Správné dávkování moringy: užívejte ji jako profík

28. 6. 2023
Správné dávkování moringy: užívejte ji jako profík



Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je přirozeně rozšířený strom v tropických a subtropických oblastech a je považována za jednu z nejvýživnějších rostlin na naší planetě. Často je nazývána "superpotravinou" nebo "stromemživota". Moringa obsahuje širokou škálu minerálů, vitamínů, aminokyselin, stopových prvků a antioxidantů, které mohou výrazně přispět k našemu zdraví a zlepšit celkovou imunitu.

Samozřejmě existují i jiné rostliny s podobnými látkami, ale moringa je unikátní vysokou koncentrací těchto látek. Proto lze moringu označit za přírodní multivitamínový a multiminerální poklad. Využít lze listy, plody, květy, kůru a kořeny moringy. V Africe jsou například listy moringy důležitou součástí stravy a kořeny se často používají v tradičním léčitelství, zejména při trávicích problémech. Zralá semena se také využívají v kosmetickémprůmyslu díky svému vysokému obsahu oleje. Nejcennější částí moringy jsou však malé zelené listy, které se zpracovávají do různých výživových doplňků, které jsou dostupné i na trhu.


Jak si vybrat a jak užívat moringu ve správné formě? 

V našem článku vám poskytneme užitečnéinformace, které vám pomohou vybrat nejvhodnější formu moringy pro vás a naučíme vás, jak ji užívat pro maximální přínos pro vaše zdraví.

Moringa a její extrakty jsou nejčastějidostupnéve formě syrových listů, prášku, čaje, tablet nebo oleje. Denní dávkování se liší v závislosti na konkrétní formě. Různé produkty také mají odlišnédoporučenédávkování, proto vždy pečlivě přečtěte pokyny a doporučení od výrobce a případně se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud máte nějaké pochybnosti.

Doporučujeme vám volit přípravky bez přidaných chemických látek, tedy bio doplňky stravy, které jsou také vhodné pro vegany a vegetariány. Při výběru je také důležité zjistit obsah moringy v daném výrobku, protože koncentrace a obsah se mohou výrazně lišit mezi různými výrobci. 

 


Prášek z moringy

Doporučené množství moringového prášku denně je 2-6 gramů. Prášek ze sušených moringových listů je nejlepší konzumovat spolusjídlem. Můžete ho například přidat do jogurtu, smoothie, omáček a podobně. Není vhodné používat prášek při pečení, vaření nebo jej vmíchat do horkéhonápoje. Nejezte moringový prášek na prázdnýžaludek.

Pokud s užíváním moringy teprve začínáte, začněte s menšímidávkami. Pokud nezaznamenáte žádné vedlejší účinky, jako je nevolnost nebo nadýmání, můžete postupně zvýšit denní dávku na doporučenou hodnotu uvedenou výrobcem. Prášek má tu nevýhodu, že je méněpraktický než tablety nebo kapsle.


Moringa ve formě tablet a kapslí

Potravinové doplňky ve formě tablet nebo kapslí mohou obsahovat buď čistý extrakt z moringových listů nebo mohou být obohaceny o další vitamíny nebo minerály. Vždy dodržujte doporučenédávkování a pokyny uvedené na obalu nebo v příbalovém letáku produktu, když si kupujete tablety nebo kapsle s obsahem moringy. Množství moringy a její koncentrace se mohou u jednotlivých výrobců tablet lišit. Je důležité dbát na to, abyste nepřekročilidoporučenoudávku kvůli vyšší koncentraci moringových extraktů v tabletách a kapslích.

Doporučenádennídávka moringy ve formě tablet je obvykle 400 miligramů až 2 gramy (v závislosti na váze a věku). Tablety nebo kapsle vždy zapíjejte dostatečným množstvímvody (nezapíjejte je alkoholem) a pro lepší snášenlivost je užívejte před jídlem.


