Snažíte-li se otěhotnět nebo již těhotnájste, je pravděpodobné, že máte spoustu nezodpovězených otázek ohledně zdravého stravování a výživy. Je vůbec možné si zajistit všechny důležité živiny v dostatečné míře, aby těhotenství probíhalo optimálně a miminko se zdravě vyvíjelo? V odborných publikacích, doporučeních i článcích se často dočteme o kyselině listové, omega-3, magneziu i železe, ale jak je na tom zinek?
Zinek patří mezi živiny, na které je potřeba se v těhotenství (a nejen v těhotenství) rozhodně zaměřit. V tomto článku si vysvětlíme význam zinku v období těhotenství, jeho funkci v organismu, doporučené dávkování, ale popíšeme si i možné důsledky jeho nedostatku.
Proč je zinek v těhotenství nezbytný?
Pojďme si ve zkratce říci něco málo o zinku, jeho funkci v organismu a jeho důležitosti v procesech, které s těhotenství přímo souvisejí.
Co má na starost zinek v organismu
Zinek je známým stopovým prvkem, který hraje důležitou roli v životech lidí, zvířat, ale i rostlin. Bohužel je tento minerál často opomíjený, což je však dáno tím, že důležitost zinku byla popsána teprve před několika desítkami let. Bez zinku se bohužel neobejdeme a je potřeba si jeho dostatek zajistit, aby v našem těle vše probíhalo optimálně.
Zinek se podílí na tvorbě více než 300 enzymů v našem těle a dále se podílí i na:
- růstu a dělení buněk,
- procesech spojených s reprodukcí,
- tvorbě DNA,
- syntéze bílkovin,
- na naší chuti,
- metabolismu makroživin,
- imunitní funkci,
- neurologických procesech,
- působí jako antioxidant
… a to zdaleka není vše.
Teď už víme, že zinek bychom rozhodně neměli opomíjet a měli bychom se na jeho dostatek zaměřit. Důležitost zinku je potřeba zdůraznit v obdobích vývoje dětí (kojenci, děti, dospívající), u těhotných a kojících matek, u osob staršího věku, osob užívajících větší množství alkoholu, u kuřáků, sportovců, ale i veganů a vegetariánů.
Nezbytnost zinku v těhotenství
V těhotenství je zinek klíčovým prvkem, který podporuje vývoj, růst, dělení buněk a tvorbu DNA. Účastní se na mnohých neurologickýchprocesech a celkově je potřebný k reprodukci. Obzvláště důležitý je zinek ve všech obdobích rychlého růstu člověka, mezi něž patří i období těhotenství.
Existuje studie, který se zaměřila na účinky doplňování zinku během těhotenství a došla k závěru, že řada žen v plodném období se potýká s mírným až středním nedostatkem zinku. Nedostatek zinku v těhotenství se spojuje také s možností předčasného porodu a zdá se, že má vliv i na celkové prodloužení doby samotného porodu.
Výzkum porovnával růst a vývoj malých dětí a zjistil, že deficit zinku má přímý vliv na růst dětí v kojeneckém věku. Zároveň autoři tohoto výzkumu došli k závěru, že při suplementaci zinku v období těhotenství je menší riziko předčasného porodu.
Před časem byla zveřejněna zpráva od WHO (Světová zdravotnická organizace) o vlivu doplňování zinku v období těhotenství, která zdůrazňuje, že zinek se v našem organismu neukládá do zásoby a musíme jej proto přijímat pravidelně ze stravy a doplňků stravy.
WHO dále upozornila na nezbytnost zinku v mnohých biologických procesech, které v těle v průběhu těhotenství probíhají, především pak růst a vývoj plodu, tvorba nervového systému a v neposlední řadě také správná funkce imunitního systému.
Doplňování zinku v období těhotenství pomáhá předcházetpotížím, které se při nedostatku zinku objevují. Suplementací tak můžete předcházet:
- neurologické malforaci plodu,
- vrozeným vývojovým vadám,
- preeklapsii,
- snížené plodnosti
- pomalému či inhibovanému růstu plodu,
- nebo poporodnímu krvácení.
Jak můžeme doplnit zinek v těhotenství?
