Jaké jsou příčiny a projevy nedostatku železa u dětí? + jak jej doplnit

30. 5. 2023
Jaké jsou příčiny a projevy nedostatku železa u dětí? + jak jej doplnitŽelezo je klíčovou mikroživinou pro děti, protože tělo si jej nedokáže samo produkovat a musíme jej tak získávat z potravy nebo doplňků stravy. Železo se nachází v každé buňce našeho těla a podílí se na mnoha procesech, jako je metabolismus, syntéza hormonů, správná funkce nervové soustavy a podpora antioxidačních procesů. 

Nejvíce železa je obsaženo v hemových proteinech hemoglobinu a myoglobinu. Hemoglobin v červených krvinkách přenáší železo mezi plícemi a tkáněmi, zajišťuje přenos kyslíku a oxidu uhličitého. U dětí je železo zvláště důležité pro správný neurokognitivní vývoj.


Nedostatek železa u dětí 

Nedostatek železa se projevuje nejčastěji formou anémie, která je nejběžnějším onemocněním krvetvorby. Při anémii se snižuje počet červených krvinek a množství hemoglobinu, který je tvořen železem. Tím se omezuje přenos kyslíku v těle.


Příčiny nedostatku železa u dětí:

 • Nízká porodní hmotnost – nízká porodní hmotnost způsobuje zvýšené nároky na železo u novorozenců kvůli rychlému růstu a nedostatku zásob železa v těle.
 • Nevyvážená strava – nedostatek železa hrozí, pokud strava není dostatečně pestrá a neobsahuje potraviny bohaté na železo nebo pokud je u dítěte aplikována nevhodná nebo jednostranná dieta.
 • Snížené vstřebávání železa – nízké vstřebávání se může vyskytnout v žaludku a střevech. Například kombinace na železo bohatých potravin s potravinami bohatými na vápník (mléčné produkty) nebo vysoký příjem vlákniny, která brání vstřebávání železa.
 


Nedostatek železa u kojených dětí 

Kojené děti trpí nedostatkem železačastěji než děti, kterým je podávána umělá kojenecká výživa, protože ta je navržena tak, aby obsahovala optimální množství všech nutričních látek. U plně kojených dětí existuje potenciální riziko nízké hladiny železa, zejména pokud má matka sama významný nedostatek železa.

Proto je důležité, aby se na dostatečný příjem železa zaměřovaly nejen těhotné ženy, ale také kojící matky. Ideálně by mělo plně kojené dítě získávat dostatek železa z vlastních zásob a mateřského mléka až přibližně do 6. měsíce věku. Po 6. měsíci dochází k rychlému růstu a vývoji, a proto se zvyšují nároky na železo.

Nedostatek železa u kojených dětí s sebou obvykle nenese žádné konkrétní příznaky, ale ve vzácných případech se mohou objevit slabost, únava nebo závratě. Při výrazném a dlouhodobém nedostatku železa u malých dětí hrozí zpomalený psychomotorický vývoj, růstové problémy a zvýšená náchylnost k infekčním onemocněním.


Příznaky nedostatku železa u dětí 

Pokud se dítě normálně vyvíjí, je zajištěn dostatek železa při plném kojení do přibližně 6. měsíce věku. V této době je vhodné věnovat pozornost stravě dítěte a začít zahrnovat potraviny bohaté na železo. Nedostatek železa u malých dětí se obvykle projevuje následujícími příznaky:

 • Bledá pleť, sliznice a nehtová lůžka (kvůli nízkému obsahu krevního barviva).
 • Bušení srdce nebo zrychlený tep, výrazná únava, nízká koncentrace nebo mdloby (všechny tyto příznaky jsou způsobeny nedostatečným přenosem kyslíku v těle).
 • Afty, které mohou krvácet.


Doporučené denní dávkování železa u dětí

Doporučený příjem železa se liší podle věku a pohlaví. Nejvyšší potřebu mají těhotné a kojící ženy. Nicméně železo je důležité i během růstu dětí a v dospívání.