Čaj z listů moringy

Skvělým způsobem, jak využít moringu, je příprava čaje z jejích sušených listů. V tradiční medicíně se tento čaj často používá k posílení celého organismu. Obsahuje víceantioxidantů než například zelenýčaj. Pro přípravu jednoho šálku čaje (cca 2 dl) se obvykle používá 1-2 čajové lžičky moringového čaje, který zalijeme horkou vodou (80-85 °C). Nechte čaj louhovat přibližně 5 minut a můžete jej pít 2-3krát denně. Při přípravě čaje z moringových listů můžete experimentovat a kombinovat jej s jinými bylinkami nebo zázvorem (zejména při chřipkových onemocněních). Je však dobré si přečíst návod na přípravu čaje uvedený na obalu od výrobce, protože se u každého výrobce může lišit.


Olej z moringy

Z moringových semen se také získává olej, který má širokéspektrumvyužití. Při nákupu moringového oleje je důležité se ujistit, že je plně přírodní a neobsahuje žádné škodlivé chemikálie. Také je klíčový způsob, jakým byl olej extrahován. Lisovánízastudena je považováno za nejkvalitnější, protože zachovává účinné látky a obsahuje vysoký obsah živin. Moringový olej lze užívat jak vnitřně, tak externě, a obě varianty nám mohou přinést mnohovýhod. V kosmetickém průmyslu je často využíván pro své pozitivní účinky. Konzumace oleje podporuje zdraví jater, zlepšuje trávení, pomáhá při anémii a zvyšuje celkovou imunitu organismu. Při užívání oleje je důležité nepřekračovat doporučenou denní dávku, která by neměla přesáhnout 6 gramů.


Čerstvá moringa a její semena

V zemích, kde se moringa olejodárná běžně vyskytuje, jsou čerstvé listy a semena běžně konzumovány, ať už syrové nebo po tepelné úpravě, jako je dušení, pražení nebo vaření. Tyto suroviny se používají také při přípravěčaje. Můžete je zakoupit od specializovanýchdodavatelů i u nás, ale v naší zeměpisné poloze se častěji používá jejich sušenáforma.


Vedlejší účinky při užívání moringy

Moringa zpravidla nemá téměř žádné nebo jen velmimírnévedlejšíúčinky, pokud se dodržuje správné denní dávkování. Je obecně považována za bezpečnou a může se užívat dlouhodobě.

Pokud však užíváte jiné léky, trpíte chronickýmonemocněním nebo máte jiné zdravotníproblémy, je důležité se před zahájením užívání moringy poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. Při předávkování nebo užívání nekvalitních výrobků může dojít k nevolnosti, nadýmání, plynatosti a předávkování může způsobit průjem nebo výrazné snížení krevníhotlaku.

Těhotné ženy nebo ženy plánující otěhotnění by měly být opatrné při výběru výrobků obsahujících moringu. Je třeba vybrat pouzeproduktyurčenétěhotnýmženám, které nezpůsobí žádné škody. Tuto informaci vždy naleznete v příbalovém letáku daného výživového doplňku. 

Moringa může být pro kojící ženy prospěšná a účinně napomáhá tvorbě mléka, ale přípravky z květů, kořene nebo kůry moringy mohou ve vzácných případech vyvolat stahy dělohy a potrat. Proto je důležité konzultovat užívání moringy s gynekologem při plánování těhotenství nebo pokud již těhotná jste. Užívání moringy u dětí je také nutné konzultovatslékařem. Většina výrobců nedoporučuje užívání moringy u dětí mladších 3 let. Více informací o užívání moringy v těhotenství najdete v našem článku ZDE.


Závěr

Moringa olejodárná se stále více stává známou a populární i u nás. Díky svým silným antioxidačním účinkům se často využívá v rámci prevence proti chronickým a civilizačním onemocněním. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů přispívá k posílení našeho zdraví a celkové imunityorganismu. Věříme, že pokud budete užívat moringu podle doporučení, která jsme popsali v našem článku, přinese vám svými blahodárnými účinky mnoho benefitů.


Redakce Gaea


Zdroje:

  1. https://vup.sk/index.php?mainID=2&navID=36&version=2&volume=57&article=2087
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453016300362
  3. https://allaboutmoringa.info/wp-content/uploads/2020/11/Ebook-The-Moringa-Tree-echo.pdf
  4. https://koreascience.kr/article/JAKO201435648479194.pdf
  5. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2023
  6. https://www.ajol.info/index.php/ajb/article/view/96497/85820
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1658077X15301235
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...