Lymská borelióza: jaké má projevy, průběh a jak se chránit?

11. 9. 2023
Lymská borelióza: jaké má projevy, průběh a jak se chránit?

V letních měsících je nezbytné se chránit nejen před škodlivým UV zářením, ale také před obtěžujícím hmyzem, jehož bodnutí a kousnutí mohou mít nepříjemné účinky, jako podráždění kůže nebo alergická reakce. Důležitá je také ochrana před přisátím klíštěte, které na nás může přenést lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Tyto nemoci představují závažné hrozby pro naše zdraví, a proto je důležité se o nich co nejvíce informovat.


Lymská borelióza – co to je?

Lymská borelióza je infekční zánětlivé onemocnění, které ovlivňuje více orgánů současně. Je způsobena bakterií Borrelia burgdorferi. Jedná se o nemoc zvířat, která může být přenášena na člověka. Zdrojem této bakterie jsou především velcí i malí savci, včetně hlodavců a jiných zvířat žijících v přírodě. Klíště, které se přichytí na infikované zvíře a nasaje jeho krev, může poté šířit nemoc dále – na další zvířata i na člověka. Lymská borelióza postihuje nejen divoce žijící zvěř, ale také domácí zvířata, která mohou klíště chytit například při pastvě (kozy, ovce) nebo při venčení (psi).

Lymská borelióza je nejčastějším onemocněním, které je přenášeno ze zvířat na člověka. I když byly bakterie boreliózy nalezeny u některých komárů, blech a dalšího hmyzu, hlavním přenašečem nemoci jsou především klíšťata. Borelióza se vyskytuje po celém světě, zejména na severní polokouli. Slovensko a Česká republika patří mezi země s vysokým výskytem klíšťat. Je však důležité si uvědomit, že boreliózu přenášejí pouze infikovaná klíšťata, takže ne každé kousnutí klíštětem automaticky znamená nákazu.

Klíšťata jsou aktivní téměř po celý rok, od jara do pozdního podzimu, a proto je důležité zachovávat obezřetnost při pobytu mimo domov. Klíšťata se vyskytují v lesích, na loukách, ve volné přírodě, v městských parcích, zahradách, na hřbitovech, u přírodních vodních ploch a na koupalištích s travnatými plochami. 

Lymská borelióza je onemocnění s různorodými projevy, které postihuje kůži, srdce, mozek, oči, centrální nervovou soustavu, svaly a klouby. Toto onemocnění se vyvíjí ve třech stádiích. Pokud není borelióza léčena, může přejít do chronického stadia, které může mít vážné následky a vyžaduje dlouhodobou léčbu, často trvající několik let.


Jak se borelióza přenáší?

Přenos boreliózy na člověka se děje především prostřednictvím infikovaných klíšťat, a to ve všech třech stádiích jejich vývoje (larva, nymfa a dospělé klíště). Největší riziko přenosu nákazy představují nymfy klíšťat, které podle některých zdrojů způsobují až 80 % infekcí. Ve střední Evropě je nejvyšší výskyt klíšťat pozorován v dubnu, květnu, během vlhkých letních měsíců a v září a říjnu. Klíšťata se nejčastěji vyskytují v travnatých oblastech a v oblibě mají listnaté a smíšené lesy, ale lze je nalézt i ve vyšších trávách a křovinách. Proto je důležité chránit i zahrady a travnaté plochy u domů pravidelným sečením, protože klíšťata se v nízko posečené trávě vyskytují jen vzácně.

Existuje rozšířený mýtus, že klíšťata na lidi skáčou ze stromů, ale ve skutečnosti to není pravda. Klíšťata nejsou schopna skákat. Přichytí se na kůži nebo na oblečení, když kolem nich projdeme a dotkneme se jich. 

Nejběžnějším druhem klíštěte v Evropě i v České republice je klíště obecné, které je také nejvýznamnějším přenašečem lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy a dalších nemocí. Nicméně nákaza se z člověka na člověka nešíří. Boreliózou se můžeme nakazit opakovaně, protože nákaza neposkytuje organismu trvalou imunitu jako u některých jiných nemocí.

Klíšťata jsou parazité, kteří se živí krví zvířat i lidí. Po přichycení klíštěte na svého hostitele a začátku sání krve se nebezpečné bakterie borelií postupně dostávají z klíštěte přes jeho sliznici střeva do slin, kterými se následně dostanou do našeho těla. Při přisátí klíštěte většinou nepociťujeme žádné příznaky. Malé nymfy klíšťat si často ani nevšimneme. Klíšťata jsou menší než hlavička špendlíku, takže se může stát, že je objevíme až poté, co jsou již delší dobu přisátá a napuštěná krví.

Klíště má tendenci přisát se na co nejtenčí části naší pokožky, a proto se nejčastěji může objevit v následujících oblastech:

 • v podpaží,
 • v podkolenní jamce,
 • na tříslech,
 • na pokožce hlavy,
 • v oblasti intimních partií.

Infekce se nešíří okamžitě po přisátí klíštěte, ale až po určité době, obvykle za několik hodin (v některých případech i dnů). Proto je mimořádně důležité klíště včas objevit a odstranit. Pokud si nejste jisti, zda jste klíště správně odstranili, nebo jste ho neodstranili úplně, je vhodné vyhledat lékaře. Můžeme se nakazit i od našich domácích mazlíčků, kteří mohou klíště přenést na naši pokožku. Proto je důležité chránit naše psy, kočky a další zvířata, se kterými přicházíme do kontaktu, aby se také nestali hostiteli těchto parazitů.


Příznaky, projevy a inkubační doba boreliózy

Borelióza se projevuje různými příznaky a může mít různý průběh. Inkubační doba, tedy doba mezi infikováním a vznikem prvních příznaků, se pohybuje od tří dnů do čtyř týdnů. Po odstranění klíštěte je důležité sledovat místo přisátí po dobu minimálně jednoho měsíce, protože se na něm může objevit zarudnutí a svědění, což je normální reakce organismu, podobná poštípání hmyzem. Pokud dojde k infekci boreliózou, objeví se po uplynutí inkubační doby první příznaky.

Jedním z příznaků lymské boreliózy může být vytvoření červeného kruhového zarudnutí na kůži v oblasti přisátí klíštěte. Tato oblast se postupně zvětšuje a uprostřed je vybledlá. Toto zarudnutí obvykle nesvědí ani nebolí, ale může být teplejší na dotek než okolní kůže. V takovém případě je důležité vyhledat lékaře, protože se jedná o jednoznačný příznak onemocnění a je třeba zahájit léčbu co nejdříve. Pokud je místo přisátí klíštěte na místě, které nevidíme, například na zádech nebo ve vlasech, můžeme tento charakteristický příznak přehlédnout.

Dalšími projevy boreliózy mohou být únava, zvýšená teplota, bolest hlavy, bolesti svalů a zimnice. Tyto příznaky se velmi podobají chřipce. Mnoho lidí však nepociťuje žádné problémy a proto často podceňují léčbu a nevyhledají lékaře. Příznaky boreliózy jsou různorodé a komplexní, a někdy mohou být zaměněny za jiná onemocnění. Pokud příznaky nejsou rozpoznány a neléčí se, může nemoc postupovat do dalších stádií.

Často se může stát, že příznaky přehlédneme a lidé si ani neuvědomí, že měli klíště (které se následně samo odpadne po určité době). Neléčená a nedostatečně diagnostikovaná borelióza může po čase, i po letech, způsobit vážné zdravotní problémy. V další části se budeme podrobněji zabývat příznaky a průběhem tohoto onemocnění.

Lymská borelióza se projevuje v třech stadiích, které mohou mít různý průběh a závažnost, přičemž mohou vést k trvalému poškození organismu.