Zde je tabulka doporučeného denního příjmu železa:

 

Věková skupina

DDD železa v mg

Děti do 1 roku

6,2

Děti od 1 roku do 10 let

3,9-5,9

Chlapci od 11 do 17 let

9,7-12,5

Dívky od 11 do 14 let (před 1. menstruací)

9,3

Dívky od 11 do 14 let (po 1. menstruaci)

21,8

Dívky od 15 do 17 let

20,7

Dospívající dívky vegetariánky a veganky

až 26 (kvůli nižší vstřebatelnosti rost. zdrojů)

 

Zdroj:http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/mineraly/zelezo/


Jak zajistit dostatek železa ve stravě dítěte? 

Když se rozhodneme soustředit na dostatek železa ve stravě dítěte, máme dvě možnosti. 

 • Jednou z možností je zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na železo a podávat je dítěti častěji než doposud. 
 • Pokud si však nejsme jisti, kolik železa dítě skutečně potravou přijímá, můžeme po konzultaci s lékařem zvážit podávání vhodného doplňku stravy s obsahem železa.
Potraviny obsahující železo 

Kvalitně sestavená strava může dětem poskytnout dostatek železa. Sestavení jídelníčku s vysokým obsahem železa není náročné. Stačí se zaměřit na vhodné potraviny. Je však důležité si uvědomit, že železo z masa se lépe vstřebává než železo z rostlinné stravy, protože rostlinná strava obsahuje látky, které znesnadňují vstřebávání železa. 

Nedá se říci, že děti, které se stravují pouze rostlinně, automaticky trpí nedostatkem železa. V rostlinné říši existuje mnoho potravin bohatých na železo, jako jsou semena, ořechy nebo obiloviny. Skutečný stav železa v těle však lze zjistit pouze za pomoci krevních testů k tomu určených.


Databáze složení potravin České republiky (tabulka zdrojů železa z potravin):

PotravinaObsah železa mg/100
ROSTLINNÉ POTRAVINY
Semena dýňová 15,0
Semena slunečnicová 12,3
Semena sezamová9,9
Prášek kakaový8,0
Čočka sušená5,0
Ovesné vločky4,4
Mandle 3,4
Špenát3,3
Tofu 1,9
ŽIVOČIŠNÉ POTRAVINY
Játra kuřecí 6,7
Vejce slepičí, žloutek 4,7
Maso vepřové 4,0
Maso kuřecí3,0
Maso hovězí2,3

Zdroj: https://www.nutridatabaze.cz/


Zařazení vhodného doplňku stravy 

Před zařazení doplňku stravy obsahujícího železo u dětí je vždy důležité nejprve provést kontrolní krevní test a konzultovat to s dětským lékařem. Železo lze efektivně doplňovat za pomoci tablet s obsahem chelatovaného železa nebo ve formě koloidní a lipozomální – jako kapky, sirup nebo sprej. Tyto formy jsou zejména vhodné pro malé děti, které nejsou schopny polykat tablety a zároveň jsou tekuté formy železa šetrné k trávicímu systému.


Závěr 

Nízká hladina železa u dětí je skutečným problémem, který se často vyskytuje v naší společnosti. Mezi hlavní příčiny nedostatku železa u dětí patří nevhodná strava, špatné kombinování potravin a nadměrná konzumace mléčných výrobků. Dlouhodobý nedostatek železa má vážné následky a ohrožuje správný vývoj a funkci organismu u dětí. Optimální hladiny železa u dětí můžeme dosáhnout prostřednictvím vhodné stravy a případně doplňky stravy po konzultaci s lékařem.


Autor článku: Kateřina Brenkušová, veganka, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy se zaměřením na děti, těhotné a kojící matky


Zdroje k článku:

 1. Haas, Elson M., and Buck Levin. Staying Healthy with Nutrition: the Complete Guide to Diet and Nutritional Medicine. Celestial Arts, 2006
 2. Kafková, Adriana. "Anémie–diagnostika a liečba." Via practica 2.3 (2005): 141-144
 3. MICHAELSEN, Kim Fleischer. Feeding and nutrition of infants and young children: guidelines for the WHO European Region, with emphasis on the former Soviet countries. Copenhagen, Denmark: WHO Regional office for Europe, c2000. ISBN 9289013540
 4. Molgaard CH et al. (2014) Iron requirements of infants and toddlers. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 58(1), 119–129
 5. https://www.nutridatabaze.cz/ - Databáze složení potravin České republiky (tabulka zdrojů železa z potravin)
 6. http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/mineraly/zelezo
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...