Těhotná matka má dvě možnosti, jak si dostatek zinku obstarat. Je potřeba zmínit, že zinek jako takový není vyloženě nutné suplementovat. Dostatek zinku lze zajistit pouze příjmem ze stravy, ale tato možnost si žádá určité znalosti o potravinách, jejich správném skládání v rámci jídelníčku, případně konzultaci s výživovým poradcem, který pomůže konkrétní potraviny efektivně zařadit.
Další možností, která je pro mnoho těhotných maminek snazší a pohodlnější, je volba vhodného doplňku stravy, který zinek obsahuje.
Zinek v doplňcích stravy
Na pultech lékáren, kamenných i internetových obchodů dnes najdeme zinek v různých formách a podobách. Jaký zinek si vybrat? Který je nejlepší a nabízí nejvýhodnější vstřebatelnost? Jak vybrat vhodný zinekpro období těhotenství?
Nejčastěji se setkáváme s těmito podobami:
- Anorganická forma zinku - Zástupcem této skupiny je například oxid zinečnatý. Tato forma zinku se vyznačuje velmi příznivou cenou, snadno se díky tomu prodává a využívají toho často i supermarkety. Anorganická forma zinku však poskytuje opravdu nízkou míru vstřebatelnosti, která se většinou udává okolo 10 %. Tato forma zinku je tedy velmi neefektivní a ve výsledku v poměru cena vs. vstřebatelnost se ani nejedná o levné řešení.
- Organické a chelátové formy zinku - Chelátové formy zinku obsahují aminokyseliny a jejich vstřebatelnost je v porovnání s anorganickou formou zinku výrazně vyšší. Dosahuje zhruba k 80 %. Chelátové formy zinku bývají zpravidla dražší, než anorganické formy, nicméně jejich efektivita je mnohonásobně vyšší a ve výsledku nám dodají podstatně více zinku.
Podle studií, které se efektivitou vstřebávání zinku zabývají, jsou nejvýhodnější především tyto formy:
- Zinek citrát patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější formy zinku se skvělou vstřebatelností a je velmi často využíván na podporu imunitního systému a zdravý stav kůže.
- Zinek bisglycinát má elektricky neutrální náboj. To znamená že zinek v této podobě se v těle neváže na jiné prvky a k přímému využití tak nic navíc nepotřebuje. Z některých zdrojů se můžeme dočíst, že tato forma zinku je při suplementaci nejefektivnější.
- Zinek pikolinát se také skvěle vstřebává do těla a jeho vlastnosti jsou velmi podobné zinku citrátu. Tato forma se nejčastěji používá k podpoře zdravého vývoje a růstu.
- Zinek glukonát je často využíván k léčbě kožních potíží, mezi které patří například akné. Mimo kožní problémy je však také efektivní v podpoře imunitního systému.
Potraviny bohaté na zinek
Zinek je minerál, který je ze stravy snadno dostupný. Mezi jeho nejbohatší zástupce patří maso, ryby, obiloviny (obzvláště ty celozrnné), luštěniny a mléčné výrobky. Obecně se dá říci, že zinek je lépe vstřebatelný ze živočišných potravin než z těch rostlinných, ale neznamená to, že rostlinně se stravující lidé by si nemohli obstarat dostatek zinku z potravy.
Primárními zdroji zinku pro rostlinně se stravující lidi (vegetariáni, vegani, raw vegani) patří celozrnné obiloviny, luštěniny, tofu s tempehem, oříšky a semínka, ale také o zinek obohacené potraviny.
Obsah zinku v mg na 100g zaokrouhleno na 1 desetinné místo v rostlinných potravinách:
- pšenice jednozrnka - 6,3 g,
- pšenice dvouzrnka - 4,4 g,
- pšenice ozimá - 3,6 g,
- špalda - 3,5 g,
- pohanka - 2,0 – 3,0 g,
- proso - 3,0 g,
- žito ozimé - 2,7 g,
- ječmen - 2,5 g,
- oves - 2,5 g,
- kroupy ječné - 2,0 g,
- chléb pšenično-žitný - 1,2 g,
- mouka pšeničná hrubá - 0,7 g,
- krupice hrubá - 0,6 g,
- mouka pšeničná polohrubá - 0,5 g.