První stádium

První stádium boreliózy zahrnuje příznaky, které se objevují po několika dnech od infekce. Hlavním projevem je typická změna na kůži, nazývaná erythema migrans. Tato změna se projevuje jako červený kruh s bílým středem, který se postupně zvětšuje a může dosáhnout velikosti až 30 centimetrů

Tento charakteristický příznak může být dostatečným důkazem pro zahájení léčby, i bez dalších laboratorních testů. Kromě změn na kůži se v prvním stadiu mohou objevit i další příznaky, jako je únava, zvýšená teplota (často s horečkou), bolest svalů a kloubů, oteklé lymfatické uzliny a bolesti hlavy.

První stadium boreliózy je obvykle dobře léčitelné, pokud je léčba zahájena včas.


Druhé stádium

Druhé stádium boreliózy se objevuje po několika týdnech až měsících od infekce a postihuje srdce, klouby, nervovou soustavu a svaly. V tomto stadiu se často projevuje zánětem mozkových blan, a může se vyskytnout obrna lícního nervu, zánět srdečního svalu, vysoký tlak, brnění končetin, otoky a silné bolesti hlavy

Zánět může ovlivnit také játra, oči a další orgány. Někdy se může objevit i sekundární vyrážka na kůži, podobná té z prvního stadia, ale na jiném místě než místo původního přisátí klíštěte. Tento příznak jasně naznačuje, že se jedná o druhé štádium boreliózy.


Třetí stádium

Třetí stadium boreliózy nastupuje až po několika letech od infekce a zasahuje kůži (s modrým zbarvením a ztenčením), nervovou soustavu (s intenzivními bolestmi hlavy a mozkovými lézemi), svaly, klouby a srdce. Časté jsou také poruchy paměti. Postižené orgány jsou trvale zasaženy chronickým zánětem. Zánět v těle se často šíří a způsobuje masivní otoky.

V některých případech se může vyvinout také oční forma boreliózy, která se často objevuje ve druhém a třetím stadiu onemocnění. Může se projevit zánětem rohovky a fotofobií (citlivostí na světlo). V takovém případě je důležité vyhledat očního lékaře k dalšímu vyšetření.


Lymská borelióza u děti, těhotných a kojících matek

Děti jsou stejně jako dospělí vystaveny riziku nákazy boreliózou. Během letních měsíců trávíme s dětmi mnoho času venku na čerstvém vzduchu, často navštěvujeme přírodu, hřiště s travnatým povrchem nebo přírodní koupaliště. V těchto prostředích jsou děti vystaveny klíšťatům. Zvláště malé děti jsou ohroženy boreliózou, protože jejich nervový systém ještě není plně vyvinutý. Borelióza u dětí může mít vážné následky. 

Diagnostika a léčba boreliózy u dětí se neliší od dospělých. I v případě těhotenství se borelióza léčí stejným způsobem, což zahrnuje podávání vhodných antibiotik pro těhotné ženy. Bakterie mohou proniknout přes placentu, ale naštěstí nemají negativní vliv na vývoj plodu. Bakterie také neprocházejí do mateřského mléka.

Po návratu domů pečlivě prohlížíme dítě (celé tělo a kožní záhyby) a zkontrolujeme i pokožku hlavy. Pokud najdeme přisáté klíště, odstraníme ho sami nebo vyhledáme lékaře, který ho odstraní odborně. Čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko nákazy. Poté sledujeme dítě, zda se neobjeví typické příznaky boreliózy. 

U dětí se na kůži mohou objevit i více zarudlých skvrn, dítě může být plačtivé, unavené a může pociťovat bolesti celého těla. Také obrna lícního nervu a typický červený flek se mohou vyskytnout. V těchto případech je nezbytná okamžitá léčba boreliózy antibiotiky.

