Zvýšená kyselina močová – takto se projevuje a 7 tipů jak ji snížíte

29. 11. 2023
Zvýšená kyselina močová – takto se projevuje a 7 tipů jak ji snížíte

Dnu, cukrovku nebo kardiovaskulární onemocnění může mít na svědomí zvýšená hladina kyseliny močové. Pokud vás zajímá, jak její hladinu snížit, zjistíte to v tomto článku.


Co to jsou puriny a co je kyselina močová?

Pro další pochopení je nutné si vysvětlit, co jsou puriny. Puriny patří mezi sloučeniny dusíku, které se přirozeně vyskytují v potravinách. Naše tělo z nich následně vyrábí kyselinu močovou, která je konečným produktem jejich metabolismu.


Jaké jsou vlastnosti kyseliny močové? Je něčím prospěšná?

Kyselina močová je silný antioxidant, který chrání buňky před škodlivými látkami. Za normálních okolností tělo nadbytečnou kyselinu močovou filtruje z těla pomocí ledvin (75 %), trávicí soustavy a přes kůži.

Potíž nastává v momentě, kdy je filtrace nedostatečná, ať už z důvodu dlouhodobého vysokého příjmu purinů ve stravě nebo zdravotním problémem, který zabraňuje dostatečnému odvodu kyseliny z těla a hromadí ji.

Hromadění kyseliny močové vede k různým zdravotním potížím, mezi kterými je zřejmě nejznámější dna, ale nadbytek kyseliny zhoršuje i břišní obezitu, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cukrů a tuků v krvi a také se podílí na zvýšeném výskytu ledvinových a kardiovaskulárních obtíží.

 Ve zdravém těle se vyskytuje zhruba 1 g kyseliny močové.


Kyselina močová v moči a kyselina močová v krvi

V těle je největší zastoupení kyseliny močové v krvi, moči, mlezivu (prvním mateřském mléku, tzv. kolostru), v kloubní tekutině a v sekretu dýchacích cest.

Z hlediska diagnostiky se vychází ze dvou měřitelných údajů a to z hodnot kyseliny močové v krevním séru a v moči. Je v těchto hodnotách nějaký rozdíl?

Normální hladina se liší u žen a u mužů. Zatímco u mužů je normou hodnota 210˗450 µmol/l, u žen je norma v nižších hodnotách 140˗360 µmol/l.

 V případě, že máme v těle zvýšenou hladinu kyseliny močové, mluvíme o tzv. hyperurikémii, která může vést k rozvoji onemocnění, jako jsou dna, obezita, vysoká hladina cukrů a tuků v krvi, vysoký krevní tlak, ledvinová a srdečně-cévní onemocnění.

Denně se do moči dostane okolo 0,8 g kyseliny močové (5 µmol), na purinové dietě se můžeme dostat i na nižší hodnotu a to až okolo 0,6 g (3,6 µmol).

Nadbytek kyseliny močové v moči vede ke vzniku močových kamenů a je riziková pro močové cesty a ledvinový parenchym.


Co způsobuje zvýšení kyseliny močové v moči a v krvi?

Zvýšenou hladinu kyseliny močové má z 90 % na svědomí špatná životospráva a z 10 % genetické předpoklady. Zároveň větší pravděpodobnost, že se se zvýšenou hladinou kyseliny močové setkáte máte, pokud jste muž středního a vyššího věku.

Vysoká hladina vede časem k ukládání krystalů kyseliny v kloubech, šlachách, měkkých tkáních a ledvinách.


Co způsobuje ukládání krystalů kyseliny močové (zejména v kloubech)?

  • špatně sestavený jídelníček plný vysokého příjmu purinů (živočišné potraviny, alkohol, luštěniny, fruktóza, kakao a další),
  • genetická porucha metabolismu purinů,
  • užívání některých léků (například na odvodnění),
  • nadměrná tvorba kyseliny močové (například při zhoubných onemocněních),
  • sekundární projev jiných onemocnění (ledviny, štítná žláza, játra).

Vysoká hladina kyseliny močové může poukazovat na onemocnění dnou, ale také provází obezitu, diabetes, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, ledvin a cév. 

Naopak nízká hladina může souviset s onemocněním jater nebo nedostatečným příjmem bílkovin ze stravy.

