Jaké účinky (i možné nežádoucí) má užívání lichořeřišnice?

17. 4. 2024
Jaké účinky (i možné nežádoucí) má užívání lichořeřišnice?

Možná jste se s ní setkali během přípravy salátů a ani jste nevěděli, že se jedná o lichořeřišnici, květ s nápadnou žlutou nebo oranžovou barvou, který je bohatý na řadu přínosných látek. Lichořeřišnice je řazena mezi jedlé květy a vyniká svou specifickou, lehce pikantní chutí. Je ceněná pro svůj obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů, které již od dávných dob zajišťují její využití v tradičním léčitelství. V článku se podíváme na to, co tento květ obsahuje a jaké přínosy může přinést člověku.


Lichořeřišnice – co to je?

Termín lichořeřišnice může odkazovat na libovolnou rostlinu z čeledi lichořeřišnicovitých (Tropaeolaceae), zahrnující až 80 různých druhů. Nejvíce rozšířeným zástupcem je lichořeřišnice větší s latinským názvem Tropaeolum majus.

Původ lichořeřišnice větší je v Jižní Americe, kde ji původní obyvatelé tradičně využívali v rámci lidového léčitelství díky jejím antibakteriálním vlastnostem. Nejčastěji byla využívána jako přírodní antibiotikum proti různým zánětům, přičemž se aplikovala ve formě obkladů na rány či jako nálev.

S postupem času se lichořeřišnice rozšířila po celém světě a její různé druhy, nabízející květy v mnoha barvách, jsou oblíbeným květem v mnoha zahradách. V gastronomii se pak jako jedlý květ využívá například v salátech.


Jaké látky se nacházejí v lichořeřišnici?

S rostoucím poznáním přínosů lichořeřišnice začali lidé využívat celou rostlinu – od květů přes semena až po listy a stonek – pro tvorbu doplňků stravy, které koncentrují její hodnotné nutriční složky. V následujícím přehledu najdete, které živiny lichořeřišnice obsahuje.

Vitamíny

vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin)

vitamín C

vitamín A (betakaroten)

Minerály

draslík

fosfor

hořčík

vápník

mangan

měď

zinek

železo

Antioxidanty

lutein

antokyaniny

polyfenoly

Další složky

glukotropeolin

silice s obsahem síry

omega-3 mastné kyseliny


Využití lichořeřišnice v doplňcích stravy

Nejčastěji se lichořeřišnice objevuje ve formě tinktur, ale na trhu jsou dostupné i extrakty, čaje, tablety nebo kapsle s obsahem této rostliny.


Účinky lichořeřišnice pro člověka

Jako bohatý zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů může lichořeřišnice poskytovat řadu zdravotních výhod, zejména při podpoře imunitního systému a řešení zánětlivých stavů v organismu.


Antibakteriální a antibiotické vlastnosti lichořeřišnice

Výzkumy naznačují, že lichořeřišnice by mohla být prospěšná v boji proti některým nemocem, jako jsou respirační infekce, kašel, bronchitida nebo běžné nachlazení. Podle těchto studií by extrakty z této rostliny mohly mít schopnost blokovat zánětlivé procesy v imunitním systému, což by mohlo vést k redukci otoků.

V lichořeřišnici se antibakteriální účinky připisují hlavně sloučeninám síry a glykosidu glukotropeolinu.


Pomoc při infekcích močových cest

V minulosti se lichořeřišnice využívala v tradiční medicíně k léčbě močových cest. Existují studie, které zkoumaly účinky kombinace extraktu z lichořeřišnice a křenu na pacienty s chronickými infekcemi močového traktu a dosáhly nadějných výsledků.

Jedna studie porovnávala účinnost antibiotik a botanických extraktů, včetně lichořeřišnice, při léčbě respiračních a močových infekcí. Zjistilo se, že rostlinné extrakty mohou být v účinnosti srovnatelné s antibiotiky, avšak s menším rizikem nežádoucích vedlejších účinků.


Posílení imunitního systému

Díky prospěšným živinám, zejména v listech a květech, může lichořeřišnice přispět k posílení imunitního systému. K tomuto přispívá zejména bohatý obsah vitamínu C a antioxidantů, jako jsou antokyany a polyfenoly, které mohou podporovat obranyschopnost těla.


