Toto vše dokáže dračí krev – účinky, které vás možná překvapí

31. 1. 2024
Toto vše dokáže dračí krev – účinky, které vás možná překvapí

Sangre de Drago, kterou znáte spíše pod označením dračí krev je rostlinný preparát vyráběný z husté mízy stromu, který roste v Amazonii. Je vysoce ceněná pro své příznivé účinky. Mezi domorodci bývá opěvovaná, ale jak je to s ní doopravdy? Je opravdu zdraví prospěšná nebo se jedná jen o další prodejní trik? Komu by mohla pomoci a kdo by si na tuto jihoamerickou mízu měl dát větší pozor? To a mnohem více se dozvíte v článku. 


Co je dračí krev zač?

Jako dračí krev se označuje tmavě rubínová míza stromů skupiny Croton, Daemonorops, Pterocarpus a Dracena. Tyto stromy po naříznutí produkují ochrannou tekutinu podobnou latexu, která díky barvě vypadá, jako když strom krvácí. Kromě samotné mízy se využívá i přímo kůra stromů.

Tato tekutina je silně antibiotická a má antibakteriální účinky. Mezi domorodými kmeny se po staletí používá vnitřně i zevně – cez štípance od hmyzu, léčbu silných zánětů až po žaludeční potíže. Některými kmeny je využívána i duchovně jako kadidlo či vykuřovadlo během posvátných rituálů. 


Dračí krev – jaké obsahuje účinné látky?

Důležité je zmínit, že obsah látek v dračí krvi se může lišit podle toho, odkud a z jakého druhu stromu míza pochází. Obecně je ale dračí krev řazena k plodinám s nejvyšším skóre ORAC, což je laboratorně měřená jednotka, která udává celkovou antioxidační kapacitu. S hodnotou 2 897 110 ORAC je dokonce na samotném vrcholu žebříčku i nad takovými superplodinami jako je Acai, Amalaki, Baobab či Kurkuma. 

Konkrétně dračí krev obsahuje:

  • alkaloidy – organické sloučeniny tvořené převážně rostlinami s hojivými účinky pro lidské tělo,
  • flavonoidy – organické sloučeniny, které posilují imunitu a chrání tělo před volnými radikály, 
  • taniny – třísloviny, díky kterým má dračí krev specifickou trpkou chuť a také protizánětlivé účinky,
  • lignany – polyfenoly chránící tělo před volnými radikály,
  • a éterické oleje.

Díky kombinaci výše uvedených látek je dračí krev přípravkem se silným antioxidačním, protizánětlivým, hojivým, antibakteriálním a imunitu podporujícím účinkem.


Jaké účinky má dračí krev?

Účinky dělíme podle způsobu užití na vnější a vnitřní

U domorodců v Amazonii se využívá dračí krev na vnější užití:

  • na ošetřování pokožky při onemocněních kůže jako je například akné, ekzémy, hemeroidy, bércové vředy nebo při hojení ran,
  • jako desinfekce a podpora hojení při poštípání hmyzem či uštknutí hadem,
  • jako kloktadlo při zánětech dásní a dutiny ústní,

Také na vnitřní užití:

  • jako podpora imunitního systému,
  • při potížích s trávením, zejména při žaludečních vředech a střevních potížích, 
  • při vysoké hladině krevního cukru,
  • a všude tam, kde by moderní lékař použil antivirotika a antibakteriální léky.

Podle naší legislativy můžeme o dračí krvi a jejich zdravotních tvrzení napsat jen tolik, že:

  • se může aplikovat v případě přítomnosti hmyzího jedu,
  • podporuje normální stav vlasů a pokožky,
  • přispívá k normální funkci imunitního systému a ochraně buněk,
  • podporuje játra, střeva a žaludek,
  • se využívá k podpoře obnovy životních sil a energie,
  • pomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru,
  • přispívá k podpoře správné funkce kloubů a kostí. 


Má dračí krev nežádoucí účinky?

Stejně jako jakýkoliv jiný produkt, i užívání dračí krve může nést rizika. Je to velmi silný prostředek a není vhodné jej užívat dlouhodobě. Pokud budete chtít dračí krev vyzkoušet zevně, je dobré jej vždy dopředu vyzkoušet na malém kousku kůže, zda nevyvolá alergickou reakci. 

Při vnitřním užití postupujte jako u jakéhokoliv nového léku – dávkujte podle doporučení výrobce a používejte jen tehdy, kdy vás trápí nějaký problém. Dá se sice používat i preventivně, ale zase je třeba věnovat pozornost pravidlům, které se s tím pojí a se kterými vás seznámíme v sekci o dávkování.