Nejlepší ochranou proti borelióze u dětí je samozřejmě prevence. Musíme zajistit, aby děti nosily vhodný oděv, uzavřenou obuv a kalhoty zasunuté do bot. Nesmíme zapomenout na pokrývku hlavy. Repelenty a dětské repelentní náramky jsou pro nás neocenitelnými pomocníky. Je také možné, že se dítě boreliózou nakazí opakovaně.


Rozdíly mezi boreliózou a encefalitidou

Borelióza a klíšťová encefalitida jsou dvě závažná onemocnění přenášená klíšťaty. Boreliózu způsobují bakterie, zatímco klíšťovou encefalitidu vyvolává virus. To má vliv na léčbu obou onemocnění, protože antibiotika účinkují pouze na bakteriální infekce.

Klíšťová encefalitida má rychlejší průběh, protože k přenosu infekce dochází už po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Toto onemocnění napadá centrální nervový systém a způsobuje zánět mozkových blan. Stejně jako borelióza, i neléčená encefalitida může mít vážné následky a negativní vliv na mozek.

Na rozdíl od boreliózy není klíšťovou encefalitidu možné léčit antibiotiky. Léčba se zaměřuje na symptomy, jako je snižování teploty a zmírňování bolesti. Klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin a podávání vitamínů pro podporu imunity jsou vhodná opatření. V případech s vážnějším průběhem lze použít protizánětlivé léky.

Důležitý rozdíl mezi boreliózou a klíšťovou encefalitidou je možnost očkování proti encefalitidě, které poskytuje účinnou ochranu před tímto onemocněním.


Jak se lymská borelióza diagnostikuje?

Diagnostika těchto onemocnění je složitá kvůli různorodým a nejednoznačným příznakům. Při stanovení diagnózy se zohledňují klinické příznaky, provádí se krevní testy na boreliózu, vyšetřuje se kloubní tekutina a v některých případech se provádí vyšetření mozkomíšního moku.

Možné je také provést vyšetření boreliózy přímo z klíštěte. Po odstranění klíštěte ho umístíme do uzavíratelné nádoby nebo sáčku (ideálně sterilního) a uchováváme ho v chladu, například v ledničce. Pokud se zjistí, že klíště bylo infikované, neznamená to automaticky, že jsme také byli nakaženi. Je důležité sledovat přítomnost klinických příznaků a v případě potřeby potvrdit infekci testy na protilátky.

Diagnóza boreliózy musí být stanovena včas, zejména v prvním stadiu onemocnění. Pokud není léčená, může postoupit do dalších stádií, která se projevují vážnými příznaky a často způsobují trvalé následky. Podezření na boreliózu se musí posuzovat individuálně a komplexně.

Praktičtí lékaři ve spolupráci s imunology většinou diagnostikují lymskou boreliózu. Lékaře informuje pacient o přisátí klíštěte a sleduje přítomnost kožních změn. Pokud je přítomen charakteristický ohraničený flek na kůži v místě přisátí, není potřeba provádět testy na protilátky. Nicméně často se stává, že tento typický kožní příznak se u pacienta neobjeví, a v takovém případě je nutný krevní test na protilátky.

Test na boreliózu se provádí také v případě bolestí kloubů a dalších příznaků typických pro infekci boreliózou po kousnutí klíštětem. Protilátky se však v krvi začnou tvořit až po několika týdnech (obvykle dva až šest týdnů), takže test na protilátky nemá význam ihned po přisátí klíštěte. Často se stává, že test na boreliózu je negativní nebo nejednoznačný, a v takových případech je důležité brát v úvahu ostatní symptomy při rozhodování o léčbě.

V lékárnách jsou nyní k dispozici i domácí testy na boreliózu. Můžete si zakoupit test, kterým testujete nalezené klíště nebo test na boreliózu z krve. Nicméně, jak jsme již zmínili, krevní testy jsou nejspolehlivější až po vytvoření protilátek, takže je vhodné takový test provést až po několika týdnech od kousnutí klíštěte. Je důležité si uvědomit, že laik nemůže toto onemocnění s jistotou rozpoznat. 

