračí krve?
Dračí krev patří spolu s Triphalou (což je směs superplodin Amalaki, Bibhitaki a Haritaki), Baobabem, Chagou, Acai či Kurkumou k potravinám s nejvyšším skórem ORAC (= jednotka která měří hodnotu antioxidantů v potravinách). Sangre de Drago dokonce sedí na samém vrcholu a její hodnotu 2 897 110 ORAC žádná jiná potravina nedokáže atakovat.
Užití dračí krve je množné zevně i vnitřně. Ceněná je pro svou schopnost pomáhat v případě přítomnosti hmyzího jedu, podporuje normální stav vlasů a pokožky, má příznivý vliv na žaludek, střeva a játra a rovněž přispívá k normální funkci imunitního systému a k ochraně buněk. Je využívána i pro udržování normální hladiny krevního cukru, podporuje obnovu životních sil a energie a přispívá ke správné funkci kloubů a kostí.
Podrobněji si o jejich účincích můžete přečíst v článku ZDE.
Jaké je správné dávkování a jak užívat dračí krev
Dávkování dračí krve je závislé na způsobu užití – budete ji aplikovat zevně nebo vnitřně?
Pro vnitřní užití se doporučuje postupné přivykání a k doporučenému množství se dopracovat postupně během několika dní. Pro dospělého člověka je doporučováno rozmíchat 15 kapek dračí krve ve 100 ml vody a vypít, tento postup během dne 3x zopakovat. Nezapomeňte kůru po 3 týdnech minimálně na týden přerušit. Osobně doporučujeme užívat spíše v akutních stavech, nikoli dlouhodobě, neboť se jedná o opravdu silný, i když přírodní, prostředek.
Není nutné dračí krev užívat na lačno a ani není nikde specifikováno, kdy v průběhu dne dračí krev užívat, ale vzhledem k její síle a specifické chuti doporučujeme užívat ji před jídlem.
U kloktání by měla být koncentrace vyšší než u vnitřního užívání. Do 100 ml tekutiny nakapejte až 30 kapek a kloktejte 3 – 5x denně dle potřeby. Tuto variantu oceníte zejména, pokud vás sužují záněty dásní či dutiny ústní anebo angíny. Po kloktání se snažte alespoň 30 minut nic nepít a ani nejíst.
V případě vnějšího užívání můžete použít přímo neředěný roztok a aplikovat jej na štípance, bradavice, hemeroidy a jiné kožní neduhy. Jen prosím poprvé raději vyzkoušejte na malém kousku kůže, zda vám tento silný roztok nevyvolá alergickou reakci.
Pokud by silný koncentrát vadil, můžete dračí krev promíchat s bambuckým máslem nebo zakoupit už přímo hotový kosmetický produkt obohacený o dračí krev. Nabídka je široká od mýdel, krémů, sér, pleťových masek a dalších.
My z redakce doporučujeme dračí krev jako součást lékárničky nejen lidské, ale i psí. Ať už u hmyzích štípanců, špatně se hojících poranění kůže, tak jako prevence v dobách virových nemocí.
Je užívání dračí krve bezpečné pro všechny?
Užívat dračí krev by neměly děti, těhotné a kojící ženy. Zatím neexistuje dostatek vědeckých studií, které by potvrdily její nezávadnost v těchto období. Pokud v těchto obdobích ale chcete vyzkoušet užití dračí krve zevně, neměl by to být problém. V případě nejistoty se poraďte se svým lékařem či fytoterapeutem (odborníkem na byliny).
Dračí krev by také neměli užívat lidé s onemocněním jater, ledvin a pacienti užívající léky na ředění krve.
Obecně kdokoli, kdo se léčí dlouhodobě s jedním anebo více onemocněními, by měl konzultovat vhodnost jakéhokoliv nového produktu, byť přírodního jako je dračí krev, se svým lékařem.
V jakých formách dračí krev existuje?
- Čistý extrakt – univerzální forma vhodná pro užití vnitřní i zevnější. Výhodná cena, nevýhodou je především silná, specifická chuť. Seženete jej v podobě tinktury či kapek.
- Ústní sprej – výhodou je způsob aplikace, která se hodí zejména v případě, kdy potřebujeme podpořit léčbu angíny, zánětů dásní. Na trhu objevíte čisté spreje, ale i obohacené o další látky.
- Tablety či kapsle – nevýhodou může být vyšší cena nebo obohacení tablet/kapslí o další přidané látky jako jsou plnidla, konzervanty a jiné. Většinou ale jde o čisté extrakty, které jsou vhodnou alternativou pro ty, kterým vadí užívání čistého tekutého extraktu. Výborné například při žaludečních potížích.
- Krémy, balzámy, séra či mýdla – pro zevnější užívání, vhodné opět pro ty, pro které je přímá aplikace příliš agresivní, cena se odvíjí v závislosti na dalších přidaných surovinách.
Závěr
Pokud hledáte ideální podobu, v jaké užívat dračí krev, vycházejte z toho, na co ji budete potřebovat. Čistým extraktem v lékárničce nic nezkazíte a zajisté ho využijete. Dračí krev je rostlinný produkt s velkým potenciálem, který stojí na bohaté léčitelské historii domorodých obyvatel And a Amazonie.
Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje: