Mnohé ženy mají zkušenost s tím, že se necítily dobře, jejich nálady kolísaly podobně jako počasí a poté se náhle objevila menstruace. Premenstruační syndrom (PMS) je známý jev, o kterém vědí i muži v našem okolí.
PMS může způsobit nejen pokles nálady a vést až k premenstruační depresi, ale také se může projevit na pokožce, způsobovat bolesti v podbřišku a prsou nebo vyvolat pocit únavy. Přestože to může vypadat jako problém na celý život, existují různé způsoby, jak se s PMS a jeho symptomy vypořádat. Ukážeme vám, jaké bylinky, vitaminy a minerály dokáží účinně zmírnit tyto nepříjemné příznaky a co dalšího můžete udělat, abyste premenstruační syndrom zvládli bez potíží.
Co je to PMS – premenstruační syndrom?
PMS neboli premenstruační syndrom je soubor fyzických a emočních příznaků, které mohou ženy pocítit několik dní až dva týdny před menstruací. PMS se objevuje během luteální fáze cyklu, kdy dochází k významnému poklesu estrogenů a zvýšení progesteronu. PMS je tedy obdobím, které některé ženy mohou začít pociťovat již po ovulaci a trvá až do začátku další menstruace. Z výzkumů vyplývá, že více než 90 % žen se v průběhu života setkalo s některým symptomem PMS.
Jaké jsou symptomy PMS?
Většina žen má zkušenost s PMS, ale existují i takové, které před menstruací necítí žádné nebo minimální obtíže. Každá žena může mít různé symptomy PMS, které se navíc mohou měnit každý měsíc v závislosti na různých okolnostech. Tyto faktory si v článku podrobněji vysvětlíme.
U některých žen se PMS projevuje tak výrazně, že mají problémy s vykonáváním běžných denních činností. Nejzávažnější formou PMS je premenstruační dysforická porucha (PMDD), při které žena trpí nejen fyzickou bolestí, ale i silnými depresemi. Jak ale lze rozeznat, zda se jedná o běžné symptomy PMS, nebo o něco vážnějšího?
Představíme vám běžné projevy PMS, které se dělí na fyzické a emocionální:
Emocionální příznaky PMS:
- stres, napětí a úzkost,
- výkyvy nálad, včetně deprese,
- návaly pláče,
- podrážděnost nebo hněv,
- problémy s koncentrací,
- změny v sexuálním libidu.
Fyzické příznaky PMS:
- zvýšená únava,
- bolesti kloubů, svalů a hlavy,
- nadýmání, změny chuti k jídlu, včetně nechutenství nebo přejídání,
- citlivost a zvětšení prsou,
- přibývání na váze (zadržování vody),
- horší akné,
- nespavost,
- zácpa nebo průjem.
Kdy se objevuje PMS v menstruačním cyklu?
Jak jsme již zmínili, premenstruační syndrom se může u žen projevit od konce ovulace až do začátku následující menstruace. Pro lepší pochopení, v normálním 28denním cyklu, kde ovulace připadá na 14. den, může PMS začít kdykoli mezi 15. a 28. dnem tohoto cyklu. Toto období se odborně označuje jako luteální fáze, kdy dochází ke změně hladin hormonů – estrogenu a progesteronu – což má vliv na ženské tělo a jeho funkce.
Další podrobnosti o menstruaci a jejích fázích najdete v našem článku zde!
Proč vzniká PMS a jaké jsou jeho příčiny?
Téměř každá žena se setká se symptomy PMS před začátkem menstruace. Přesná příčina vzniku premenstruačního syndromu zatím není plně známá. Symptomy PMS mohou být zmatečné pro ženy, které se snaží otěhotnět, protože se mohou podobat prvním příznakům těhotenství. Po ukončení luteální fáze může dojít ke dvěma výsledkům – buď k těhotenství, nebo k zahájení nového menstruačního cyklu. V obou případech dochází k podobným hormonálním změnám – snížení hladiny estrogenu a zvýšení hladiny progesteronu. Rozdíl je v tom, že po nástupu menstruace tyto příznaky zmizí s poklesem hladiny progesteronu, zatímco při těhotenství hladina progesteronu zůstává vysoká.
Nejčastějšími příčinami PMS jsou:
- stres,
- hormonální nerovnováha,
- nezdravý životní styl,
- nedostatek potřebných vitaminů a minerálů v těle.
Stres
Kromě toho, že stres může narušit hormonální rovnováhu, může také způsobit posunutí nebo naopak předčasný začátek nového menstruačního cyklu. Takové nepravidelnosti mají dopad na fyzickou i psychickou kondici ženy a mohou zhoršit příznaky PMS.
