Nejlepší zinek na trhu: jak si správně vybrat? + recenze

10. 2. 2023
Nejlepší zinek na trhu: jak si správně vybrat? + recenzeJak najít nejlepší zinek na trhu a která jeho forma je nejlépe vstřebatelná? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět v tomto článku. Přečtěte si naše srovnání produktů s obsahem zinku. Může vám pomoci při výběru toho správného přesně pro vás.


Proč je zinek tak důležitý a přijímáme jej ve stravě dostatek?

Zinek je esenciální prvek, tzn. že naše tělo si jej nedokáže vytvořit samo a musíme mu jej v dostatečné míře dodávat stravou nebo kvalitními výživovými doplňky.

Zinek:

 • napomáhá k normální funkci imunitního systému
 • chrání buňky před oxidativním stresem
 • udržuje normální stav vlasů, kostí, nehtů a pokožky
 • pomáhá ke zdravému reprodukčnímu systému
 • udržuje zdravý zrak
 • podílí se na syntéze DNA, bílkovin, metabolismu sacharidů a další.


Zinek společně s hořčíkem a selenem patří v české populaci k nejvíce nedostatkovým minerálům. Celosvětově nedostatkem zinku strádá přes 2 miliardy lidí

Denní doporučená dávka zinku se uvádí 8 - 15 mg v závislosti na věku a pohlaví. Jako vrchní bezpečná hranice je stanovena hodnota 40 mg. Pozor! Muži potřebují více zinku než ženy, souvisí to s potřebou zinku pro dozrávání spermií.

V těhotenství a kojení se zvyšuje potřeba zinku až na 25 mg. Během stresového období a při začínajícím onemocnění je možné zvýšit denní dávku zinku až k 40 mg.

Ve vyvážené stravě můžeme mít dostatečné zastoupení zinku, ale, kolik nás opravdu jí pořád vyváženě? V období se zvýšenou potřebou (virová onemocnění, těhotenství, snaha o početí u mužů, kojení, u seniorů) je vhodné se zamyslet, zda není sázkou na jistotu doplňovat zinek i kvalitními výživovými doplňky

Nevýhodou zinku je, že patří mezi těžké kovy a v případě velkého nadužití je možné se jim i otrávit. Umí k sobě navázat i jiné kovy z půdy, proto je třeba u potravin dbát na kvalitu a původ. Otrava zinkem se projevuje průjmy, křečemi břicha, bolestmi hlavy a snížením imunity. Paradoxem je, že sníženou imunitou budete trpět i při nedostatku tohoto minerálu. 

Mezi nejkvalitnější rostlinné zdroje zinku (poskládané dle obsahu zinku) patří:

 • semínka,
 • luštěniny,
 • ořechy,
 • celozrnné obiloviny,
 • klíčky,
 • sójové produkty,
 • lahůdkové droždí,
 • houby,
 • kapusta aj.


Vstřebávání zhoršují fytáty a vláknina obsažené v rostlinných zdrojích. S tímto problémem si ale poradíte tak, že potraviny se zdrojem zinku budete máčet, fermentovat a klíčit.

Pozor! Zinek ve vyšších dávkách může negativně ovlivňovat vstřebávání mědi a kyseliny listové. Vstřebatelnost rovněž snižuje kofein, alkohol, antibiotika a některé léky.

V případě užívání zinku ze zdravotních důvodů je vhodné jej užívat v kombinaci, která podpoří jeho využitelnost v těle. Například v případě oslabené imunity doporučujeme tekutý liposomální zinek obohacený o vitamín C, pokud máte problém s prostatou volte zinek se selenem, když bojujete s častou únavou popřemýšlejte nad kombinací zinku s hořčíkem.


Na čem záleží při výběru nejlepšího zinku?

Důležitá je určitě kvalita! Při výběru produktů dbáme na původ a kvalitu nabízených produktů a tak při vašem výběru záleží spíše na tom, jaká forma je pro vás vhodná na základě individuálních potřeb a požadavků, zda potřebujete posílit imunitu nebo své vlasy a nehty, zda hledáte zinek jako samostatný výživový doplněk nebo v posilující kombinaci.


Tablety nebo kapky?

Tablety jsou trvanlivější, produkty v tekutém stavu, zejména liposomální, mají o trochu lepší vstřebatelnost. Je to dáno tím, že minerál je v takovém případě obalen a chráněn, tudíž doputuje až do tenkého střeva a jeho vstřebání cestou neovlivní fytáty a vláknina.

Při výběru se soustřeďte na to, aby zinek byl organického, nikoli anorganického původu. Anorganický zinek je pro naše tělo špatně využitelný. Zinek anorganického původu bývá levnější a obsahuje jej většina běžně dostupných produktů, které zakoupíte v lékárnách, drogeriích, obchodech. Nejčastější anorganická forma je oxid zinečnatý. 

