V teplých měsících je přirozené, že trávíme více času v přírodě a na čerstvém vzduchu než v zimních měsících. Během jara a léta nás lákají aktivity jako výlety, koupání, letní tábory pro děti a více času trávíme v parcích, na dětských hřištích a venkovních sportovištích. Je však důležité dávat si pozor na klíšťata, která mohou přenášet různá závažná onemocnění. Mezi nejznámější a nejnebezpečnější patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza.
Následující článek se zaměří na klíšťovou encefalitidu, která je nejčastější virovou infekcí nervového systému v našem geografickém regionu.
Klíšťová encefalitida – co to je?
Klíšťová encefalitida je vážné virové onemocnění, které postihuje centrální nervový systém a způsobuje zánět mozku, míchy a mozkových blan. Toto onemocnění se nachází v přírodě a vyskytuje se sezónně. Virus je přenášen na člověka infikovaným klíštětem.
Výskyt klíšťové encefalitidy
Infikovaná klíšťata přenášející encefalitidu se častěji vyskytují v určitýchlokalitách, které se nazývají endemické oblasti. V těchto oblastech může být až 5 % klíšťat infikováno. Na našem území existuje mnoho takových lokalit, například v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Plzeňském kraji, v Pardubickém kraji a dalších oblastech. Ohniska nákazy se stále rozšiřují a mohou se objevit prakticky na celém území České republiky a Slovenské republiky.
Klíšťata jsou nejaktivnější od jara do podzimu, i když se s nimi můžeme setkat i během teplé a vlhké zimy. Rizikových míst je stále více a ohniska nákazy se vyskytují již prakticky na celém území.
Hlavním přenašečem encefalitidy na člověka je infikované klíště. Klíšťata se nacházejí ve vyšší trávě, lesních porostech, nízkých keřích, zahradách (zejména neposečené trávě), na hřbitovech, přírodních koupalištích, hřištích, rekreačních areálech a sídlištích. Infekce se nejčastěji přenáší od května do října, s vrcholem v letních měsících. Příležitostně se však můžeme s encefalitidou setkat i v jiných obdobích, například při hrabání listí nebo práci se senem.
Infikovaná klíšťata mohou nakazit kohokoli z nás, avšak zvýšenému riziku jsou vystaveny určité skupiny osob:
- lidé, kteří často pobývají v přírodě,
- děti a účastníci letních táborů,
- turisté, houbaři a chataři,
- zaměstnanci v zemědělství,
- sezónní pracovníci lesnictví a vodohospodářství,
- zaměstnanci rekreačních zařízení,
- rybáři, cyklisté, golfisté a podobně.
Výskyt encefalitidy v naší zemi má dlouhodobě rostoucí tendenci a může způsobit vážné zdravotní komplikace s trvalými následky, a v extrémních případech dokonce smrt. Jelikož se jedná o virové onemocnění, antibiotika nejsou účinná při léčbě. Prevenci před touto nemocí můžeme zajistit prostřednictvím očkování, které je v případě klíšťové encefalitidy velmi účinné (účinnost přesahuje 95 %).
Jak se můžeme nakazit klíšťovou encefalitidou?
Virus encefalitidy se nachází ve slinách klíštěte a přenos nákazy může nastat již po dvou hodinách od přisátí klíštěte. Klíšťata mohou také přenést encefalitidu na domácí zvířata, jako jsou kozy, ovce, krávy, stejně jako na domácí mazlíčky, například kočky a psy.
V endemických oblastech může nákaza nastat i prostřednictvím nepasterizovaných potravinových výrobků z kozího, ovčího a kravského mléka. Je důležité chránit také psy a kočky pomocí speciálních přípravků proti klíšťatům. Po návratu ze venku je třeba zkontrolovat zvířata, protože infikované klíště se může na člověka přenést i v domácím prostředí a způsobit nákazu.
Je důležité zdůraznit, že encefalitida se mezi lidmi nerozšiřuje a není přenosná z člověka na člověka.