Pokud tedy prožíváte jakékoli příznaky, je důležité vyhledat lékaře. Lymská borelióza je závažné onemocnění, a proto je vhodné nechat se odborně vyšetřit.


Léčba boreliózy

Léčba boreliózy je založena na použití antibiotik, protože se jedná o bakteriální infekci. Proti borelióze neexistuje očkování. Klíčové je zahájit léčbu boreliózy včas, především v počátečních stádiích, kdy je nejúčinnější. Po stanovení diagnózy je důležité užívat antibiotika po dobu 14 až 21 dnů. K léčbě boreliózy se používají penicilinová antibiotika, tetracykliny a cefalosporiny. Samotný lékař rozhodne o zahájení léčby a je schopen odborně posoudit příznaky v různých stádiích nemoci.

V případě postižení centrálního nervového systému nebo kloubů lékař může předepsat vhodnou léčbu, jako jsou antibiotika, která pronikají do mozkomíšního moku, nebo léky proti bolesti. Většina pacientů dobře reaguje na antibiotickou léčbu boreliózy a při včasném nasazení dochází ke kompletnímu uzdravení.

V závažnějších případech nebo při neléčené borelióze může být nutná hospitalizace a podávání antibiotik intravenózní cestou po delší dobu. V některých případech může být také zapotřebí podávat kortikosteroidy. Včasná diagnóza a léčba antibiotiky předchází vážným zdravotním následkům boreliózy.


Následky boreliózy

Borelióza se úspěšně léčí antibiotiky, zejména v raných stádiích onemocnění. Pokud však boreliózu neléčíme, může se vyvinout do chronického stavu, který může projevovat vážné příznaky i několik let po nakažení. Po několika měsících může postihovat nervový systém, srdce nebo klouby u některých jedinců. 

Po delší době jsou již některé orgány nevratně poškozeny a související zdravotní problémy se objevují. V takovém pokročilém stádiu je obtížné dosáhnout úplného vyléčení a následky boreliózy často trvají natrvalo. V nejzávažnější fázi onemocnění jsou orgány nevratně postiženy a léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků. Trvalé poškození pohybového nebo nervového systému patří mezi nejčastější rizika neléčené boreliózy.

Neléčená borelióza může způsobovat záněty nervů, silné a trvalé bolesti hlavy, záněty mozku a poškození periferního nervového systému, což se projevuje závratěmi a poruchami vidění. Deprese, poruchy spánku, zhoršená paměť, srdeční problémy, opakující se herpesové infekce a mentální problémy jsou také častými důsledky neléčené boreliózy. Postižení kloubů může být natolik závažné, že pacienta omezuje a může vést k invaliditě.


Přírodní léčba boreliózy

Správná a včasná diagnostika boreliózy a následná léčba antibiotiky jsou základem úspěšné léčby tohoto onemocnění. Je důležité si uvědomit, že antibiotika jsou nejúčinnější v raných fázích boreliózy. V pozdějších stádiích může dlouhodobé užívání antibiotik být méně účinné a způsobovat vedlejší účinky. I po léčbě antibiotiky se někteří lidé stále potýkají s příznaky boreliózy. To vedlo mnoho jedinců k hledání alternativních způsobů léčby, jako je užívání bylin a vitamínů, magnetická terapie, hyperbarická oxygenoterapie a další.

Je důležité zdůraznit, že léčba boreliózy antibiotiky na doporučení lékaře je nezbytná. Eventuální alternativní léčbu je vhodné zvážit až poukončení antibiotické léčby. Je také vhodné konzultovat případné možnosti podpůrné léčby s lékařem. Je důležité si uvědomit, že vitamíny a doplňky stravy samy o sobě nevyléčí boreliózu.

