Péče o pleť v létě: 5 tipů a triků, jak si ji usnadnit

31. 5. 2022
Péče o pleť v létě: 5 tipů a triků, jak si ji usnadnit


Pokožka našeho obličeje patří k povrchu těla, který v zimě ani v létě nezahalujeme. Proto je mnohem více vystavována vnějším vlivům a vrtochům počasí, které nás dokážou někdy i poměrně intenzivně potrápit. Pokožka obličeje je navíc velmi tenká, obsahuje větší množství pórů a více mazových žláz. Proto je mnohem náchylnější k přehřátí, nadměrnému slunění, ale i nedostatečné hydrataci. Jak se o kůži na obličeji, ale i na celém těle v létě postarat, aby byla krásná a stala se naší předností? Přinášíme 5 praktických rad, díky kterým se péče o pleť v létě stane hračkou i pro vás.


Jaké nástrahy hrozí v létě vaší pleti?

Léto se na naší pleti každý rok podepíše. Ať chceme nebo ne, je naše pokožka vystavena mnoha nepříznivým faktorům.


Spalující vedra

Pokud milujete opalování a snadno se vám stane, že na sluníčku usnete, pokožka vašeho obličeje, ale i celého těla se může nenávratně poškodit. Na vině je UV záření a zejména jedna z jeho složek UVB. Zatímco UVA záření proniká hluboko do kůže a jeho vinou dochází k rychlému uvolnění pigmentu melaninu, UVB záření se drží na povrchu. Je ale vysoce energetické, proto dokáže zničit v pokožce bílkoviny a kolagen a právě ono může za spálení. Kůže se brání. Začne svědět, objeví se puchýře a zánětlivá místa. Zkrátka snaží se udělat cokoliv, čím k sobě přitáhne naši pozornost. K tomu všemu stačí 2 až 3 hodiny pobytu na přímém slunci v době, kdy je záření nejintenzivnější. Tedy okolo poledne.


Škodliviny v ovzduší

I v létě musíme pracovat a trávit čas na cestě do práce a z práce. Vlivu smogu a znečištění v ovzduší se jen těžko vyhneme. Škodlivé látky dokážou proniknout do hlubších struktur pokožky, kde se snadno stanou zdrojem zánětlivých procesů, jejichž výsledkem může být urychlení stárnutí a tvorba vrásek.


Oxidační procesy

Oxidační procesy v pokožce způsobují narušení buněčných struktur a redukují tolik potřebný kolagen, tedy protein odpovědný za elasticitu pleti. Výsledkem je vysušená pokožka, která může snadno trpět i hyperpigmentací. Přestože stárnutí pleti vlivem oxidačních procesů je přirozené, může být urychleno například nevhodnou životosprávou, častým pobytem v zakouřeném prostředí, ale také vlivem UV záření obsaženém ve slunečních paprscích. To může dokonce způsobit tzv. oxidační šok, při kterém v pokožce začnou převažovat volné radikály nad antioxidanty.


UV záření

UV záření, které je jednou ze složek slunečních paprsků, působí na pokožku jako dokonalý vysoušeč. Dehydratovaná a vrásčitá pleť může být nejen výsledkem pravidelného letního slunění, ale také krátkodobého vystavování slunci v průběhu běžných denních pochůzek.

 


Co se s vaší pletí v létě stane, pokud o ni nebudete pečovat?

Jestliže o pleť v létě nebudeme dostatečně pečovat, začneme si s přibývajícím věkem všímat ztráty její elasticity. Ve zvýšené míře se objeví vrásky. Pleť, o kterou jste se v létě řádně nepostarali, je popraskaná, převládá našedlý odstín a unavený dojem. V horkém a vlhkém počasí se navíc zhoršují i projevy některých kožních problémů, například akné nebo lupénky. Jak tedy se všemi těmito nástrahami letního počasí pro vaši pokožku bojovat?


Tipy pro dokonalou péči o pleť v létě

I krásná a zdravá pokožka může v létě trpět, pokud jí nevěnujeme dostatečnou pozornost. Na co se v oblasti péče o pleť zaměřit právě v horkých měsících roku? 


1. Spálili jste se? Jednejte rychle!

Každému se to někdy stane. Vyrazíte na plovárnu anebo si jen tak lehnete na lehátko na balkón ve snaze se trochu opalovat a … usnete. Odpočinete si, to ano. Výsledkem je ale spálená pokožka obličeje i celého těla, která svědí a bolí. Někdy je bolest tak intenzivní, že se nedá vydržet. Jak na první pomoci při spálení kůže?

Sáhnout můžete po hojivém gelu či balzámu anebo jakémkoliv prostředku po opalování. Využít můžete i tyto přípravky:

Pokud se vám zklidňující přípravek na pokožku podaří nanést včas, předejdete jejímu zarudnutí, vzniku puchýřů a bolestivému loupání spálené pokožky.


2. Čistěte, tonizujte, hydratujte

I v létě vaše pleť potřebuje běžnou denní péči. Rozhodně ji nevynechávejte jen proto, že jste po dlouhém letním večeru unavení. 


Čištění

Pro důkladné vyčištění pleti naneste odličovacím tampónem trochu oleje a důkladně jím povrch obličeje promasírujte. Měly by se na něm zachytit všechny nečistoty. Poté opláchněte vlažnou vodou. 

