Profuel – pomocník pro novou životní fázi

25. 9. 2020
Profuel – pomocník pro novou životní fázi

Roman Bartoš – vegan, nyní více jak 7 let. Posledních deset let jsem se věnoval pouze práci, e-shopu GAEA, adoptovanému chrtovi a dceři. V podstatě nic jiného nebylo. Od tří let jsem byl ekzematik a alergik, od devíti středně těžký astmatik, do třiceti v léčbě, následně jsem řekl dost a uzdravil se.
Od 12ti let, tedy od roku 1990 jsem byl v posilovně více než doma. Po shlédnutí prvních videokazet po sametové revoluci (Terminátor, Predátor 😊) s Arnoldem mi tento svět naprosto učaroval a podlehl jsem mu. Posilovnu jsem i vedl, učil jsem zákazníky správně posilovat,… Po odchodu na vysokou už mi zbývalo méně času, ale o prázdninách jsem dával dvoufázové tréninky, abych to dohnal. Ovšem poté, co jsme si vzali hypotéku, adoptovali greyhounda Sunnyho z Irska a začali plánovat rodinu už to moc nešlo. A pak už vůbec.
Nyní, kdy se na mě dost nevybíravě podepsal lockdown ze začátku roku 2020, jsem už neviděl jinou možnost než začít něco dělat. A po 10 letech jsem se vrátil do posilovny. Trochu to souviselo i s tím, že po přechodu na veganství jsem shodil 25 kilo, které postupně s příchodem rodiny a lockdownu našly cestu zpět, potvory.
Nepatřím mezi vegany, kteří se zvládnou živit zdravě a vyváženě (jsem takový lempl), beru doplňky, abych dohnal to, co nezvládám dávat stravou. V době, kdy jsem ještě chodil do práce a neseděl doma, mě extrémně vyhovoval Loving hut, kde jsem si dal vždy porci jídla, kterou ostatní nemohli pochopit, ale hlavně jsem tam měl asi 20 různých druhů potravin najednou. Tato pestrost jednou denně mi velmi vyhovovala a byl jsem za ní velmi rád. Nyní na home office a v lockdownu se mi o takové pestrosti jídla může jen zdát. Proto kromě déčka a B12 beru i Vegvit, Opti3, MSM glukosamin komplex a vápník s hořčíkem.
A tak jsem opět začal s posilovnou. Využil jsem faktu, že máme nově v nabídce značku Profuel a začal ji na sobě testovat. Za mých mladých let (skutečně je mi už 42, děs, hrůza, nechci) jsem žádné doplňky stravy neměl a končil jsem na vaječném bílku. Samozřejmě doba za těch 30 let (au) pokročila a nyní jsme někde úplně jinde. A snažím se z toho těžit. Podělím se o mé osobní zkušenosti a můj pohled na věc. Nejsem expert na sportovní výživu, cross fit je pro mě spíše nadávkou (zabírají tolik posilovacích strojů najednou, grrr), jsem v tomto skutečně stará garda. Proto mohu posoudit pouze svůj subjektivní pohled na věc.
Zaměřím se na produkty, které používám a seřadím je podle toho, jak a kdy je používám.

 


Zelenáč
Co se týče snídaně, tak tam jsem do muesli s ovocem zařadil Zelenáče. Když jsem ho v nabídce Profuel našel, zajásal jsem radostí. Tak komplexní výtvor jsem ještě neviděl. Přes 40 různých druhů ovoce, zeleniny, zelených potravin,… Naprosto úžasná kombinace oslazená stévií, která mě fakt dostala a hlavně přes zimu ji budu brát neustále. Fakt se mi hodně líbí a dost na něj sázím. Není to součást sportovní výživy, spíš pestrého jídelníčku. Je tam spirulina, takže konzumujte s odstupem od doplňku stravy s B12 (ideálně 4 hodiny a více). 
Zelenáč je něco, co mi nahrazuje Loving hut. A vím, že denně 40 různých druhů ovoce a zeleniny nesním, takže za mě super kombinace, na kterou nedám dopustit. 
Aktuální poznatek: když na Zelenáče zapomenete, tak stačí rozmíchat s trochou vody a chutná velmi dobře. Není tam žádný dozvuk a pachuť, jen příjemné, zelené osvěžení.