Klíšťová encefalitida – příznaky a diagnostika
Inkubační doba klíšťové encefalitidy se obvykle pohybuje mezi 7 až 14 dny, v některých případech však může trvat i 2 až 28 dní.
Mezi první příznaky encefalitidy patří:
- zvýšená teplota nebo horečka,
- bolesti svalů,
- únava,
- zvracení,
- bolesti břicha.
Tyto příznaky často připomínají symptomy chřipky, a proto je snadno přehlédneme nebo je nespojíme s možnou infekcí klíšťovou encefalitidou.
U mnoha jedinců jsou příznaky mírné nebo vůbec neprojevují žádné příznaky. Proto je důležité, abychom si nechali provést krevní test na protilátky, pokud jsme byli vystaveni klíšťatům. U více než třetiny infikovaných jedinců se totiž nemoc přechází do druhého, mnohem závažnějšího stádia, které postihuje centrální nervový systém.
Klíšťová encefalitida má dvoufázový průběh, avšak druhá fáze se nemusí rozvinout u každého infikovaného jedince. Průběh onemocnění také závisí na imunitním systému. U dětí a mladistvých je obvykle průběh mírnější, zatímco dospělí často projevují závažnější příznaky. Riziko vážných následků se zvyšuje s věkem a nejohroženější jsou starší lidé.
První fáze onemocnění:
- obvykle trvá 3 až 5 dní,
- příznaky jsou podobné chřipce (bolest kloubů a svalů, zvýšená teplota, bolesti hlavy, celková únava, nechutenství, případně střevní potíže...).
Po první fázi může u některých pacientů onemocnění skončit a nepřejít do druhé fáze. U mnoha jedinců dochází po období mírného uklidnění příznaků, které může trvat 1 až 20 dní. Po této "přestávce" následuje akutní druhá fáze onemocnění.
Druhá fáze onemocnění:
- trvá obvykle 2 až 3 týdny,
- příznaky se projevují postižením centrálního nervového systému, zánětem mozku a mozkových blan (vysoká horečka, světloplachost, zvracení, závratě, silné bolesti hlavy, nervová ochrnutí, dezorientace, ochrnutí svalů, poruchy spánku, ztuhlost šíje...).
V závažných případech dochází k vážným poruchám vědomí a může nastat i kóma.
Druhá fáze může způsobit trvalé následky, které postihují přibližně 10 až 20 % pacientů (včetně poruch soustředěnosti, třesu, poruch rovnováhy, ochrnutí končetin a svalů obličeje, chronických bolestí hlavy atd.).
Onemocnění může vést k trvalé invaliditě a v 1 až 2 % případů dochází k úmrtí pacienta.
Po překonání onemocnění se u člověka vyvine imunita, která přetrvává po dobu několika desítek let (20 až 30 let). Po uplynutí tohoto období je však vhodné prověřit hladinu protilátek v krvi, protože překonání nemoci není zárukou celoživotní imunity.
Diagnostika tohoto onemocnění spadá do pravomoci lékařů, kteří stanoví předběžnou diagnózu na základě informace o přisátí klíštěte nebo na základě klinických příznaků. Potvrzení diagnózy je však nutné provést pomocí dalších vyšetření, která zahrnují:
- krevní testy na protilátky (provedené ve dvou vzorcích s dvoutýdenním odstupem, pokud se při prvním testu protilátky nezjistí),
- testování klíštěte odebraného z kůže (pokud se nepodaří odstranit celé klíště, mohou se testovat i jeho části),
- vyšetření mozkomíšního moku pomocí lumbální punkce,
- CT vyšetření (počítačová tomografie), které se provádí v pozdější fázi onemocnění.
Nejčastěji se infekce potvrzuje prostřednictvím krevních testů.