Dezinfekční účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice může prokázat své dezinfekční schopnosti i při externím využití, kde může přispívat k léčbě drobných poranění, jako jsou lehké rány, puchýře nebo oděrky.


Antimykotické účinky

Pro své potenciální protiplísňové vlastnosti lze lichořeřišnici využít i v lokální aplikaci proti kožním plísňovým infekcím, díky obsaženým látkám, které prokázaly antimikrobiální účinky ve vědeckých studiích.


Možné nežádoucí účinky lichořeřišnice

Ačkoliv je konzumace nebo použití lichořeřišnice většinou považováno za bezpečné, je doporučeno začít s menšími dávkami a pozorovat reakci organismu. Může dojít k nežádoucím reakcím, zejména při externím použití, jako jsou alergické reakce na kůži.

Při jakémkoliv interním nebo externím užívání je třeba sledovat, jak vaše tělo reaguje, a v případě nežádoucích reakcí, jako jsou zažívací obtíže, problémy s močením nebo jiné neočekávané reakce, užívání lichořeřišnice ukončit.

Ženy v těhotenství a kojící ženy by se měly lichořeřišnici vyhnout, stejně jako děti, neboť nejsou dostupné studie potvrzující její bezpečnost pro tyto skupiny. Rovněž lidé s onemocněním ledvin, střevními nebo žaludečními vředy by měli být při užívání lichořeřišnice opatrní.


Jak správně užívat lichořeřišnici?

Protože lichořeřišnice je používaná jako bylinný extrakt, neexistují pro ni pevně stanovená doporučení pro užívání. Je vhodné konzultovat její užívání se svým lékařem nebo farmaceutem. Když si pořizujete doplňky stravy obsahující výtažky z lichořeřišnice, dbejte na to, aby pocházely od renomovaných výrobců a vždy se řiďte dávkováním a pokyny uvedenými na produktu.


Jak dlouho bych měl(a) lichořeřišnici užívat?

Obecně se doporučuje užívat lichořeřišnici po dobu, po kterou pocítíte potřebu řešit konkrétní zdravotní problém, což obvykle trvá několik týdnů. Je však důležité neužívat lichořeřišnici bez přestávky – mezi jednotlivými cykly užívání je třeba si dát několik týdnů pauzu.


Jak používat tinkturu z lichořeřišnice?

Tinktura je koncentrovaný bylinný extrakt s intenzivním účinkem. Dávkování se liší podle výrobce, ale obvykle se užívá 10 až 20 kapek jednou dávkou, kterou lze aplikovat přímo do úst, nebo přidat do vody.

Například v našem e-shopu nabízíme tinkturu od českého výrobce Salvia Paradise. Tinktura Salvia Paradise – Lichořeřišnice větší, bezalkoholová, 50 ml má doporučené dávkování 3x denně po 20 kapkách.


Závěr

Lichořeřišnice větší a ostatní zástupci čeledi lichořeřišnicovitých jsou rostliny, které mají člověku mnoho co nabídnout. Jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek přínosných pro zdraví. Vědecké studie potvrzují její antibakteriální, protizánětlivé a antiseptické účinky a je proto často považována za „přírodní antibiotikum“. Lichořeřišnice je také populární v gastronomii, protože její listy a květy jsou jedlé a mají specifickou pikantní chuť, díky které můžeme získat její prospěšné látky i přímo z potravy.

Jak je obvyklé u rostlinných extraktů, i při užívání lichořeřišnice, zejména ve formě tinktury, je důležité sledovat možné nežádoucí reakce organismu. Je proto vhodné začít s nižší dávkou a postupně ji zvyšovat podle doporučení výrobce. Příroda nabízí širokou škálu léčivých rostlin, a pokud máte zájem o další informace, můžete si přečíst náš článek o medicinálních houbách.


Redakce Gaea

Zdroje:

  1. https://practicalselfreliance.com/nasturtium-medicinal-uses/
  2. https://draxe.com/nutrition/nasturtium/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21815727/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27161402/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17723159/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16618018/
  7. https://academicjournals.org/article/article1380902607_Butnariu%20and%20Bostan.pdf
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...