Kreatin + Beta-Alanin (Fundament)
Toto pro mě jsou absolutní novinky, dokud jsem tyto produkt nezaváděl do sortimentu, tak jsem o nich a jejich funkcích nevěděl. Protože je to nyní třetí týden, co cvičím, tak mohu posoudit to, jak na mě tyto složky působí (aspoň dle mého subjektivního pocitu) oproti tomu, jak jsem začínal v minulosti. Nevím, jestli to znáte, po nějaké době pauzy pak posilovna hodně bolí. Druhý, třetí, čtvrtý den se hýbete hodně blbě, zvláště, pokud si naložíte (což já samozřejmě vždy dělával). Já měl tyto bolesti vždy a zvykl jsem si. Nyní, když jsem o dost starší, navíc ten podvyživený vegan, jsem očekával to samé. Musím ale přiznat, že situace je mnohem lepší. Samozřejmě se nedostávám ve váhách zatím tam, co dřív, což je naprosto logické po tak dlouhé pauze, ale rozhodně se nešetřím. Dělám víc opakování a tolik to nebolí. Akorát první týden to bylo horší, minulý a tento týden už jsou mnohem lepší a netrpím ani svalovou horečkou, ani bolestmi. Dbám na protahování, což jsem dělal i v minulosti (trochu), ale stejně čistě subjektivně, jsem schopen mnohem lepšího fungování po cvičení. Nevím, jestli je to zásluha zrovna těchto dvou látek, ale jiné vysvětlení nemám.
U všech cviků dělám více jak 10-12 opakování a jsem jich schopen bez nějaké bolesti nebo pálení po skončení (pálení začíná až po 15tém opakování u velkých svalových skupin při vyšších vahách). 
Vzhledem k tomu, že po cvičení zase zapadám do role otce, kdy s dcerou blbneme, zvedám ji atd., tak ani nemohu jinak. Nemohu být pár dní mimo provoz, zítra jde lézt na stěnu a já ji jistím.


Tunnelblick
Tohle jsem na začátku nechtěl a neobjednal. Ale pak jsem podlehl pokušení to vyzkoušet. A můžu potvrdit, fakt se mi lépe soustředí na jednotlivé cviky a série. I když je posilovna plná mladých, co si tam povídají, jsem schopen velmi dobře jet svou sérii bez ztráty pozornosti. Nepotřebuji sluchátka, hudbu, zavřít oči, prostě sednu a jedu. Nikdy bych nevěřil, jak moc taková „blbůstka“ může pomoci v tom odjet kvalitní trénink a neztratit koncentraci. A to, že mezi sériemi řeším něco na mobilu, vůbec nevadí. Prostě odložím telefon a jsem jak robot. Skvělá zkušenost, velmi mi to pomáhá.
A aktuální zkušenost. Dneska jsem vstával jak spráskaný pes po asi 5 hodinách spánku, díky telekonferenci jsem šel cvičit až v poledne, hladový před obědem, celý rytmus rozhozený (což rození býci fakt milují), a ejhle, naprosto v pohodě, plné soustředění bez výkyvů a odjel jsem celý trénink vč. boxovacího pytle na konci. 
Jo, tohle se vyplatí.


Alpha EAA
Tyto esenciální aminokyseliny si beru do lahve na cvičení. Jsou docela dost sladké, což nemám zrovna v lásce, ale budiž. Zde nevím, jak přesně posoudit účinnost – nerozpadám se a klouby drží (samozřejmě 3 týdny jsou fakt krátká doba na posouzení). Společně s tím tento třetí týden viditelně mizí břicho, ačkoliv váha zůstává nezměněna. Beru to tak, že je to taková jistota vedle stravy. 
Piju ze shakeru od Profuel a ta pružina je fakt dobrý vynález. Velmi dobře rozmixuje žmolky plavající na povrchu a ty se nikde nelepí. Jo, ale bacha, ujistěte se, že máte zavřenou krytku picího otvoru před shakeováním – naposledy jsem se dost ohodil a s tím i kus kuchyně.