Dračí krev by vnitřně neměli užívat:

  • děti, 
  • těhotné a kojící ženy, 
  • lidé užívající léky na ředění krve,
  • lidé s onemocněním jater a ledvin. 

U dětí, těhotných a kojících žen neexistuje dostatek důkazů o bezpečnosti použití v těchto skupinách. Vnější užití by nemělo být problematické ani u těchto skupin.

U dospělé populace je užívání považováno za bezpečné. I přesto se můžou vyskytnout nežádoucí účinky jako: 

  • bolesti bederní páteře a zubů, 
  • nespavost,
  • zácpa,
  • oběhové potíže jako bušení srdce a arytmie,
  • bolesti hlavy a žaludku.

Nepřekračujte doporučené dávkování výrobce a v případě potíží se o dalším užívání poraďte se svým ošetřujícím lékařem.  


Jak dávkovat a užívat dračí krev?

Dávkování dračí krve se může lišit podle výrobce a síle daného produktu, proto se řiďte především dávkováním na obalu. 

U některých výrobců najdete dávkování vyšší, než je obvyklé a obhajují to tím, že jiní prodejci se pravděpodobně řídí doporučeními ze zahraničních serverů, které jsou ale určené pro jiné typy dračí krve, které nejsou u nás v České republice běžně dostupné. 

Při použití zevně můžete extrakt aplikovat přímo, není nutné jej ředit, ale je dobré vyzkoušet předem na malém kousku kůže, zda neředěný koncentrát nevyvolá alergickou reakci.

Pokud jde o přípravu kloktadla, je již nutné dračí krev naředit. Do 100 ml vody nakapejte 30 kapek extraktu a kloktejte 3 ⎼ 5x denně dle potíží. U akutních stavů jako je například angína či zánět dásní můžete na aplikaci použít vatovou tyčinku a neředěný roztok a aplikovat přímo na postiženou oblast. Pro tyto účely existuje i dračí krev ve spreji, díky níž zvládnete cílit přímo na problémové místo.

U vnitřního užití používejte 15 kapek rozmíchaných ve 100 ml vody 3x denně. Ideální je začít s nižší koncentrací a postupně navyšovat (například 5 – 10 – 15 kapek).

Pokud se rozhodnete užívat dračí krev jako prevenci nachlazení, navyšujte pomalejším tempem (2, 4, 6,... 15 kapek) a především nezapomeňte po 3 týdnech dopřát tělu alespoň týdenní pauzu. 

V případě nejasností se poraďte s lékařem, lékárníkem či fytoterapeutem (odborníkem na byliny). Každý jsme jedineční a proto i tato rostlina nemusí být pro každého.


Výživové doplňky s dračí krví

Dračí krev nemusíte užívat jen v podobě čistého koncentrátu, který najdete ve formě kapek, tinktury či spreje, ale také v kapslích, jako sušený extrakt, v tabletách či přímo v kosmetických produktech jako jsou balzámy, mýdla, pleťové masky, séra a jiné. 

Záleží jen na vás, jaká podoba je pro vás nejpříjemnější a nejdostupnější. 

Tip: Dračí krev nakapejte přímo do bambuckého másla a používejte na promazávání kožních neduhů. Dobře funguje poměr 50 ml bambuckého másla a 50 kapek extraktu dračí krve. Díky antimikrobiálních a antibiotickým vlastnostem dračí krve se směs nekazí a vydrží tak dlouhou dobu.


Dračí krev v péči o zvířata

Dračí krev využijete i v lékárničce pro domácí zvířata. Slouží jako účinná dezinfekce na menší rány, štípance, odřeniny, dá se využít i při opakovaných zánětech zubů a dásní či trávicích potíží. U vnitřního užití je nezbytná součinnost s veterinářem. 


Závěr

Pokud vás dračí krev zaujala a rozhodli jste se ji vyzkoušet, doporučujeme pozvolné dávkování. I přesto, že máme s užíváním dračí krve osobní zkušenosti, je dobré k tomuto preparátu přistupovat s rozvahou a v případě nejasností se obrátit na svého lékaře. 

Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/dragons-blood#researched-benefits
  2. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6270834/
  3. https://uptodog.com/is-dragons-blood-safe-for-dogs
  4. https://www.salviaparadise.cz/peruansanske-byliny-draci-krev-sangre-de-drago-c-160_2ke-byliny-draci-krev
  5. https://www.researchgate.net/publication/368371
  6. https://superfoodly.com/orac-values/
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814610008605
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...