Rozdíl mezi klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou
Mezi nejznámější a nejzávažnější nemoci přenášené klíšťaty patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Ačkoliv jsou obě onemocnění přenášena klíšťaty a mohou mít podobné počáteční příznaky, jedná se o dvě zcela odlišná onemocnění.
Lymská borelióza
- Je zánětlivým onemocněním způsobeným bakteriemi.
- Často se objevují charakteristické kožní změny na místě přisátí klíštěte (ostře ohraničená velká skvrna s bílým středem).
- K nákaze dochází obvykle později než u encefalitidy (i více než 12 hodin po přisátí).
- Borelióza má zdlouhavějšíprůběh (rozděluje se do 3 stadií, přičemž třetí stadium může nastat až po letech od infekce).
- Léčba boreliózy je možná antibiotiky.
- Pro boreliózu neexistujevakcína.
Klíšťová encefalitida
- Je infekčnímvirovým onemocněním postihujícím nervový systém.
- Viry jsou přenášeny slinami klíštěte, k nákaze dochází již po přibližně dvou hodinách od přisátí.
- Onemocnění má rychlejší průběh (rozděluje se do 2 stadií) a může vážně postihnout centrální nervový systém.
- Antibiotika nejsou účinná při léčbě klíšťové encefalitidy.
- Je dostupná účinná vakcína, která poskytuje spolehlivou prevenci před onemocněním.
Klíšťová encefalitida - léčba
Klíšťová encefalitida je způsobena virem, a proto není možná léčba antibiotiky. Léčba se zaměřuje na symptomatickou terapii, která má za cíl zmírnit příznaky onemocnění. Pacientům jsou podávány léky proti bolesti, snižování teploty, proti zvracení, léky proti otoku mozku, protizánětlivé léky atd. Klid na lůžku, dostatek tekutin a podpora imunitního systému pomocí vhodných výživových doplňků, vitamínů a minerálů jsou také důležité.
V případech vážných komplikací (zejména v akutní druhé fázi onemocnění) je hospitalizace pacienta na infekčním oddělení nezbytná. V nemocnici je mu poskytována nepřetržitá intenzivní péče, je pod neustálým dohledem a léky se podávají prostřednictvím infuzí. Průměrná doba hospitalizace je asi dva týdny, po níž je nutná minimálně jednoměsíční rekonvalescence. I během tohoto období je vhodné posilování imunity, například pomocí multiminerálních a multivitamínových doplňků.
Při výskytu závažných komplikací je nutná další specializovaná léčba, rehabilitace, fyzioterapie, logopedická cvičení a často i pomoc psychoterapeuta.
Klíšťová encefalitida a děti
U dětí obvykle probíhá klíšťová encefalitida mírněji a podobá se běžnému virovému onemocnění. Mohou se vyskytnout zvýšená teplota, bolesti hlavy, únava a poruchy koncentrace.
U malých dětí a kojenců se mohou objevit další příznaky, jako jsou bolesti břicha, průjmy, nevolnost, zvracení, ztuhlost těla, ztráta chuti k jídlu (u kojenců například neprojevování hladu) a podrážděnost.
Často se stává, že u dětí jsou protilátky zjištěny až po delším časovém období. Pokud si nevšimneme přisátého klíštěte u dítěte, může lékař při řešení jiných zdravotních problémů (například spánkové potíže, chronické bolesti hlavy apod.) zjistit, že dítě bylo infikováno klíšťovou encefalitidou a překonalo ji buď bezpříznakově nebo s mírnými příznaky.
Po překonání onemocnění mají děti, stejně jako dospělí, vyvinuté protilátky, které jim poskytují dlouhodobou imunitu.
Důležitá je prevence
Vzhledem k vážnosti onemocnění a možným dlouhodobým následkům je důležité přijmout preventivní opatření, která mohou zabránit infekci. Mezi důležité preventivní opatření patří očkování, ochrana před klíšťaty a posílení celkové imunity.