Problém se zvýšenou hodnotou kyseliny močové se může objevit i u dětí. U nejmenších bude nejpravděpodobnější příčinou genetický předpoklad, ale svou roli může samozřejmě sehrát i nevhodné stravování, obezita nebo jiné metabolické onemocnění. 

Pokud se prokáže kyselina močová v nadbytečné míře u dítěte, je doporučováno podstoupit speciální vyšetření a to zejména metabolické, genetické a enzymatické. Je nezbytné znát důvod, proč se kyselina močová v krvi vyskytuje v nadbytečné míře a podle toho se musí nasadit léčba. 

Při neléčení by mohlo dojít k závažnějším onemocněním například ledvin. 

Protipurinová dieta by u dětí s vysokou hladinou kyseliny močové měla být základem režimového opatření.


Jaké jsou příznaky zvýšené hladiny kyseliny močové?

Problémem vysoké hladiny kyseliny močové je, že někteří lidé nemusí mít žádné příznaky a tuto zdravotní komplikaci odhalí náhodné preventivní vyšetření (proto je prevence základem). Ale u většiny pacientů jsou příznaky přítomné. Jsou shodné s příznaky dny. Jedná se o noční bolesti kloubů, omezenou pohyblivost, zarudnutí, hrbolky pod kůží (těm se říká tofy, což jsou místa, kde se kyselina močová ukládá), dostavuje se i zimnice, horečka, malátnost, bolesti zad a další.


Jaké jsou rizikové faktory vysoké hladiny kyseliny močové?

  • špatná životospráva (vysoký příjem fruktózy, bílkovin a purinů),
  • diabetes,
  •  obezita (zejména břišní),
  •  vysoký krevní tlak,
  •  stres,
  • únava,
  •  onkologická léčba,
  • užívání některých léků (např. diuretik),
  • onemocnění ledvin,
  •  vysoká hladina cholesterolu,
  • mužské pohlaví,
  • střední a vyšší věk.


Diagnostika zvýšené kyseliny močové

Zvýšenou kyselinu močovou může lékař diagnostikovat dvojím způsobem – vyšetřením krevního séra a moči. Problém zachytí běžná preventivní prohlídka u praktického lékaře.

Pokud se však nepodaří zjistit, co zvyšuje hladinu kyseliny močové, je pravděpodobné, že vám lékař nabídne další specifická vyšetření, například metabolické či enzymatické.

U bezpříznakových pacientů je preventivní vyšetření krve jedinou možností, jak ji diagnostikovat. Pokud se však poznáváte v potížích jako jsou bolestivost kloubů, omezená pohyblivost a další, které mohou souviset s vyšší hladinou kyseliny močové, je na místě zajít k lékaři a nechat se vyšetřit. Správná diagnóza v kombinaci s úpravou životního stylu v začátcích onemocnění eliminuje budoucí zdravotní nepříjemnosti.

Pokud se onemocnění včas nepodchytí, pravděpodobně vás následná léčba dovede k dalším specialistům jako jsou například ortoped (při kloubních deformitách), urolog, nefrolog, obezitolog, kardiolog a další.

Alternativou k vyšetření krevního séra je diagnostika na základě vyšetření moči, která probíhá různými způsoby dle potřeb lékaře. Může se měřit koncentrace kyseliny močové v ranním vzorku, množství kyseliny močové vyloučené za 24 hodin z celodenního sběru a jiné.


7 tipů, jak snížit vysokou hladinu kyseliny močové

Všechny uvedené tipy souvisí s úpravou životního stylu, který vede k celkovému zlepšení zdraví.

  1. Dostatečný pitný režim – ideálně pijte čistou vodu, kterou můžete doplnit o bylinné čaje (kopřiva, přeslička, zlatobýl), alkalické minerální vody (Magnesia, Bílinská kyselka) a čerstvé zeleninové šťávy (skvělá je z celeru).
  2. Upravte životosprávu – ozdravte svůj jídelníček tak, že omezíte:
    • příjem živočišných, zejména tučných potravin, tučné a smažené pokrmy, masové vývary, mořské plody a vnitřnosti,
    • místo živočišných tuků zařazujte kvalitní rostlinné oleje,
    • omezte nebo zcela vynechte polotovary, pikantní, hodně slané potraviny,
    • dávejte přednost celistvé, čerstvé stravě,
    • vyhýbejte se přidané fruktóze, především fruktózovému sirupu (ovoce nevadí),
    • navyšte příjem zeleniny, zejména zelené listové, z ovoce doporučujeme třešně, višně, jahody, borůvky.
  3. Snižte tělesnou hmotnost – udržujte normální váhu (BMI v rozpětí 20 – 25).
  4. Přestaňte s pitím alkoholu a kouřením – pokud nedokážete přestat, snažte se oboje co nejvíce omezit, i kdyby to mělo jít postupně.
  5. Pravidelně se hýbejte – ideální je, když skloubíte pobyt na čerstvém vzduchu s pravidelným pohybem, skvělou volbou jsou každodenní procházky.
  6. Sáhněte po pomoci mezi bylinky – mezi nejdoporučovanější řadíme kopřivu, břízu, pampelišku (zejména její kořen).
  7. Zlepšete stav svého střevního mikrobiomu – pravidelně zařazujte fermentované potraviny, kvalitní probiotika, dostatek vlákniny a co nejčerstvější, celistvou stravu.