Pacientům s boreliózou se během léčby a po ní doporučuje posilovat imunitu pomocí přírodních prostředků nebo doplňků stravy. Mezi vhodné bylinky patří například pampeliška lékařská pro své detoxikační vlastnosti, kopřiva s čistícími účinky a oves setý pro podporu nervového systému.

Posilování imunity lze také provádět pomocí doplňků stravy, vitamínů a minerálů. Během užívání antibiotik a po jejich skončení jsou obzvláště důležité přípravky na obnovu a podporu střevní mikroflóry. Laktobacily a další probiotika je třeba užívat současně s antibiotiky podle pokynů lékaře (s dodržením časového odstupu po podání antibiotika) a užívat je ještě několik týdnů po skončení léčby.

Doporučuje se také užívání vitamínů C, B12, B6, B1, omega-3 mastných kyselin, magnesium a různých multivitaminových a multiminerálních doplňků. Celkově je pro podporu imunity důležitý zdravý životní styl, vyvážená strava a pohyb na čerstvém vzduchu.


Prevence

Prevence je klíčová při ochraně před boreliózou, nejčastějším infekčním onemocněním přenášeným klíšťaty. I když se nemůžeme očkovat proti této nemoci, existuje několik základních pravidel, která můžeme dodržovat pro minimalizaci rizika nákazy.


1. Používejte vhodné oblečení

Nosíme dlouhé kalhoty, trička s dlouhými rukávy a vhodnou pokrývku hlavy. Uzavřená obuv je také důležitá, a na turistických výletech je vhodné zasunout nohavice do bot.


2. Používejte účinné repelenty

Aplikujte na pokožku nebo oblečení repelenty, které odpuzují klíšťata. Spreje a krémy jsou vhodné formy repelentů.


3. Ochrana dětí

Malé děti do 6 měsíců by neměly používat repelenty. Doporučuje se jim poskytnout mechanickou ochranu prostřednictvím vhodného oblečení nebo ochrannou síťkou na kočárku.


4. Udržujte prostředí kolem domu

Pravidelně sečte trávu v zahradě a na travnatých pozemcích kolem domu.


5. Kontrola po návratu domů

Po návratu z pobytu v přírodě zkontrolujte pečlivě celé tělo a osprchujte se. Je také důležité zkontrolovat oblečení, které jste měli na sobě.


6. Správné odstranění klíštěte

Pokud najdete přisáté klíště, odstraňte ho co nejdříve (nejlépe do 12 až 24 hodin od přisátí) nebo vyhledejte lékaře pro správné odstranění.


7. Sledování příznaků

Po odstranění klíštěte sledujte kůži v okolí kousnutí a pozorujte příznaky charakteristické pro boreliózu po dobu několika dní až týdnů.


Závěrem

Na závěr je důležité si uvědomit, že prevence je nejlepší způsob ochrany před boreliózou. Dodržování těchto základních opatření pomůže minimalizovat riziko nákazy při pobytu v přírodě.


Redakce Gaea

Zdroje k článku:

 1. https://www.ftn.cz/lymska-borelioza-811/
 2. https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/dokumenty/SDTP/standardy/30-6-2021/18_komisia_Lymska-borelioza-OPS-Infektologia.pdf
 3. https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/lymska-borelioza-lb
 4. https://www.klinickabiochemia.sk/download/infolist_44.pdf
 5. https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Lymska_borelioza.aspx?did=4&sdid=31&tuid=0&page=full&
 6. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2005/04/04.pdf
 7. https://www.pharmanews.cz/clanek/lymska-boreli-za/
 8. https://www.ruvzbj.sk/oddelenia.files/ppl_a_toxikologia.files/ppl-zdrav-vych.mat/lymska_borelioza.html
 9. https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/lymska-borelioza
 10. https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5159:pripravte-sa-na-hlavnu-sezonu-klieov-chrate-sa-pred-infeknymi-ochoreniami&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62
Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...