V-Protein
Tak tohle bylo velké překvapení. V-Proteinu si velmi vážím, protože se jedná o z mého pohledu nejekologičtější možnou variantu proteinu (v Německu vypěstovaný hrachový základ), který je doplněn o L-Methionin a L-Tryptofan, aby bylo v hodnocení biovyužitelnosti PDCAAS dosaženo úrovně 100 – tedy na úrovni syrovátkového proteinu. 
V-Protein je pro mě spíše ideologickým milníkem než proteinem. Je to statement, že jsme schopni vyrobit ve veganské verzi něco, co je plně srovnatelné se živočišným produktem, navíc je mnohem ekologičtější (hrách během růstu zkvalitňuje půdu, na které je pěstován) a transport neprobíhá přes půl zeměkoule. V-Protein v sobě naprosto jasně zosobňuje to, co znamená veganství pro planetu a její budoucnost. A jasně ukazuje cestu do udržitelné budoucnosti. A díky PDCAAS 100 je maximálně využitelný, takže s minimem nevyužitého odpadu! A kompletně bez sóji.
Z toho důvodu (a z ohlasů, které jsem dříve zaznamenával na hrachové proteiny), jsem k tomuto proteinu přistupoval s nevalnými očekáváními ohledně chuti a zážitku. Nemám moc zkušeností, předtím jsem užíval jeden protein v kombinaci hrachového a rýžového izolátu, což nebylo nic moc. Fakt mi nechutnal. Tak jsem byl připraven na vše. A hle, mám doma příchuť jablkový koláč a je to fakt mňamka. Dám si necelou odměrku do hrnku, trochu rostlinného mléka a ono mi to jen takto připravené chutná fakt hodně. Docela se po tom můžu utlouct. Samozřejmě, na můj vkus je to moc sladké, spíš to připomíná zmrzlinu než protein. Ale skutečně jsem překvapen, jak moc mi chutná. 
Vedle toho jsem dostal na testování novinku od Profuel – protein 4K (mix sóji, slunečnice, konopí, dýňových semínek slazený stévií a sukralózou). Musím přiznat, že se hůř rozpouštěl a šel mi hůř rozmixovat a také ta chuť nebyla tak dobrá. Jasně upřednostňuji V-Protein.  OK, po několika dnech se vzorky 4K Proteinu slaný karamel, vanilková zmrzlina nebo citrónový cheescake je to doma tak, že ho umíchám a holky mi ho sní. Zažili jste protein, který je zákuskem? Tak ho budeme muset zařadit do nabídky.


Už se zase blbě tlemín, když dodělám sérii a málem se mi podlomí kolena
Jo, jsem fakt nadšený, že jsem tuto značku objevil. Jedná se o pomocníka, kterého jsem já osobně pro další fázi mého života hodně potřeboval. Fázi, kdy vedle funkce otce a podnikatele jsem i člověkem, který se o sebe musí starat. Ano, jsem workoholik, který se nemůže od počítače odlepit ani o víkendu, čímž trpí nejen jeho fyzická schránka. Našel jsem motivaci a pomocníka, který pomůže, když je to potřeba.
Je to zatím jen pár týdnů (3 týdny), tak pociťuji změnu. Uvidím, jak to půjde dále (hlavně, ať nezavřou posilovnu), ale ačkoliv jsem mnohem starší než v době, kdy jsem posiloval pořád, tak se nyní cítím líp. A vedle cvičení zvládám rodinu, práci i výlety s naší dcerou. Dokazuje to tento článek, který píšu poté, co jsem jel dvě hodiny nohy a mezitím zařizoval plno věcí do firmy. Dřív jsem byl z noh úplně odvařenej, dneska pohoda. A to jsem včera poprvé po 25 letech jel na kole! 
Dodatek – druhý den poté, kdy se mi po každé sérii na nohy málem podlomily kolena, necítím žádnou bolest, nic. Pohoda, mohu chodit (ano, bolí mě zadní partie, ale průkazně ze sedátka na kole). A to jsem se neskutečně uchechtával pokaždé, když jsem dodělal sérii – ano, jsem ve svém živlu a je to mnohem lepší než dřív. Soustředím se, funguji lépe, mám dost energie, nic mě nebolí a funguji i mimo posilovnu. Zlaté období života začíná. 

Nenechte si ujít

Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...