Ačkoliv luštěniny, obiloviny a oříšky obsahují slušné množství zinku, je třeba zmínit přítomnost antinutričních látek v těchto potravinách. Ty bohužel brání vstřebávání zinku v ideální míře. Mezi antinutriční látky patří především:
- fytáty (v celozrnném pečivu kromě kváskového chleba),
- fosfáty (colové nápoje, masné výrobky, ryby),
- oxaláty (některá listová zelenina jako je například špenát, rebarbora či červená řepa),
- třísloviny (víno a černé i zelené čaje).
Náš tip: Namočte si na několik hodin před přípravou či přes noc obiloviny do vody. Snížíte tak množství antinutričních látek – fytátů.
Některé látky naopak vstřebávání zinku a jeho využití v těle podporují. Sem patří například:
- histidin, který najdeme v mandlích, arašídech, hovězím a vepřovém mase,
- methionin v mandlích, tvarohu, tresce, makrele, tuňáku,
- cystein v mandlích, arašídech, hovězím a vepřovém mase,
- kyselina citrónová v jablkách, hruškách, bobulích a citrusech.
Náš tip: Upečte si domácí pečivo z obilovin bohatých na zinek. Poté si jej natřete třeba mandlovým máslem a přikusujte ovoce (jablka, hrušky, citrusy). Tato kombinace je na zinek opravdu bohatá!
Nedostatek zinku v období těhotenství
Jak vůbec poznáme nedostatek zinku? Jak se tento nedostatek projevuje a co může při dlouhodobém deficitu způsobit? Pojďme se na to podívat blíže.
Nedostatek zinku velmi často způsobuje zpočátku drobné kožní změny, které se mnohým lidem zdají, jako začínající ekzém. Na pokožce se mohou objevit malé praskliny, nejčastěji v oblasti úst, na končetinách a u dětí na místech pod plenkou. Tyto kožní změny často neustupují po použití promašťujících a hydratačních přípravků.
Pokud trpíte nedostatkem zinku, můžete na sobě pozorovat i následující příznaky:
- zhoršení kvality nehtů,
- vypadávání vlasů,
- náchylnost k infekcím,
- změnu v chuti,
- řídkou stolici,
- problémy se zrakem,
- redukci váhy,
- zdlouhavé hojení ran,
- podrážděnost,
- nebo impotenci.
Pokud mají nedostatek zinku děti, hrozí riziko zpomaleného vývoje a růstu. V případech většího deficitu hrozí i oddálení pohlavní dospělosti.
Pokud trpí nedostatkem zinku těhotná žena, může to mít přímý vliv na vývoj jejího dítěte. Data vědeckých studií dokazují, že výskyt mírného či středního deficitu zinku je poměrně častým jevem, obzvláště pak v tzv. rozvojových zemích.
Na druhou stranu studie také ukazují, že užívání doplňků stravy s obsahem zinku v průběhu těhotenství může mít pozitivní vliv na imunitu novorozence a zároveň snižuje u kojenců náchylnost k infekčním onemocněním. Některá data poukazují i na teorii, že doplňování zinku v průběhu těhotenství může redukovat pravděpodobnost vrozeného rozštěpu rtu či patra.
Kolik zinku je vhodné užívat v těhotenství?
„Mohu užívat doplňky stravy s obsahem zinku v těhotenství? Kolik zinku bych měla ideálně doplňovat?“
Určitě Vás v průběhu článku tyto otázky napadly a my si je nyní zodpovíme.
Užívání doplňků stravy s obsahem zinku je v těhotenství bezpečné, ale je potřeba dodržet a nepřekračovat doporučené denní dávkování. Dostupná data týkající se doporučených denních dávek uvádějí, že těhotné ženy by měly v ideálním případě přijímat 11–13 mg zinku denně.
Pokud to srovnáme s doporučením pro netěhotné dospělé ženy, které by měly přijímat zhruba 8 mg denně to není až tak výrazný rozdíl, ale je na místě věnovat vyšší potřebě pozornost. Níže je přehledná tabulka doporučených denních dávek v různých stavech a věku ženy.