Hormonální nerovnováha
Nerovnováha v hladinách hormonů má klíčový vliv na menstruační cyklus. Kromě nepravidelného cyklu a komplikací s otěhotněním může způsobovat i zhoršení symptomů PMS. Hormony progesteron a estrogen hrají důležitou roli, stejně jako kolísání hladin hormonu štěstí serotoninu. Jeho nedostatek může vést ke zhoršení nálady, únavě, problémům se spánkem a zvýšenému apetitu, což může během PMS vyvolat větší chuť na nezdravé jídlo.
Nezdravý životní styl
Na hormonální rovnováhu a celkový stav těla má výrazný vliv kvalitní strava, dostatek spánku, pravidelný pohyb a vyhýbání se škodlivým návykům, jako je kouření a pití alkoholu. Zhoršení příznaků PMS může být také důsledkem výkyvů v hladině serotoninu, což souvisí s nezdravým životním stylem.
Predispozice k PMS
Většina žen zažívá mírné příznaky PMS. Méně než 5 % žen ve fertilním věku trpí závažnou formou PMS, známou jako premenstruační dysforická porucha (PMDD).
Ženy, u kterých se v rodinné anamnéze vyskytují deprese, poporodní deprese nebo vysoká citlivost na stres, mohou mít predispozici k horším psychickým příznakům PMS. Některé ženy mohou pociťovat zhoršení příznaků PMS po vysazení hormonální antikoncepce nebo po zahájení jejího užívání.
Zhoršení symptomů PMS se často objevuje mezi 30. a 40. rokem života a přiblížením se k menopauze, kdy dochází k větším výkyvům v hladinách hormonů. S nástupem menopauzy však obvykle premenstruační syndrom ustupuje.
Více informací o menopauze a radách, jak ji lépe zvládat, naleznete v našem dalším článku, kde se tomuto tématu podrobně věnujeme.
Jak se vyrovnat s PMS během jeho průběhu a tipy na trvalé řešení
Mnoho žen jistě uvítá tipy, jak si „ulehčit život “ v luteální fázi a zvládat obtíže spojené s premenstruačním obdobím. Je důležité nejen dosáhnout fyzické pohody bez křečí, nadýmání a bolestí prsou či břicha, ale také udržet psychickou rovnováhu.
Pokud se ptáte, zda budete PMS pociťovat po celý život nebo zda existuje způsob, jak se ho zbavit, odpověď zní – ano. Lze najít způsoby, jak omezit příznaky PMS tak, aby vás neomezovaly v běžném životě a abyste dokázali zvládat období před menstruací bez emočních výkyvů, akné a bolestí. Je důležité poslouchat své tělo a poskytnout mu dostatek odpočinku a být opatrný při fyzické aktivitě.
Tipy na zvládání symptomů PMS
Zde je 5 ověřených tipů pro zlepšení příznaků PMS a jejich minimalizaci:
1. Zdravá a vyvážená strava, doplněná o vitaminy a minerály
Pravidelná a vyvážená strava je klíčová pro hormonální rovnováhu. Důležité je také doplňování výživových doplňků pro podporu pravidelného menstruačního cyklu a zajištění dostatečného příjmu potřebných živin. Pro úlevu od bolesti je vhodné užívat analgetika, ale také například hořčík (magnesium) a vitamin B6.
2. Pravidelné cvičení
Fyzická aktivita pomáhá uvolňovat hormony, které snižují bolest a zlepšují náladu. Také pomáhá zmírňovat křeče a depresi spojenou s PMS. V tomto období je vhodné se věnovat méně dynamickým aktivitám, jako jsou klidná cvičení a procházky.
3. Eliminujte nezdravé návyky
Nezdravé životní návyky mají významný vliv na hormonální rovnováhu a celkovou funkci těla. Doporučujeme vzdát se škodlivých zvyků, jako je kouření, nadměrné pití alkoholu a kávy, konzumace nezdravých a tučných jídel.
4. Dostatečný a kvalitní spánek
Je doporučeno zajistit si nepřerušovaný spánek v temné a chladnější místnosti bez světelného rušení, ideálně po dobu 7 až 8 hodin denně. Nedostatek kvalitního spánku narušuje tělesné procesy a zvyšuje stres, což může vést k nepravidelnosti menstruačního cyklu a zhoršení příznaků PMS.
5. Snižte stres
Stres má na lidské tělo široké spektrum negativních dopadů a dlouhodobý stres může zasahovat do pravidelnosti menstruačního cyklu. K jeho snížení jsou vhodné relaxační aktivity, jako je meditace, poslech uklidňující hudby, masáže, čtení knih nebo relaxační cvičení.
Kdy je PMS vážným problémem vyžadujícím návštěvu lékaře?
Je důležité rozlišit, kdy jsou příznaky PMS natolik vážné, že vyžadují lékařskou pomoc, a kdy lze symptomy zmírnit pouhým doplňováním živin. Pokud PMS zasahuje do běžného života a brání vám v každodenních aktivitách, je vhodné navštívit gynekologa nebo jiného lékaře.