Organické formy najdete pod názvy jako citrát zinečnatý, glukonát, pikolinát, metionin zinku, bisglycinát a jiné. Nejúčinnější organické formy jsou ty s chelátovou vazbou nebo v koloidním roztoku. U chelátové vazby i koloidního roztoku jde o to stejné, že je organická forma prvku chráněna před vnějšími vlivy a bez porušení doputuje až do tenkého střeva a dojde tak k jeho maximálnímu využití. 

Ať už tablety, kapsle, prášek či tekutý zinek, pro lepší vstřebatelnost užívejte vždy ideálně s jídlem nebo rozpuštěné ve vodě. Kapky můžete nakapat i přímo pod jazyk s tím, že produkt zapijete dostatečným množstvím vody. 


Zinek recenze produktů

Pojďme se nyní podívat na naši nabídku a společně najít produkt, který vám bude nejvíce vyhovovat. 


Biocare Nutrisorb® Tekutý zinek, vegan kapky 30ml

Zinek v organické, čisté tekuté formě, 30 ml (dávka na 2 měsíce)

1 denní dávka (10 kapek) obsahuje 7,5 mg zinku (glukonátu zinečnatého), dále je v produktu obsažená voda, stabilizátory, kyselina citronová, sorban draselný (konzervant)

Tato varianta je extrémně vhodná pro období zvýšeného virového náporu. Díky tekuté podobě se dá brát v průběhu celého dne po několika kapkách. 

Cena: 5 Kč / denní dávka (10 kapek)

>>> Více o produktu


Veganicity Zinek citrát 10mg, 90 vegan tablet

Zinek v organické, čisté formě v tabletách, 90 tablet (dávka na 3 měsíce)

1 denní dávka (1 tableta) obsahuje 10 mg zinku (citrátu zinečnatého), dále jsou v tabletách obsaženy fosforečnan vápenatý, mikrokrystalická celulóza, akácie, kyselina stearová, stearát hořečnatý.

Ideální produkt pro ty, kteří hledají čistý zinek v dobré kvalitě za málo peněz. Veganicity je osvědčený výrobce veganských doplňků stravy a na našem eshopu patří k nejprodávanějším.

Cena: 2 Kč / denní dávka (1 tableta)

>>> Více o produktu


SinoPlaSan Zinek 2000 kapek, 100 ml

Zinek v organické, čisté formě v kapkách, 100 ml (dávka na 4 měsíce)

1 denní dávka (17 kapek) obsahuje 25 mg zinku (sulfátu zinečnatého), dále je v kapkách obsažená voda a kyselina mléčná. 

Ideální preparát pro období se zvýšenou potřebou zinku (těhotenství, kojení, podpora plodnosti, stresové období, období viróz). Velké balení pro celou rodinu, kde se dá snadno dávkování nastavit dle potřeb členů domácnosti. 

Cena: 4,30 Kč / denní dávka (17 kapek)

>>> Více o produktu


Cytoplan Wholefood Zinc - Zinek z rostlinného zdroje, 60 vegan kapslí

Zinek v organické, čisté formě v rostlinných kapslích, 60 kapslí (dávka na 1 - 2 měsíce)

1 denní dávka (1 kapsle) obsahuje 7,5 mg zinku z brukve sítinovité.

V kapslích nenajdete nic jiného než brukvi sítinovitou, která se pěstuje hydroponicky, což zabraňuje zinku, aby na sebe vázal těžké kovy z půdy (olovo, kadmium, rtuť, nikl). Jedná se o čistý, rostlinný zdroj zinku s výbornou vstřebatelností bez jakýchkoliv příměsí!

Vhodná varianta pro ty, kteří chtějí co nejčistší produkt.

Cena: 5 - 10 Kč / denní dávka (1 - 2 kapsle)

>>> Více o produktu 


Tip: Pro období psychického i fyzického vypětí doporučujeme od stejného výrobce kvalitní zinek v podobě citrátu zinečnatého v mega dávce 30 mg


Recenze produktů se zinkem

Představili jsme si produkty pouze se zinkem, nyní si projděme ještě výrobky s kombinací zinku a dalších minerálů či vitamínů. Dozvíte se i to, proč danou kombinaci doporučujeme v tomto výběru a pro koho je nejvhodnější.


Viridian Vápnik, Hořčík a Zinek prášek, 100 g

Zinek v aktivní organické formě v prášku, 100 g (dávka na 28 dní).

V 1 denní dávce (3,5 g) najdete kromě 10 mg zinku (citrát zinečnatý), 400 mg vápníku (50 % DDD), 300 mg hořčíku (80 % DDD), 500 mg vitamínu C (625 % DDD) a kyselinu jablečnou zcela bez konzervantů.