Očkování
Nejúčinnější formou prevence proti klíšťové encefalitidě je očkování. Doporučuje se zejména v oblastech s vysokým výskytem infikovaných klíšťat (tzv. endemické oblasti). Očkování je vysoce účinné, s účinností mezi 95 až 99 %, a může být podáváno od jednoho roku věku.
Očkování se skládá ze tří dávek, přičemž první dávku je nejvhodnější podávat v zimních měsících (leden, únor). Druhá dávka může být podána 1 až 3 měsíce po první dávce a třetí dávka 9 až 12 měsíců po druhé dávce. Existuje také zkrácený režim očkování, kdy je druhá dávka podávána již po dvou týdnech. Plně dokončené očkování poskytuje ochranu minimálně po dobu 3 let, a proto se doporučuje očkování zopakovat jednou dávkou.
Některé zdravotní pojišťovny nabízejí možnost proplacení nákladů na první dávku vakcíny nebo poskytnutí finančního příspěvku na dobrovolné očkování ve výši 50 % ceny každé vakcíny po absolvování každé dávky na základě lékařského předpisu a aplikace smluvním lékařem.
Ochrana před klíšťaty
Dodržování základních zásad ochrany před klíšťaty je důležité.
Doporučujeme:
- vyhnout se místům s vysokým výskytem klíšťat,
- nosit vhodné oblečení (zejména v přírodě), které pokrývá co největší část těla, včetně pokrývky hlavy,
- důkladně prohlédnout celé tělo po návratu domů,
- včas a správně odstranit přisáté klíště,
- používat repelenty a další ochranné přípravky (např. repelentní mýdla, opalovací krémy, tělová mléka, šampony atd.).
Dodržování těchto preventivních opatření může výrazně snížit riziko infekce klíšťovou encefalitidou.
Podpora imunity
Lidé ve vyšším věku, s imunitními problémy a oslabenou obranyschopností organismu mají větší riziko závažného průběhu klíšťové encefalitidy. Proto je důležitou součástí prevence podpora imunitního systému. Zdravá strava a pohyb na čerstvém vzduchu přispívají k posílení imunity. Doporučuje se také užívání vitamínů, minerálů, přírodních prostředků a výživových doplňků, které podporují imunitní systém.
Závěr
I když klíšťová encefalitida není rozšířeným onemocněním, její výskyt dlouhodobě roste. Proto je důležité být opatrný při přisátí klíštěte. Klíště nás může nakazit encefalitidou již během několika hodin, a proto bychom neměli přehlížet příznaky, které jsme popsali v našem článku. Při podezření na onemocnění je důležité navštívit lékaře a provést test na protilátky.
I když ne každé přisátí klíštěte znamená infekci, je důležité chránit sebe, své děti a domácí mazlíčky před klíšťaty, abychom si mohli společně užívat bezstarostné léto.
Redakce Gaea
Článek vychází z následujících zdrojů:
- https://www.fnspza.sk/sk/aktualne/kliestova-sezona-zaplna-lozka-v-nemocnici
- https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/dokumenty/SDTP/standardy/30-6-2021/18_komisia_Encefalitidy-u-dospelych-OPS-Infektologia.pdf
- https://lekar.sk/clanok/kliestova-encefalitida
- https://www.nzip.cz/clanek/46-klistova-encefalitida
- https://www.ruvztv.sk/?p=9520
- https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=10254
- https://www.sprievodcaockovanim.sk/otazky/kolko-stoja-vakciny-proti-kliestom/
- https://www.union.sk/kliestova-encefalitida-preco-je-taka-nebezpecna-je-ockovanie-proti-kliestom-ucinne/
- https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5159:pripravte-sa-na-hlavnu-sezonu-klieov-chrate-sa-pred-infeknymi-ochoreniami&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62
- https://www.vszp.sk/benefity/zoznam-benefitov/pre-poistencov/prispevok-nepovinne-ockovanie-proti-kliestovej-encefalitide.html
- https://www.zdravie.sk/choroba/20830/encefalitida