Upozornění! Suplementace zinku ve vyšších dávkách může být v některých případech výhodná, například pokud se nachladneme nebo onemocníme chřipkou. Pokud však chcete zinek suplementovat ve vyšších dávkách, vždy se poraďte s lékařem, zejména pokud jste těhotná.
Těhotné ženy 18 let a méně | 13 mg za den |
Těhotné ženy 18 let a více | 12 mg za den |
Kojící ženy 18 let a méně | 14 mg za den |
Kojící ženy 18 let a více | 13 mg za den |
Ženy 18 let a méně | 9 mg za den |
Ženy 18 let a více | 8 mg za den |
Je potřeba zdůraznit, že by těhotné ženy neměly zapomínat na zvýšenou potřebu zinku ani po porodu. V období kojení je totiž potřeba zinku ještě o trochu vyšší, než v období těhotenství. Více informací najdete v tabulce výše.
Jakou dávku zinku bychom neměli překročit? Je možné se zinkem předávkovat?
Předávkování zinkem čistě ze stravy je v podstatě nemožné, jelikož potraviny často přijímáme v pestré škále (různé potraviny v průběhu dne). Abychom se přehnaně zásobili zinkem ze stravy, museli bychom jíst celý den pouze nejbohatší potraviny na zinek v obrovských dávkách, což je nereálné a i tak to pravděpodobně nedotáhneme až do předávkování, jelikož potraviny jsou v podstatě balíček různých živin.
Pokud užíváme více doplňků stravy (většinou se to týká komplexů s obsahem různých vitamínů a minerálů), je potřeba si vždy zkontrolovat a sečíst hodnoty zinku ve všech doplňcích stravy, abychom měli přehled, kolik zinku nám v součtu denně dodávají.
Denně bychom nemělipřekročitdávku 25 mg. Pokud tuto dávku překročíme několik dní po sobě, je možné, že zaznamenáme mírné příznaky nadbytku zinku. Přehnaně vysoké dávky zinku jsou pro těhotné ženy, ale i ostatní lidi, nevhodné i škodlivé.
Mezi příznaky předávkování zinkem patří:
- nevolnosti,
- bolesti žaludku,
- průjmy,
- zvracení
- bolesti hlavy.
Pokud bychom doplňovali zinek ve vysokých dávkách dlouhodobě, mohli bychom docílit chronické toxicity zinku, což má za následek nízkou hladinu „dobrého“ cholesterolu, snížené imunity, i deficitu mědi. Dlouhodobý nadbytek zinku v těle také zabraňuje vstřebávání železa, zastavuje krvetvorbu, což má za následek anémii.
Závěr
V tomto článku jsme si vysvětlili co je to zinek, proč jej potřebujeme pro správnou funkci organismu i proč je klíčovým prvkem v těhotenství. Zaměřili jsme se na možnosti zajištění jeho dostatku ze stravy, popsali jsme si běžně dostupné formy zinku, pojmenovali jsme si nejefektivnější a nejvhodnější formy a uvedli doporučené denní dávky. Věřím, že nyní je již téma zinku v těhotenství o mnoho jasnější.
Autor článku:
Kateřina Brenkušová
Veganka, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy se zaměřením na děti, těhotné a kojící matky
Zdroje:
- https://is.muni.cz/th/c0qcv/Zinek_ve_vyzive_cloveka_-_Bc._2008.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7043363/
- https://www.who.int/publications/i/item/9789240030466
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1753-4887.2006.tb00169.x
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9262205/
- https://www.healthdirect.gov.au/zinc-deficiency
- https://www.eatforhealth.gov.au/nutrient-reference-values/nutrients/zinc
- https://www.babycenter.com/pregnancy/diet-and-fitness/zinc-in-your-pregnancy-diet_673
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/#en11
- https://www.nutridatabaze.cz/vyhledavani-potravin/podle-nutrientu/?id=37
- Gerald Rimbach, Jennifer Nagursky, Helmut F. Erbersdobler: Lebensmittel-Warenkunde für Einsteiger. Springer-Verlag.