I přesto, že se snažíte o komplexní změnu životního stylu, může být někdy potřebná léčba medikamenty a to zejména v obdobích s akutními potížemi.

I tak můžete léčbu podpořit kvalitními výživovými doplňky, které mohou doplnit chybějící živiny. Doporučujeme například protizánětlivé doplňky nebo komplexní výživy pro vaše klouby jako například Vegetology bone care, ProFuel Glucosaminový komplex, Adelle davis lipozomální kurkuma a Organika Goutrin


Prevence zvýšené hladiny kyseliny močové

Jak předcházet zvýšené hladině? Pokud jste článek četli pozorně, další řádky pro vás budou jen opakováním.

Jako nejlepší prevence zvyšování kyseliny močové se jeví:

  • zdravá životospráva, která stojí na snížení příjmu živočišných potravin (zejména těch tučných), konzumaci vyvážené a celistvé stravy a omezení potravin s vysokým množstvím purinů (káva, čokoláda, pivní kvasnice, alkohol, houby, vnitřnosti, mořské plody a jiné),
  • dostatečný příjemvitamínu C, který je nezbytný pro správnou tvorbu kolagenu – zařazujte proto denně zeleninu, čerstvé ovoce,
  • zdravý mikrobiom střeva, kterého docílíte stravou bohatou na vlákninu, fermentované potraviny, ovoce, zeleninu a případně kvalitní probiotika např. Biocare bioacidophilus,
  • normální váha, to znamená držet se v hodnotách BMI 20 – 25 (normální zdravou váhu vypočítáme tak, že naši váhu v kilogramech vydělíme výškou v metrech na druhou),
  • pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu,
  • dostatečný pitný režim (ideálně pijte čistou vodu, bylinkové čaje, ředěné zeleninové a ovocné šťávy),
  • a nesmíme opomenout ani psychohygienu a zvládání stresu.

Pokud vám na preventivní prohlídce byla odhalena vyšší hladina kyseliny močové, ještě to neznamená, že trpíte dnou nebo onemocníte jinou chorobou s tím spojenou. Onemocnění dnou může potvrdit nebo naopak vyloučit vyšetření kloubní tekutiny, ultrazvuk, CT nebo RTG snímkování. Spolupracujte vždy se svým lékařem a snažte se o nejzdravější životní styl.


Závěr

Západní svět se poměrně často setkává se zvýšenou hladinou kyseliny močové, kterou povětšinou způsobuje nezdravý životní styl. Je takovým varováním, abychom ozdravili svůj životní styl a tím předcházeli horším zdravotním komplikacím.

Nebojte se a zařaďte změny do svého života co nejdříve. Vždy je lepší investovat energii, čas a peníze do prevence, než následně řešit potíže.


Autorka článku: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance

Zdroje: 

  1. https://www.adityabirlacapital.com/healthinsurance/active-together/2023/06/09/how-to-reduce-uric-acid/
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17808-hyperuricemia-high-uric-acid-level
  3. https://www.healthline.com/health/how-to-reduce-uric-acid#drink-coffee
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325317#10.-Balance-insulin
  5. https://pharmeasy.in/blog/home-remedies-for-uric-acid-by-dr-siddharth-gupta/
  6. https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/health-news/uric-acid-treatment-at-home-high-uric-acid-home-remedies-8-effective-ways-to-treat-and-reduce-high-uric-acid-in-your-body/articleshow/80154868.cms
  7. https://medlineplus.gov/ency/article/003476.htm
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...