Moringa je plná živin, ale je vhodná v těhotenství?

26. 5. 2023
Moringa je plná živin, ale je vhodná v těhotenství?Moringa olejodárná je stálezelená rostlina pocházející z Himalájí. V současnosti se pěstuje hlavně v arabských zemích, Africe a na Madagaskaru. Domorodci bývá označována za superplodinu, která má podle nich přímo zázračné účinky. Je však tento nadupaný přírodní multivitamin a multiminerál vhodný i během těhotenství?


Moringa a její účinky

Na morinze je ceněné to, že se dá zpracovat celá – od kořenů přes listy, květy až po plody. A své užití najde v kosmetickém, chemickém a potravinářském průmyslu.

My se budeme věnovat hlavně použití v potravinářství, konkrétně jako výživový doplněk.

Moringa obsahuje přes 60 cenných látek od minerálů, vitamínů, antioxidantů až po kvalitní omega 3 mastné kyseliny. Z těch důležitých v těhotenství můžeme zmínit vitamín A, B1, B2, B3, B6, kyselinu listovou (B9), vápník, hořčík, zinek, draslík, železo a fosfor. Obsahuje rovněž látku zeatin, která v těle funguje jako navigátor a díky ní se účinné látky bezpečně dostanou tam, kam mají.

 


Proč je dobré užívat Moringu?

 • Toužíte po krásných a zdravých vlasech a pokožce?
 • Trápí vás otoky?
 • Chcete mít zdravá játra nebo je posílit?
 • Zlobí vás žaludeční potíže či bakteriální onemocnění?
 • Trpíte na zlomeniny či bolesti kostí?
 • Přejete si mít silné srdce a dobře fungující kardiovaskulární systém?
 • Chcete zlepšit zrak?
 • Snížit vysoký krevní tlak?
 • Léčíte se s anémií?
 • Rány se špatně hojí?
 • Vaše nálada je jako na houpačce?
 • Trpíte cukrovkou, astma nebo onemocněním ledvin?

Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ANO, je pro vás moringa skvělým pomocníkem v boji, ale i prevenci mnoha onemocnění a zdravotních neduhů.


Bezpečnost moringy v těhotenství

V zemích, kde je moringa pěstována, je považována za rostlinu s blahodárnými účinky v těhotenství. Je to dáno i tím, že ženy v těchto zemích často nemívají přístup k dostatečně výživné a pestré stravě, která je nezbytná pro zdraví matky i dítěte. Moringa levně a lokálně nahrazuje nám běžně dostupné multiminerály a multivitaminy pro těhotné.

V Evropské unii se však pro nízký počet studií o prospěšnosti moringy v těhotenství její konzumace nedoporučuje.

Během těhotenství je potřeba vitamínů a minerálů vyšší než u netěhotných žen. Týká se to především železa, vápníku, kyseliny listové, jódu, vitamínu D, omega 3 mastných kyselin, hořčíku a zinku. Moringa s výjimkou vitamínu D obsahuje všechny tyto důležité prvky, ale vzhledem k evropské legislativě a bezpečnosti vám doporučujeme naše kvalitní výživové doplňky pro těhotné, které jsou 100% bezpečné. Například tyto:

Zajímali jsme se, jaké jsou neevropské poznatky o bezpečnosti užívání moringy v těhotenství a podle anglicky psaných studií např. ZDE a ZDE je vidět, že použití listů moringy je považováno za bezpečné i v těhotenství. Výjimkou je užívání kořenů, kůry a květů kvůli obsaženému obsaženému neurotoxinu spirochininu, který může vést k děložním stahům a potratu. Zajímavostí je, že tento jedovatý alkaloid je zároveň používán jako přírodní afrodiziakum.

Cizojazyčné zdroje se shodují na vhodnosti užívání moringy před plánovaným otěhotněním, zejména pokud žena v minulosti užívala dlouhodobě antikoncepci nebo jiné léky.


Moringa při kojení

Jiná situace je v případě užívání moringy kojícími maminkami. Podle studií konzumace listů moringy zvyšuje produkci mléka a zlepšuje laktaci a její užívání skrz potravinové doplňky je bezpečné i pro kojené dítě

V našem eshopu ji můžete najít ve směsi Trioherb, kde je moringa doplněná benediktem lékařským a pískavicí řeckou. Tato směs nejen zvyšuje laktaci, ale rovněž urychluje zotavování maminky po porodu, zlepšuje imunitní systém a umí navodit psychickou i fyzickou pohodu.

Samozřejmě náš výběr pro kojící je širší a proto, pokud váháte, můžete vybírat ZDE.


Náš tip: Doporučujeme kombinovat multivitamin pro kojící Pregnancy Care s rovněž velmi důležitými probiotiky Synerbio.


Závěr

Podle našich informací by měla být moringa nabízená na našem eshopu bezpečná pro všechny, včetně těhotných žen, protože nabízíme produkty pouze z listů, ale vzhledem k evropské legislativě její konzumaci konzultujte s vaším lékařem.

Kromě čistého prášku z listů BIO Moringa od Zdravý den, TrioHerb směsi pro kojící, najdete moringu v naší nabídce také v podobě tuhých šamponů a pleťové masky.


Autor článku:

Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance


Zdroje:

 1. https://moringavinga.com/taking-moringa-during-and-after-pregnancy/
 2. https://blog.kulikulifoods.com/2020/08/09/can-pregnant-women-take-moringa/ 
 3. https://babyslittleplace.com/moringa-in-pregnancy/ 
 4. https://oamjms.eu/index.php/mjms/article/download/4670/4915/31970 
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8129764/ 
 6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1130862120301388 
 7. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319916 
 8. https://www.medindia.net/patients/lifestyleandwellness/side-effects-of-moringa.htm 
 9. https://www.elsevier.es/en-revista-enfermeria-clinica-35-articulo-effect-moringa-leaves-during-pregnancy-S1130862120301388
 10. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1242/moringa
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...