Tonizace

Následně pleť tonizujte tak, že na vatovém tampónu nanesete pleťovou vodu. Tu můžete nastříkat v létě i přímo na obličej. Je to velmi osvěžující. Díky ní se srovná pH pleti, odstraní se zbytky nečistot a kůže dostane porci výživy, kterou právě v létě potřebuje. 

Hydratace

Hydratace je v létě tím nejdůležitějším krokem při péči o pleť. Na vyčištěnou a tonizovanou pokožku naneste malé množství hydratačního krému a jemně jej rozetřete. V závislosti na vašem typu pleti si můžete pro pravidelnou péči o pleť zvolit některý z praktických balíčků:

Vhodné jsou také jakékoliv produkty z řady Péče o tvář, které jsou v souladu s vaším typem pokožky.

Náš tip: Připadá vám vaše spotřeba vatových odličovacích tampónů monstrózní? Rádi byste se odličovali ekologičtěji? Vyzkoušejte Ecodis Odličovací tampóny 9 cm z biobavlny, které lze používat opakovaně a šetřit tak přírodu i vlastní peněženku.


3. Podpořte hloubkovou regeneraci pleti

Hluboké vrstvy pokožky, které v létě rychleji podléhají oxidačním procesům, ale i poškození vlivem škodlivin v ovzduší či UV záření, je potřeba pravidelně regenerovat. Jako prevenci poškození pokožky používejte každý den krémy na opalování s vysokými ochrannými faktory, které jsou zároveň bohaté na antioxidanty. I vaše pleť potřebuje vitamíny. V létě jí dopřejte především ty z řady C a řady E. Vhodné jsou také kosmetické přípravky s obsahem arganového oleje či zeleného čaje. Ostatně ten si můžete dopřát i vnitřně. Regeneraci vaší pleti podpoříte dodržováním pitného režimu. Pro pokožku i váš organismus jsou v létě ideální vlažné nápoje, například bylinkové čaje, přírodní limonády nebo čistá voda.

Dopřát si můžete například tyto kosmetické produkty:


4. Zatočte s pigmentací

Nadměrné vystavení pokožky slunci může mít za následek její nadměrnou pigmentaci. Ta se v létě ještě zhoršuje. Bojujte proti hyperpigmentaci vhodnými prostředky s obsahem látek, které ji dokážou eliminovat. Ty bývají často také součástí přípravků proti stárnutí pleti. Proto můžete klidně povolat na pomoc některý z přípravků kategorie anti-age, například:5. Nezapomínejte na peeling

Peeling je nejen v létě jednou z nejdůležitějších součástí péče o pleť. Protože se pokožka každý den obnovuje, je potřeba se pravidelně zbavovat odlupujících se částeček kůže, které jsou postupně nahrazovány novými. Pravidelným používáním peelingových prostředků alespoň jednou až dvakrát týdně předejdete unavenému a zašedlému vzhledu vaší pokožky a opět objevíte, jak vaše pleť dokáže zářit.

Pomohou vám například:

 


Jak před sluncem ochránit ta nejcitlivější místa na těle?


Kromě tváře je slunečním paprskům v létě vystavena také pokožka našeho krku a především dekoltu. Je podobně citlivá jako kůže na obličeji, a proto bychom jí měli věnovat podobnou péči spočívající především v pravidelném čištění, tonizaci a hydrataci. Před každým sluněním ji natřete krémem s vysokým SPF a určitě nepodceňujte ani pravidelný peeling. Abyste zabránili předčasnému stárnutí pokožky v oblasti dekoltu, konzumujte v létě dostatek ovoce a zeleniny a dostatečně pijte. Pokožce tak zajistíte potřebnou hydrataci a zabráníte jejímu vysychání a předčasnému stárnutí.

Pomoci si můžete i doplňky stravy podporujícími zdravé opálení a kondici pojivové tkáně, například Tyro Tan - podpora pro zdravé opálení.


Sluneční záření nepůsobí jen na naši pleť


Kromě kůže trpí v létě i naše vlasy. I ty je potřeba chránit. Přípravky, které používáte na ochranu pokožky proti slunci, mohou stejně tak ochránit i vaše vlasy. Nebojte se použít na kštici trochu opalovacího krému anebo oleje. Pokud je vám tato představa proti srsti, využijte na ochranu vlasů proti slunci speciální kosmetický přípravek:

Ochranu potřebuje i pokožka našich rtů, která je specifická tím, že neobsahuje mazové žlázy a tedy nemá ochranný lipidový film. Kromě toho je také velmi tenká. Pravidelným používáním balzámu na rty jí ulevíte a ochráníte nejen v létě.

Tou nejlepší ochranou vašich rtů, kůže, ale i vlasů je samozřejmě klobouk. Ten letní slaměný s velkým přesahem se postará nejen o ochranu vlasů a pokožky hlavy, ale také zajistí chladivý stín i pro váš dekolt. Noste ho s grácií a užijte si nádherný letní čas.


Redakce Gaea


Zdroje informací:

  1. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/the-ultimate-summer-skin-care-routine-in-8-simple-steps#lighter-makeup
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4142815/
  3. https://www.pharmanews.cz/clanek/lecba-pigmentovych-skvrn/
  4. https://skinkraft.com/blogs/articles/summer-hair-care
  5. https://skinkraft.com/blogs/articles/summer-skin-care
  6. https://www.weleda.cz/magazin/krasa/suche-rty 

Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...