Lékař nejprve pravděpodobně provede krevní testy k zjištění hormonálního profilu, který pomůže určit vhodný způsob léčby. Často se užívá hormonální terapie, ale někdy může být hormonální profil v normě a problémy mohou být způsobeny jinými faktory, jako jsou cysty na vaječnících, dlouhodobý stres nebo nezdravý životní styl, což opět zhoršuje příznaky PMS.
PMS a výživové doplňky – vitaminy, minerály a bylinky jako náhrada léků
Pokud trpíte běžnými symptomy PMS, doplňky stravy mohou sloužit jako vhodná alternativa k farmaceutickým lékům. Vědecké studie ukazují, že příroda nabízí mnoho účinných řešení, která mohou pozitivně ovlivnit a zmírnit projevy premenstruačního syndromu. Je třeba mít na paměti, že pokud užíváte hormonální léčbu, měli byste užívání jakýchkoli doplňků konzultovat s gynekologem nebo ošetřujícím lékařem.
Mezi osvědčené přírodní složky pro podporu hormonální rovnováhy a léčbu PMS patří tyto bylinky, minerály a vitaminy: pupalka dvouletá, magnesium (hořčík), vitamin E, maca peruánská, vitex jehněčí (drmek), vitamin B6, vápník, vitamin D, kontryhel obecný.
Pupalka dvouletá
Pupalka dvouletá je známá svou schopností efektivně zmírňovat příznaky PMS. Je užitečná pro zmírnění menstruačních bolestí, hormonální nerovnováhy a návalů horka. Běžně se nachází ve formě oleje, buď samostatně, nebo v kombinaci s dalšími složkami.
Hořčík
Magnesium (hořčík) je jedním z nejoblíbenějších doplňků, po kterém ženy během PMS sáhnou. Kromě uvolňování svalstva při premenstruačních a menstruačních křečích je efektivní také pro snížení únavy, vyčerpání a pro uklidnění psychiky.
Vitamin E
Vitamin E může být užitečný při řešení příznaků PMS, protože přispívá k hormonální rovnováze a tím pomáhá zmírňovat příznaky premenstruačního syndromu. Kombinace vitaminu E s vitaminem D se ukázala být účinná ve zmírňování příznaků PMS.
Maca peruánská
Peruánská maca, známá také jako peruánský ženšen, je doplňkem vhodným pro ženy s problémy PMS, ale také pro řadu dalších ženských potíží. Obsahuje látky, které přispívají k hormonální rovnováze, podporují libido, snižují stres a mají pozitivní vliv na problémy související s PMS a PCOS.
Více o peruánské mace a jejích účincích na ženy najdete v našem článku.
Vitex jehněčí (Vitex agnus castus)
Vitex jehněčí, známý také jako drmek, je oblíbenou rostlinou pro podporu bezproblémového menstruačního cyklu. Je ceněný v doplňcích pro regulaci menstruace a přispívá ke zvýšení plodnosti, díky schopnosti zvyšovat hladinu progesteronu. Není však vhodný při současném užívání hormonální léčby obsahující progesteron.
Závěr
Vymizení symptomů premenstruačního syndromu je cílem mnoha žen, které s ním pravidelně zápasí. PMS nejenže silně ovlivňuje výkyvy nálad a může vést i k depresím, ale navíc způsobuje i otoky a bolesti prsou nebo podbřišku. Příznaky PMS mohou být také výzvou pro partnerské vztahy, a proto je důležité znát způsoby, jak si pomoci výživovými doplňky k jejich zmírnění.
Hlavním přínosem výživových doplňků je jejich schopnost ovlivňovat hormonální rovnováhu ženského těla, uvolňovat svalstvo a zlepšovat psychickou pohodu. Vědecké studie prokázaly, že některé přírodní produkty, jako bylinky (drmek, maca, pupalka), vitaminy E a D a minerály (hořčík), jsou efektivními prostředky pro zmírnění a možné vymizení příznaků premenstruačního syndromu.
Autor článku: Ing. Monika Majerčíková, PhD., vědecká pracovnice v oboru chemie
Zdroje:
- https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/premenstrual-syndrome#:~:text=Premenstrual%20syndrome%20(PMS)%20is%20a,bloating%2C%20headaches%2C%20and%20moodiness
- https://annals-general-psychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12991-019-0255-1
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/symptoms-causes/syc-20376780
- https://www.nhs.uk/conditions/pre-menstrual-syndrome/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5308513/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4815371/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2675496/
- http://dx.doi.org/10.4103/2345-5756.231415
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614596/
- https://helloclue.com/articles/sex/does-birth-control-help-with-pms-or-pmdd-or-make-it-worse