Ideální kombinace pro lidi, kteří hledají podporu pro kosterní aparát, při osteoporóze, ale také při únavě. Ideální podpora kondice pro seniory.

Cena: 11,30 Kč / denní dávku (3,5 g)

>>> Více o produktu


Adelle Davis lipozomální zinek s vitamínem C, tekutý 200 ml

Zinek v liposomální organické forměv tekutém stavu, 200 ml (dávka na 20 dní)

V 1 denní dávce (10 ml) je obsaženo 15 mg zinku (glukonan zinečnatý), 1050 mg lecitinu a 1000 mg (1250 % DDD) vitamínu C. Dále je ve směsi přítomna demineralizovaná voda a konzervant sorban draselný. 

Tento produkt obsahuje silnou dávku zinku spolu s vitamínem C v liposomální podobě, která zaručuje výbornou vstřebatelnost. Ideální pro období viróz a chřipek, kdy potřebujeme podpořit náš imunitní systém. Pozor tento produkt není vhodný pro děti do 3 let. Jako bonus ještě slouží fakt, že produkt je vyráběn na Slovensku.

Cena: 19,45 Kč / denní dávku (10 ml)

>>> Více o produktu


Tip: Pro děti doporučujeme Organika Kids Tekutý zinek s vitamínem C pro děti.


Vitamíny na vlasy a nehty - zinek, biotin, l-lysin, přeslička rolní, 90 kapslí

Zinek v organické formě v rostlinných kapslích, 90 kapslí (dávka na 1 měsíc)

V 1 denní dávce (3 kapsle) je obsaženo 21 mg zinku (citrát zinečnatý), vitamín A, vitamín D2, vitamín E, vitamín B6, kyselina listová, biotin, vitamín B5, vápník, železo, měď, L-lysin, vitamín B12, antioxidant a i. Jedná se o top multivitamínový a minerální komplex, který se postará o ozdravení vašich vlasů, nehtů a přispěje k normální pigmentaci vlasů. Účinnost jednotlivých vitamínů a minerálů se navzájem doplňuje a zajišťuje co nejvyšší vstřebatelnost. Hledáte-li “elixír” pro vaše vlasy, nehty a kůži, tento multiminerál je ideální volbou. Pozor díky obsahu železa není vhodný pro děti a kvůli vitamínu A rovněž není doporučován těhotným ženám

Cena: 33 Kč / denní dávku (3 kapsle)

>>> Více o produktu


 

Biocare Nutrisorb® Tekutý zinekVeganicity Zinek citrátSinoPlaSanCytoplan Wholefood ZincVápník, hořčík a zinekAdelle Davis lipozomální zinek s vitamínem CVitamín na vlasy a nehty - zinek, biotin, l-lysin, přeslička rolní

balení

30 ml

90 tablet

100 ml 

60 kapslí

100 g

200 ml

90 kapslí

obsah

5 mg glukonanu zinečnatého

10 mg citrátu zinečnatého

25 mg sulfátu zinečnatého

7,5 mg zinku z brukve sítinovité

10 mg citrátu zinečnatého plus vápník, hořčík, vit. C a kys. jablečná

15 mg glukonanu zinečnatého plus vitamín C a lecitin

21 mg citrátu zinečnatého plus dalších 12 vitamínů a minerálů

jak dlouho vydrží?

2 měsíce

3 měsíce

4 měsíce

1 - 2 měsíce

28 dní

20 dní

30 dní

cena denní dávky

5 Kč

2 Kč

4,30 Kč

5 - 10 Kč

11,30 Kč

19,45 Kč

33 Kč

pro koho?

při virové náloži
 

kvalita za málo peněz

velké balení, pro stresové období

top čistý produkt bez jakékoliv příměsi

pro seniory, při osteoporóze, únavě

nevhodný pro děti do 3 let, při virózách

nevhodný pro děti a těhotné, elixír zdraví pro vaše vlasy, nehty

Tabulka: Porovnání produktů se zinkem


Závěr

Zinek je pro tělo nezbytný prvek, který je ale zároveň v nedostatku i nadbytku škodlivý. Stravujeme-li se pestře a vyváženě, zinek můžeme snadno pokrýt z potravy, i té rostlinné. V případě období se zvýšenou potřebou doporučujeme zařadit kvalitní výživový doplněk.


Autor článku:

Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance


Zdroje:

 1. https://www.verywellhealth.com/best-zinc-supplements-4688864
 2. https://www.forbes.com/health/body/best-zinc-supplements/
 3. http://www.healthline.com/nutrition/zinc 
 4. http://mayoclinic.org/drugs-supplements-zinc/art-20366112
 5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/best-zinc-supplement
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...